News Line خط خبر :
شناسه خبر : 84363
تاریخ انتشار :
پایان 2021 و مطالبه عمومی برای اخراج کامل نیروهای آمریکایی از عراق
نورنیوز بررسی کرد؛

پایان 2021 و مطالبه عمومی برای اخراج کامل نیروهای آمریکایی از عراق

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که مردم و بسیاری از گروه‌های سیاسی و اقوام مختلف به این باور رسیده‌اند که حضور آمریکا در عراق جز ویرانی، آشوب، کشتار و ایجاد هرج و مرج هیچ پیامد دیگری نداشته و لذا بر اجرای کامل مصوبه پارلمان مصمم هستند.

نورنیوز ـ گروه بین‌الملل: در راستای اجرای مصوبه پارلمان عراق و مطابق وعده واشینگتن به بغداد، نظامیان آمریکایی تا پایان سال جاری یعنی چند روز دیگر باید خاک این کشور را ترک کنند.  

این موضوع که علاوه بر پشتوانه قانونی پارلمان، خواست افکار عمومی این کشور و مطالبه بیشتر طیف‌ها و احزاب سیاسی عراقی را نیز دارد، تاکنون به مرحله اجرا در نیامده و نه تنها هیچ نشانه‌ای مبنی بر خروج آمریکا از این کشور وجود ندارد، بلکه به نظر می‌رسد دولت الکاظمی نیز اراده جدی برای اجرای آن را ندارد.

نکته آنکه؛ بعضا تلاش می‌شود با ارائه بحث‌های انحرافی همچون تغییر وضعیت نیروهای رزمی آمریکا به نیروهای مستشاری، شرایط عادی جلوه داده شود، حال آنکه روح مصوبه پارلمان و خواست و اراده قلبی افکار عمومی عراق کاملا گویاست و بر این مطالبه صراحت دارد.

تغییر کاربری نظامیان آمریکایی در عراق از حوزه رزمی به حوزه مستشاری نه تنها ناقض مصوبه پارلمان این کشور است و به هیچ وجه معنی خروج نمی‌دهد بلکه به معنای باز گذاشتن پنجره نفوذ و دخالت آنها در سرنوشت ملتی است که هنوز داغ جنایات داعش به عنوان ابزار نیابتی آمریکا و همچنین ترور رسمی و علنی فرماندهان مقاومت در فرودگاه بغداد بر قلبشان تازگی دارد.

از سویی؛ نه تنها دولتمردان عراقی که حتی خود آمریکایی‌ها هم قادر و حاضر به ارائه هیچ تضمینی برای کارویژه صرفا مستشاری نیروهای آمریکایی و عدم دخالت در حوزه‌های دیگر به ویژه نظامی نیستند و همین مسئله نشان می‌دهد که این موضوع هم مانند اصل وعده خروج در پایان سال 2021 بیشتر یک نمایش تبلیغاتی است.

این موضوع بیان‌گر آن است که مادامی که دولت اراده جدی برای اجرای بی‌کم و کاست مصوبه پرالمان نداشته باشد عملا تحقق این موضوع دست نیافتنی است و اساسا شاید تحولاتی که در جریان انتخابات اخیر عراق رقم خورد با همین هدف‌گذاری اتفاق افتاده باشد.

به بیان دقیق‌تر؛ تردیدی نیست که تقلب در انتخابات اخیر عراق یکی از راهبردهای آمریکا برای به چالش کشیدن فضای داخلی این کشور و تداوم مسیر سیاسی کنونی بوده تا از این رهگذر منویات خود را به کرسی نشانده و بقای حضور خود در این کشور را طولانی‌تر کند.

جالب اینکه؛ اعتراض به نتایج انتخابات صرفا محدود به احزاب شیعی نیست و اهل سنت و کردها نیز نسبت به تقلب صورت گرفته ناراضی هستند، به ویژه آنکه معتقدند سازمان ملل و شخص خانم «جینا پلاسخارت» نماینده این سازمان در امور عراق نه تنها نقش سازنده‌ای در این خصوص نداشته بلکه کاملا در زمین آمریکایی‌ها بازی کرده و به تخریب فضای سیاسی این کشور مشغول بوده است.

توجه به این نکته ضروری است که بر خلاف وارونه‌نمایی برخی رسانه‌های معاند محور مقاومت در خصوص نظر مردم عراق درباره حضور آمریکایی‌ها در این کشور، بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که مردم و بسیاری از گروه‌های سیاسی و اقوام مختلف به این باور رسیده‌اند که حضور آمریکا در عراق جز ویرانی، آشوب، کشتار و ایجاد هرج و مرج هیچ پیامد دیگری نداشته و لذا بر اجرای کامل مصوبه پارلمان مصمم هستند.


نورنیوز
نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.