شناسه خبر : 75773
تاریخ انتشار : 1400/07/07 15:25
شرایط وصول چک برگشتی طبق قانون جدید

نورنیوز بررسی کرد؛

شرایط وصول چک برگشتی طبق قانون جدید

بر اساس قانون جدید چک تنها 15 روز فرصت برای برگشت زدن چک و اخذ گواهی عدم پرداخت از بانک تعیین شده و در این صورت مزایای مندرج در قانون برای وصول وجه چک از طریق اقدام حقوقی برای ذی‌نفع ایجاد خواهد شد.

نورنیوز ـ گروه جامعه: برای وصول چک برگشتی تنها سه راه در قانون پیش‌بینی شده است.

اولین روش، شکایت کیفری از صادر کننده چک است که منجر به مجازات حبس و جزای نقدی می‌شود.

البته توسل به این شیوه تنها سبب مجازات صادر کننده چک می‌شود و جهت دریافت وجه چک برگشتی باید از روش مطالبه وجه چک به شیوه حقوقی اقدام کرد. به این ترتیب که دادخواست مطالبه وجه چک را باید به دادگاه ارائه نمود.

شیوه دیگر وصول وجه چک برگشتی، وصول چک به روش ثبتی است که با معرفی اموالی از صادر کننده چک و از طریق اداره ثبت صورت می‌گیرد.

کوتاه‌ترین و مطمئن‌ترین شیوه برای وصول چک، شیوه کیفری است، چرا ‌که معمولا صادرکننده چک برای مواجه نشدن با مجازات وجه چک را می‌پردازد.

بر اساس قانون جدید چک تنها ۱۵ روز فرصت برای برگشت زدن چک و اخذ گواهی عدم پرداخت از بانک تعیین شده و در این صورت مزایای مندرج در قانون برای وصول وجه چک از طریق اقدام حقوقی برای ذی‌نفع ایجاد خواهد شد.

در صورتی که پس از ۱۵ روز از تاریخ صدور چک در خصوص برگشت زدن چک و دریافت گواهی عدم پرداخت اقدام شود مزایای مندرج در قانون که در ذیل توضیح داده خواهد شد شامل چک موجود نخواهد شد.

ممکن است صادرکننده چک از ذی‌نفع بخواهد چک صادره را به ایشان مسترد نموده و چک جدیدی دریافت نماید. قبول این موضوع کاملا بسته به نظر ذی‌نفع دارد.

نکته حقوقی مهم در این خصوص اینکه؛ ممکن است چک جدید موجباتی برای دفاع در محکمه داشته باشد از جمله اینکه صادرکننده ادعا نماید امضا، امضای خود او نیست و مواردی از این دست را برای عدم پرداخت وجه چک مطرح کند.

همچنین از تاریخ مندرج در وجه چک، خسارت تاخیر تادیه به آن تعلق می‌گیرد اما در صورتی که صادرکننده اقدام به تعویض چک نماید و چکی با تاریخ موخر به ذی‌نفع بدهد، خسارت تاخیر تادیه به ذی‌نفع تعلق نخواهد گرفت یا حداقل از زمان چک‌ جدید خسارت تاخیر تادیه محاسبه خواهد شد.

با در نظر گرفتن این دو موضوع، ذی‌نفع می‌تواند نسبت به درخواست صادرکننده جهت عدم برگشت زدن چک تصمیم بگیرد.

از تاریخ ابلاغ اجرائیه، 10 روز به صادر کننده چک برگشتی مهلت داده می‌شود که مطالبات خود را پرداخت کند یا با موافقت دارنده، ترتیبی برای پرداخت آن بدهد یا مالی را معرفی کند در غیر این صورت، حسب درخواست دارنده چک، مطابق قانون «نحوه اجرای محکومیت‌های مالی» اقدام خواهد شد.

 


اخبار مرتبط

نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی