شناسه خبر : 84778
تاریخ انتشار :
اذعان غرب به جدیت ایران در مذاکرات وین

اذعان غرب به جدیت ایران در مذاکرات وین

اظهارات جدید مقامات غربی درباره مذاکرات وین، از طرفی نشانگر تناقض در روایت اولیه آنها از گفتگوها، و همچنین مهر تایید ضمنی بر روایت‌ صحیح ایران از مذاکرات و جدیت تهران در گفتگوهاست.

نورنیوزـگروه سیاست: ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز جمعه در مصاحبه مشترک با رادیو آر ام سی و تلویزیون بی اف ام گفت: متقاعد شده‌ام که امکان دستیابی به توافق وجود دارد. طی چند روز گذشته پیشرفت‌هایی در مذاکرات هسته‌ای صورت گرفته است.

اظهارات وزیر خارجه فرانسه اذعان به صحت روایت طرف ایرانی از گفتگوهای وین، و همچنین، تلویحا مهر تاییدی بر جدیت تیم ایرانی در مذاکرات است.

نکته دیگر اینکه تغییر لحن طرف‌های غربی، این گزاره را تبیین می‌کند که این هیأت ایرانی بوده است که در روایت خود از مذاکرات صادقانه رفتار کرده است و تناقض روایتی در روزهای نخست گفت‌وگوها ناشی از تلاش طرف‌های غربی برای انکار واقعیات و ارائه روایتی غیرصادقانه از محتوای مذاکرات بوده است.

در همین حال، باید توجه داشت که گفتگوها هنوز تا رسیدن به نقظه پایانی خود فاصله دارد و طرف‌های غربی باید در عمل تعامل خود را در خصوص موضوعات مهم مربوط به مباحث رفع تحریمی نشان دهند.

در همین زمینه، خبرنگار تسنیم اطلاع یافت که در مذاکرات وین، درباره موضوع تضمین‌ها، سازوکارهایی روی میز قرار گرفته و بحث‌ها درباره جزئیات چنین سازوکارهایی در جریان است.

یکی از موضوعات مهم دیگر مربوط به راستی‌آزمایی رفع‌تحریم‌هاست، به گونه‌ای که ایران به طور موثر، عملی و قابل راستی‌آزمایی از رفع تحریم‌ها بهره‌مند شود. خبرنگار تسنیم همچنین اطلاع یافت که چک لیست راستی‌آزمایی اقدامات آمریکا نیز در گفتگوهای وین در دست تهیه قرار دارد.

دور جاری مذاکرات وین درباره موضوعات رفع تحریمی و هسته‌ای در جریان است. پیشرفت قابل ملاحظه در متن مربوط به موضوعات هسته‌ای در دور قبلی نشان داد که ایران با جدیت در زمینه تعهدات برجامی خود تعامل کرده و این بار نوبت طرف‌های غربی که اراده و میزان آمادگی و جدیت‌شان در زمینه تعهدات خود که ناظر بر رفع تحریم‌هاست، نشان دهند. شاید بتوان در پایان دور جاری و نحوه تعامل طرف‌های غربی در موضوعات مربوط به جزئیات رفع تحریم‌ها، راستی آزمایی و تضمین‌ها به ارزیابی دقیق‌تری درباره میزان جدیت آنها رسید.


تسنیم
نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.