شناسه خبر : 84585
تاریخ انتشار :
تصمیمات غیر عادی در شرایط عادی علت تلاطم در بازار قیر

تصمیمات غیر عادی در شرایط عادی علت تلاطم در بازار قیر

چند سالی است عادت کردیم به هیجان زده شدن و تحمل شوک های وارده به بازار و بنا به دلایل مختلف. این موضوع منجر به افزایش ریسک های صنایع شده است که در نهایت بهاء آن را باید مصرف کننده نهایی و تولید کننده گان با دایره ریسک پایین پرداخت نمایند.

نورنیوزـگروه اقتصاد: امروز در یک زمان کوتاه این اتفاق رخ داد، یک عرضه به شکل حراج باز در زمینه قیر صورت گرفت. این اقدام در شرایط عادی بازار یک اقدام غیر عادی محسوب می‌شود. در ماه های پایانی سال که کلیه شرکت‌ها در حال تجمیع نقدینگی و کنترل ریسک‌های سال آتی خود می‌باشند ، اقدام امروز بدون مشورت با ذی‌نفعان این صنعت ضربه‌ای به این صنعت می‌باشد.

اصل علمی مدیریت کلان زنجیره تامین ما را به اشتراک گذاری اطلاعات توسط بازیگران یک زنجیره تامین رهنمود می‌نماید. این نوع عرضه در زمان چند ثانیه در شرایط عدم وجود سازکارهای اطلاع رسانی به بازیگران زنجیره تامین قیر کشور منجر به ایجاد اثرات تورمی در قیمت قیر و پروژه های منتهی به آن می‌کند.
الگوی قیمت‌گذاری عرضه و تقاضای در شرایط محدودیت در تامین مواد اولیه منجر به افزایش قیمت افسار گسیخته قیر گردیده است. این نوسان قیمت به پروژه‌ها نیز منتقل شده که متولی آن خود دولت است. بنابراین طبیعی است شرکت‌های حاضر در چرخه پروژه‌های عمرانی کشور با توان سرمایه در گردش پایین نتوانند این نوسانات را تاب آورند و در نهایت منجر به حذف آن‌ها با تراز بدهی منفی خواهند شد.
امروزه در زنجیره تامین جهانی بازیگران به تبادل اطلاعات می‌پردازند و این اقدام در زنجیره تامین داخل کشور  غیر ممکن نیست.

شرایط مدیریت پروژه و همچنین بازیگران انتهایی زنجیره تامین قیر نیازمند ثبات در قیمت‌گذاری نهاده‌های موثر بر پروژه های خود است. این گزاره به جهت پیش‌بینی توان مالی لازم پیمانکاران و تاب‌آوری آن‌ها بسیار مهم خواهد بود. از سوی دیگر صادر کنندگان که متعهد به قراردادهای بین‌المللی هستند نیز با نوسان تصمیمات بدون هماهنگی دچار انفعال در فعالیت های خود خواهند شد که نتیجه آن لطمه در درآمد های ارزی کشور است.

در شرایطی که استراتژی کلان کشور کنترل بیکاری و تورم است، تصمیماتی که برخلاف سیاست های کلان کشور می‌باشد نیازمند تعامل است. تصمیماتی از نوع حراج باز قیر، بدون هماهنگی ذی نفعان  زنجیره تامین منجر به افزایش نرخ بیکاری ناشی از حذف پیمانکاران با قدرت ریسک پایین و همچنین کاهش پروژه‌ی عمرانی خواهد شد. 

بر اساس ذات علمی مدیریت زنجیره‌های تامین همواره حفظ و توجه به بقای همه بازیگران از مهمترین ارکان پایداری زنجیره است. تجربه جهانی و عملی بیان کننده این موضوع است که اشتراک‌گذاری تصمیمات و اطلاعات به صورت شفاف مهمترین ابزار ثبات زنجیره تامین خواهد بود. 

دبیر انجمن قیر ایران


نورنیوز
نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.