شناسه خبر : 75769
تاریخ انتشار : 1400/07/07 12:46
فعال شدن ظرفیت کریدور شمال جنوب با همکاری روسیه

فعال شدن ظرفیت کریدور شمال جنوب با همکاری روسیه

دبیر شورایعالی مناطق آزاد با تاکید بر فعال‌سازی کریدور شمال ـ جنوب با همکاری مناطق آزاد ایران و روسیه، گفت: باید با همکاری با وزارت راه موج شکن بندر کاسپین و راه آهن رشت ـ کاسپین تکمیل شود.

نورنیوز-گروه اقتصادی: سعید محمد در نشست مشترک فعالسازی کریدور بین المللی شمال ـ جنوب با محوریت مناطق آزاد ایران و روسیه، اظهار کرد: با توجه به اهداف مشترک ایران و روسیه در زمینه های اقتصادی و امنیتی می توانیم در کنارهم به عنوان دو کشور همسایه روند تسریع این همکاری ها را پوشش دهیم.

وی با اشاره به ابعاد اقتصادی و ژئوپولتیکی  کریدور شمال ـ جنوب، افزود: با راه اندازی این کریدور در خصوص مباحث اقتصادی کاهش هزینه، افزایش کیفیت حمل و نقل، کاهش زمان، صرفه جویی در هزینه های اضافی  و در کنار آن ابعاد راهبردی و امنیتی را شاهد خواهیم بود. راه اندازی این کریدور نه تنها توسعه اقتصادی برای ایران و روسیه را به همراه دارد بلکه برای سایر کشورهای منطقه بخصوص کشورهای چین و هند نیز از این همکاری های مشترک متنفع خواهند شد.

وی با تاکید بر این‌که با توجه به مشخص بودن راهبرد باید به‌دنبال راهکار باشیم، تصریح کرد: باید هریک از وظایف کشورهای ایران و روسیه احصاء شوند و هر یک با توجه به چارچوبی که دارند به انجام کارها سرعت ببخشند. با کمک ظرفیت های موجود در حوزه بندری می توانیم در زمینه ساخت شناور، تکمیل اسکله رو ـ رو، تکمیل موج شکن مجتمع بندری کاسپین و راه آهن رشت ـ کاسپین نیز همکاری مشترک بین مناطق آزاد دو کشور و وزارت راه و شهرسازی داشته باشیم.

وی گفت: این سرمایه گذاری ها می تواند از طریق شرکت های مشترک و بهره برداری مشترک از احداث بندر کاسپین انجام شود، البته این امر مستلزم لایروبی رودخانه ولگا است و در این‌صورت استفاده از کریدور شمال ـ جنوب توسعه جدی یافته و اقتصادی خواهد بود. ما در کشور بزرگترین تجهیزات لایروبی را در خلیج فارس در اختیار داریم و استفاده از توان شرکت های ایرانی می تواند در این زمینه به ما کمک کند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد اضافه کرد: پیشنهاد می شود کارگروه مشترکی در این خصوص تشکیل شود و موضوعات از طریق نمایندگان طرفین ایران و روسیه و نمایندگانی از وزارت راه و شهرسازی پیگیری و راهکارهایی به منظور سرعت بخشیدن به کار ارائه شود.

3 راهکار برای فعال‌سازی کریدور شمال ـ جنوب

در این نشست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، نیز به ظرفیت ها و امکانات موجود در دو بندر انزلی و کاسپین اشاره کرد و گفت: با عنایت به اینکه تا پایان سال جاری منطقه آزاد انزلی به مسیر ریل سراسری کشور متصل می شود، آمادگی خود را نسبت به توسعه همکاری های دو جانبه با طرف روس در زمینه لجستیک و بخش حمل و نقل ریلی اعلام می کنیم.

علی اوسط اکبری مقدم، ایجاد دفاتر مشترک تجاری، اعمال تعرفه های گمرکی یکسان، تشکیل کنسرسیوم مشترک بانکی ـ بیمه ای و بخش خصوصی و عقد قراردادهای همکاری مابین شرکت های کشتیرانی دو کشور را مهمترین راهکارهای پیشنهادی فعال سازی کریدور شمال ـ جنوب عنوان کرد و افزود: در این مسیر می توان از توانمندی های بخش خصوصی و اتاق بازرگانی و همپنین تشکیل شرکت های مشترک در حوزه های مختلف اقتصادی و عملیاتی کردن توافقات، سازوکار جلوگیری از تضعیف کریدور شمال ـ جنوب توسط مسیرهای تجاری رقیب نیز بهره برد.

 در این نشست مدیران اقتصادی بخش های دولتی روسیه نیز با استقبال از طرح های ارائه شده از سوی دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، بر لزوم ایجاد اپراتور واحد جهت مدیریت حمل و نقل در مسیر کریدور با مشارکت ایران و روسیه، توسعه همکاری ها میان ذی نفعان کریدور به ویژه هندوستان،کاهش هزینه های حمل و نقل و بوروکراسی اداری، بهره گیری از ظرفیت ها و فرصت های همکاری در چارچوب مناطق آزاد دو کشور تأکید و بر عزم جدی ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه به منظور توسعه فعالیت ها در کریدور شمال ـ جنوب تاکید کردند.

 

تسنیم


اخبار مرتبط


نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی