شناسه خبر : 81104
تاریخ انتشار :
نکوداشت «ابوریحان بیرونی» در فهرست مشاهیر یونسکو

نکوداشت «ابوریحان بیرونی» در فهرست مشاهیر یونسکو

هزار و پنجاهمین سال تولد «ابوریحان بیرونی» در فهرست جهانی نکوداشت‌های 2023–2022 یونسکو به طور مشترک برای ایران، ازبکستان و تاجیکستان به ثبت رسید.

نورنیوزـگروه فرهنگ: در جلسه یازدهم نوامبر 2021(20آبان 1400) کمیسیون اولویت یونسکو مستقر در کنفرانس عمومی این سازمان، هزار و پنجاهمین سال تولد ابوریحان بیرونی به طور مشترک بین جمهوری اسلامی ایران، ازبکستان و تاجیکستان با تصویب اعضا در فهرست جهانی نکوداشت‌­های یونسکو برای بازه 2023– 2022قرار گرفت.

با درج این رویداد در فهرست جهانی نکوداشت‌ها و ثبت جهانی پرونده­‌های هشتصدمین سال حیات فعال شمس تبریزی بر مبنای دیدار عرفانی شمس و مولانا و هزار و پنجاهمین سال میلاد شیخ خرقانی تعداد نکوداشت‌های ثبت شده از مشاهیر ایرانی در فهرست یونسکو، به 42مورد می‌رسد.

ابوریحان بیرونی با آثاری همچون التفهیم در ریاضیات و نجوم، آثار الباقیه در تاریخ و جغرافیا و تحقیق ماللهِند در حوزه مردم­‌شناسی بر تارک تاریخ پر افتخار دانش بشری می­‌درخشد و اثر ارزشمند آثار الباقیۀ او که توسط حاکم خردمند و دانش‌دوست قابوس بن وشمگیر (در سال 390تا 391هجری) جمع‌­آوری شد نمونه بارزی از علم‌دوستی ایرانیان است.


ایرنا
نظرات

نظر شما

: : :






هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.