شناسه خبر : 85948
تاریخ انتشار :
چرائی آغاز فعالیت« کارگروه تدابیر اجرائی» در مذاکرات وین
نورنیوز بررسی کرد؛

چرائی آغاز فعالیت« کارگروه تدابیر اجرائی» در مذاکرات وین

طی هفته گذشته ،پیشرفتهای اندکی در موضوعات اصلی مورد گفتگو در مذاکرات وین حاصل شده و تشکیل کارگروه تدابیر اجرائی را نیز باید از نتایج آن دانست،لیکن بدلیل تداوم تحرک ناکافی طرف های غربی همچنان کُندی تصنعی برفرایند گفتگوها حاکم است

نورنیوز ـ گروه سیاسی: «کارگروه تدابیر اجرایی» به عنوان سومین کارگروه پیش‌بینی شده در مذاکرات وین، عصر چهارشنبه تشکیل جلسه داد و کارشناسان هیئت‌های حاضر  برای اولین بار گفتگوها را در چارچوب وظایف این کارگروه آغاز کردند.

تشکیل اولین جلسه «کارگروه تدابیر اجرائی»  می تواند نشانه ای ازحرکت روبه‌جلو در دو کارگروه فعال دیگر یعنی «هسته‌ای» و «تحریم» باشد.

به عبارت دیگر باید در مورد محورهای« اجرائی» در دو کارگروه هسته ای و تحریم اشتراکاتی بوجود آمده باشد تا لازم باشد برای پیگیری آنها پیش بینی« تدابیر» شود.

اگرچه ضلع غربی میزمذاکرات همچنان با طرح کلید واژه «محدودیت زمان»تلاش می کند که بی تحرکی و فقدان مسئولیت پذیری خود را با فشار به تیم مذاکره کننده ایران برای عدم پافشاری بر اصول بنیادین خود جبران کند لیکن اخبار رسیده به «نور نیوز» از اتاق مذاکرات حاکیست که ابتکار عمل های جمهوری اسلامی عملا راه هرگونه بهانه جوئی از سوی طرف های غربی را بسته است.

طی هفته گذشته به اذعان همه طرفهای حاضر در مذاکرات ،پیشرفتهای اندکی در موضوعات اصلی مورد گفتگو حاصل شده و تشکیل کارگروه تدابیر اجرائی را نیز باید از نتایج آن دانست لیکن  بدلیل تداوم بی مسئولیتی و تحرک ناکافی طرف های غربی همچنان کُندی تصنعی بر فرایند گفتگوها حاکم است.

تعویض مذاکره کنندگان ارشد دو کشور اروپایی حاضر در مذاکرات و ترک گاه و بی‌گاه نشست‌ها از سوی آنان در کنار طرح مکرر مباحثی که نتیجه آن بازگشت به موضوعات توافق شده است  از دلایل دیگری است که به صورت مصنوعی پیشرفت مذاکرات را کُندی روبرو کرده است.

همچنین انتشار برخی بیانیه ها و اظهار نظرها،مشابه   نامه ۱۱۰ نماینده مجلس ایالات متحده به «جو بایدن» که مذاکرات وین را بی‌نتیجه خوانده و از او خواسته‌اند نمایندگان خود را از وین فرا بخواند،ضمن آن که پیام های غیر سازنده به اتاق مذاکرات مخابره می کند عملا انگیزه مذاکره کنندگان را برای دستیابی به توافق بدلیل وجود بی ثباتی در مواضع غربیها کاهش می دهد.

تاکنون اصلی ترین عامل حرکت رو به جلو در مذاکرات وین،اراده و آمادگی کامل مذاکره کنندگان ایران بوده و طرف غربی میز مذاکرات نتوانسته و یا نخواسته توازن را از طریق مشارکت فعال،جدی وسازنده در فرآیند مذاکرات برقرار کند.

جمهوری اسلامی ایران با فرصت دادن به دیپلماسی و تلاش جدی برای دستیابی به توافقی« قابل اتکاء و پایدار» که از الزامات یک« توافق خوب» محسوب می شود در مذاکرات وین حاضر شده و تاکنون اراده و جدیت خود را نیز باثبات رسانده است.

عدم بهره برداری طرف های غربی از فرصت ایجاد شده و اصرار بر استفاده از روشهای فرامذاکراتی برای پیشبرد رویکردهای غیر سازنده، بطور قطع ضمن ایجاد فرسایش در مذاکرات،دستاوردی بجز پیچیده تر شدن شرایط موجود و عدم حصول نتیجه مورد انتظار طرفین مذاکرات بدنبال نخواهد داشت.


نورنیوز
اخبار مرتبط
دور هشتم مذاکرات و سنجش اراده سیاسی غرب
اختصاصی نورنیوز؛

دور هشتم مذاکرات و سنجش اراده سیاسی غرب

دور هشتم مذاکرات وارد مراحل حساس و نسبتا تعیین‌کننده‌ای شده که خروجی آن می‌تواند تاثیر مهمی در فرجام مذاکرات داشته باشد.

تکالیفی که غرب نمی‌تواند به جای امتیاز در وین بفروشد
نورنیوز بررسی کرد؛

تکالیفی که غرب نمی‌تواند به جای امتیاز در وین بفروشد

سیاست غربی‌ها تبدیل حقوق ملت‌ها به امتیاز با هدف باج‌گیری است، حال آنکه تاریخ مصرف این سناریوهای نخ‌نما منقضی شده و غرب مکلف به انجام تعهدات خود در ...

چرا برجام در گذشته منافعی برای کشور نداشت؟
نورنیوز بررسی می‌کند؛

چرا برجام در گذشته منافعی برای کشور نداشت؟

پیچیدگی دور جدید مذاکرات، علاوه بر اختلاف نظرهای جدی در پیش‌نویس‌های هسته‌ای و تحریم به طراحی راهکارهای عملی برای راستی‌آزمایی و تضامین به عنوان شروط ...

هنر متوازن‌سازی نقش طرف‌های مذاکره در وین
نورنیوز بررسی کرد؛

هنر متوازن‌سازی نقش طرف‌های مذاکره در وین

مذاکره برای تامین منافع ملی و استیفای حقوق ملت، هیچگاه برای جمهوری اسلامی ایران تابو نبوده و همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب روز گذشته بر آن تاکید ...

رویکرد رسانه‌ای غرب در مذاکرات وین به زبان ساده
نورنیوز بررسی کرد؛

رویکرد رسانه‌ای غرب در مذاکرات وین به زبان ساده

غرب با «روایت‌گری تحریف‌شده» بر آن است تا ایران را در صورت شکست مذاکرات، «مقصر اصلی» و در صورت حصول توافق، «بازنده اصلی» معرفی نموده و در هر دو صورت ...

نظرات

نظر شما

: : :
هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.