شناسه خبر : 81185
تاریخ انتشار :
ادعای عدم دسترسی ایران به 8 حلقه گازی توسط روس‌ها کذب محض است

ادعای عدم دسترسی ایران به 8 حلقه گازی توسط روس‌ها کذب محض است

کارشناس مسائل اوراسیا: باید از مدعی این خبر سوال کرد براساس کدام توافق نامه چنین ادعایی را مطرح کرده است.

نورنیوز-گروه سیاسی: شعیب بهمن در خصوص ادعای رئیس انجمن صنفی سی ان جی ایران مبنی بر اینکه روسیه اجازه برداشت از هشت حلقه چاه گازی دریای خزر را به ایران نمی‌دهد، گفت: ابتدا باید از مدعی این خبر سوال کرد براساس کدام توافق نامه چنین ادعایی را مطرح کرده است.

وی ادامه داد: آنچه در منطقه خزر جمهوری اسلامی به عنوان منابع انرژی به آن دسترسی دارد حلقه‌های چاه نفت است نه منابع گازی.

بهمن تصریح کرد: اخیرا منابع گازی در مناطق چالوس کشف شده است، اما در خود خزر ما هیچ منابع گازی مشترکی با روس‌ها نداریم. اینکه این هشت میدان گازی از کجا پیدا شده سوال جدی است و اساسا این توافقی که از آن صحبت می‌شود کدام توافق است؟ و باید سوال کرد که این توافق نامه کی، کجا و بین چه کسانی امضا شده که هیچ کس از آن مطلع نیست و اطلاعات خاصی در مورد آن وجود ندارد؟

این کارشناس مسائل اوراسیا با تاکید بر اینکه سیاست انرژی ایران سیاست کاملا مشخص و معنادار است و نه تنها روسیه بلکه هیچ کشور دیگری اجازه تعیین این سیاست را ندارد، گفت: اگرچه تعاملاتی در خصوص حوزه‌های قیمت گذاری نفت و گاز در سال‌های گذشته بین ایران و روسیه صورت گرفته، اما هیچ گاه به صورت علنی یا غیرعلنی موردی که صراحتا روس‌ها مجوز برداشت به ایران ندهند را پیدا نمی‌کنیم که مثلا مقامات دو کشور بر یکدیگر فشار بیاورند که یک طرف نفت و گاز خود را نفروشد، یا آمار را اعلام نکند یا از استخراج منابع انرژی دست بردارد.

وی ادامه داد: لذا این صحبت‌ها بیشتر از آنکه مبتنی بر واقعیت باشد یا خیالبافی ذهنی افراد است و یا با هدف تخریب افکار عمومی و تخریب روابط ایران و روسیه در حال شکل گیری است که البته مورد دوم جدی‌تر به نظر می‌رسد.

بهمن افزود: بازتاب این خبر در رسانه‌های مختلف به ویژه رسانه‌های فارسی زبان حکایت از سازماندهی این اخبار در جهت تخریب روابط تهران – مسکو دارد.

این کارشناس مسائل اوراسیا تاکید کرد: اگر کذب بودن چنین ادعایی ثابت شود که البته کار چندان سختی نیست مراجع قضائی باید به خاطر این فرافکنی و تشویش افکار عمومی مدعی چنین خبری را مورد محاکمه قرار دهند.


خبرگزاری دانشجو
نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.