شناسه خبر : 82893
تاریخ انتشار :
رئیس جمهور در روز تقدیم لایحه بودجه 1401 چه گفت؟

رئیس جمهور در روز تقدیم لایحه بودجه 1401 چه گفت؟

رئیس جمهور گفت: رشد اقتصادی 8 درصدی را هدف‌گیری کرده‌ایم و باید نگاه ملی به بودجه 1401 داشت و این میزان رشد را در نظر داریم و همگان باید تلاش کنند تا به این حد برسیم.

نورنیوزـگروه سیاست: سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در جلسه تقدیم بودجه سال 1401 به مجلس شورای اسلامی که در صحن قوه مقننه برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به برکت مجاهدت‌های مردان و زنان کارهای زیادی انجام گرفته است؛ برای اقداماتی که تاکنون صورت گرفته از همه متشکر هستیم اما امروزه با مشکلات جدی در حوزه مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مواجه بوده و نیازمند یک حرکت جهادی و برنامه‌ای که بتواند پیش روی همه دولتمردان و مسئولان باشد هستیم.

وی افزود: مقام معظم رهبری بارها نسبت به اصلاح ساختار بودجه تأکید داشته‌اند و بر ارتقای سرمایه‌گذاری و اشتغال را توصیه و تأکید کرده‌اند و ما در سفرهای استانی نیز این خواستِ مردم مبنی بر اشتغال را مشاهده می‌کنیم. در آسیب‌شناسی‌های اقتصادی شاهد رشد اقتصادی کاهنده، بی‌ثباتی اقتصاد، تورم فزاینده و نامتوازن بودن در توسعه در سرزمین را شاهد هستیم و کیفیت نامناسب بودجه‌ریزی وجود دارد؛ اینها اقتضا می‌کند که بازنگاهی به آن‌چه تاکنون انجام شده و برای آن‌چه باید انجام شود، برنامه داشته باشیم.

رئیس‌جمهور گفت: اشکال جدی که قبلا همه را رنج می‌داد این بود که اقتصاد را به اراده بیگانگان گره زده بودند و کاری می‌شد با استفاده از ظرفیت‌های بسیارِ داخلی به‌ویژه نیروی انسانی متراکم و ذخایر ارزشمند داخلی‌مان انجام بگیرد و مشکلات حل بشود، اما الان مشکلات اقتصادی داریم. جذب سرمایه‌گذاری به میزان استهلاک نمی‌رسد.

رئیسی تصریح کرد: در تقدیم بودجه اهداف قابل توجهی داریم؛ اولین هدف این است که در بودجه ثبات اقتصادی مد نظر ماست و باید ثبات اقتصادی در کشور وجود داشته باشد تا شرایط برای همگان اطمینان‌بخش باشد. لازمه ثبات اقتصادی این است که بودجه‌ای را بدهیم که کسری نداشته باشد و کسری بودجه ریشه‌ی بسیاری از مشکلات خواهد شد. نکته بعدی این است که بانک‌ها منضبط اداره بشوند و این انضباط در نظام پولی و بانکی کشور مورد تاکید است.

وی ادامه داد: در بودجه سال 1401 استقراض از بانک مرکزی و افزایش پایه پولی خط قرمز است؛ همان‌طور که ما در این چندماهه‌ی دولت نیز همین‌طور عمل کردیم که خودش نشان می‌دهد که وضعیت تورمی وضع کاهشی می‌یابد و ما امید داریم که تورم دو رقمی که وجود دارد، کاهش یابد.

رئیسی تصریح کرد: رشد اقتصادی 8 درصدی را هدف‌گیری کرده‌ایم و باید نگاه ملی به بودجه 1401 داشت و این میزان رشد را در نظر داریم و همگان باید تلاش کنند تا به این حد برسیم؛ 3.5 درصد از افزایش بهره‌وری و 4.5 درصد با افزایش سرمایه‌گذاری این رشد را محقق خواهد کرد.

وی اظهار داشت: توزیع ظرفیت‌ها و امکانات در کشور هم‌اکنون ناعادلانه است و باید عادلانه باشد و نگاه ما در بودجه بر این مبناست؛ باید به این سمت برویم که عدالت در محور بوده و توسعه در بخش‌های مختلف متوازن باشد. اساس کار در بودجه بر برنامه‌محوری قرار داده شده است؛ بنای بودجه این است که اختیاراتی را به مسئولان در استان، وزراتخانه‌ها و دستگاه‌ها بدهد که آن‌ها را مسئولیت‌پذیر و پاسخگو کند و اقدامات انجام گرفته قابل پایش و اندازه‌گیری باشد.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: یکی از نکات که همگان را رنج می‌داد نظام ناعادلانه‌ی پرداخت حقوق‌هاست و می‌کوشیم افزایش حقوق طبقات پایین و محدود کردن رشد حقوق طبقات بالا با سازوکارهایی که داریم، رخ بدهد.


نورنیوز
نظرات

نظر شما

: : :
بانک گردشگری

مدیران خودرو

آگهی تبلیغاتی

آگهی تبلیغاتی

هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.