شناسه خبر : 83009
تاریخ انتشار :
حمله به آرامش عمومی با کلیدواژه «ضرب‌الاجل»
نورنیوز بررسی کرد؛

حمله به آرامش عمومی با کلیدواژه «ضرب‌الاجل»

در جدیدترین ترفند مذاکراتی طی روزهای اخیر و با توجه به قرار گرفتن مذاکرات در ایام پایانی سال میلادی، کلیدواژه «تعیین ضرب‌الاجل برای دستیابی به توافق» به عنوان مولفه جدید فشار به افکار عمومی و مذاکره‌کنندگان ایرانی به ادبیات رسانه‌ای طرف غربی مذاکرات وارد شده است.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: مذاکرات جاری در وین بدلیل پیچیدگی حاکم بر موضوعات و تلاشی که طرف غربی برای اولویت دادن به موضوع فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران به جای گام برداشتن در مسیر رفع تحریم‌های غیر قانونی و ظالمانه به کار گرفته است به طور قطع آوردگاهی سهل نبوده و کسب موفقیت در آن مستلزم طی شدن زمان برای شکل‌گیری روندی قابل قبول است.

از ابتدای آغاز دور جدید مذاکرات تاکنون، ضلع غربی مذاکرات با بهره‌گیری از انواع روش‌های فرامذاکراتی تمرکز اصلی خود را بر افزایش فشار بر مذاکره‌کنندگان ایرانی قرار داده تا به جای بهره‌گیری از زمان برای گفتگوی سازنده در مورد اولویت‌های اصلی، موضوعات فرعی را جایگزین حل و فصل مسایلی کند که موجبات سقوط برجام به ورطه ناکارآمدی و بی‌اعتباری شده است.

در جدیدترین ترفند مذاکراتی طی روزهای اخیر و با توجه به قرار گرفتن مذاکرات در ایام پایانی سال میلادی، کلیدواژه «تعیین ضرب‌الاجل برای دستیابی به توافق» به عنوان مولفه جدید فشار به افکار عمومی و مذاکره‌کنندگان ایرانی به ادبیات رسانه‌ای طرف غربی مذاکرات وارد شده است.

اگرچه بیان موضوعاتی از این دست به هیچ وجه نمی‌تواند از نقطه نظر حقوقی و اصول حاکم بر مذاکرات تغییری در شیوه گفتگو و پیشنهادات سازنده مذاکره‌کنندگان ایرانی ایجاد کند و به طور قطع پشتیبانی سایر اضلاع حاضر در مذاکرات را نیز بدنبال نخواهد داشت لیکن مشاوران عملیات روانی بخش غربی مذاکرات امیدوارند که با تکرار رسانه‌ای کلیدواژه ضرب‌الاجل ضمن ایجاد اغتشاش روانی در سایر طرف‌های مذاکره، جامعه ایران را نسبت به زمان و نتیجه مذاکرات شرطی کنند.

این روش، پیش و پس از آغاز مذاکرات نیز با طرح موضوعاتی چون عدم اعتقاد دولت سیزدهم به مذاکرات، مخالفت تیم مذاکره‌کننده با برجام، حضور پرتعداد هیئت مذاکره‌کننده ایران در وین و مواردی از این دست پیگیری شده بود و اکنون با توجه به حضور و تعامل فعال هیئت مذاکره‌کننده ایران و ارائه پیش‌نویس‌های منطبق با تعهدات برجامی طرف‌های مذاکره که مورد استقبال و پشتیبانی چین و روسیه نیز قرار گرفته، موضوع ضرب‌الاجل زمانی به عنوان حلقه جدید از زنجیره عملیات روانی ضلع غربی مذاکرات مطرح شده است.

بسیار روشن است که طرف غربی بدلیل فقر استدلال و تلاش برای فرار از اجرای تعهدات برجامی خود، عنصر زمان را به زیان خود می‌داند و از همه ابزارها برای اتلاف وقت مذاکرات و متهم‌سازی طرف مقابل به وقت‌کشی استفاده خواهد کرد لیکن مردم آگاه ایران و مذاکره‌کنندگانی که آنان را نمایندگی می‌کنند با تجربه‌ای که از نقض عهد، بی‌تعهدی و بی‌عملی طرف‌های غربی پس از امضاء برجام دارند تحت هیچ شرایطی اسیر بازی‌های روانی چون تعیین ضرب‌الاجل و... نخواهند شد و حقوق قانونی خود را با درایت، صبر و بهره‌گیری از همه ابزارهای حقوقی و قانونی در پشت میز مذاکرات استیفاء خواهند کرد.

جمهوری اسلامی ایران معتقد است؛ بدون برآورده شدن کامل شرایط بهره‌مندی کامل ایران از برجام، این توافق‌نامه برای مردم ایران بی‌فایده است و از این رو بدون در نظر گرفتن هیچ ضرب‌الاجلی، تا زمانی که لازم باشد برای تحقق این هدف به تلاش خود ادامه خواهد داد.


نورنیوز
نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.