شناسه خبر : 81140
تاریخ انتشار :
نشر اکاذیب به چه معناست؟
نورنیوز بررسی کرد؛

نشر اکاذیب به چه معناست؟

طبق قانون هر کسی که به قصد ضرر رساندن به اشخاص و با سوء نیت از طریق هر وسیله‌ای اعم از نامه، گزارش و غیره عملی را به دروغ به شخصی نسبت دهد و بیان و یا اظهار کند، این عمل جرم نشر اکاذیب شناخته شده است.

نورنیوز ـ گروه جامعه: جرم نشر اکاذیب از دسته جرایمی است که با شکایت شاکی یا متضرر از جرم، رسیدگی به آن آغاز می‌شود. یعنی شکایت شاکی شرط ابتدایی برای رسیدگی و تعقیب دعوی است.

جرم نشر اکاذیب از جرائم قابل گذشت است که با گذشت شاکی رسیدگی متوقف می‌شود و در صورتی که عمل انتسابی نسبت به شخص کذب باشد جرم بوده و دارای مجازات است.

بر عکس جرم افترا، نیازی نیست که عمل انتسابی حتما در قانون جرم باشد، بلکه هر عمل کذبی که به شخص نسبت داده شود جرم بوده و قابل مجازات است.

عمل انتسابی به شخص اعم از شخص حقیقی و حقوقی بوده و زمانی شرایط اعمال مجازات وجود دارد که نسبت دهنده دارای عمد و سوء نیت باشد.

مجازات جرم نشر اکاذیب طبق ماده 698 قانون مجازات اسلامی به این شرح است که: «هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله نامه یا شکواییه یا مراسلات یا عرایض یا یا گزارش یا نشر یا توزیع هرگونه اوراق چاپی یا خطی با امضا یا بدون امضا اکاذیبی را اظهار نماید یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت رأسا یا به عنوان نقل و قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی تصریحاً یا تلویحاً نسبت دهد اعم از اینکه از طریق مزبور به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به غیر وارد شود یا نه، علاوه بر اعاده حیثیت در صورت امکان، باید به حبس تأدیبی از دو ماه تا دو سال و یا شلاق تا 74 ضربه محکوم شود.»


نورنیوز
نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.