شناسه خبر : 75751
تاریخ انتشار :
نقش آیت‌الله خامنه‌ای در طرح شکست حصر آبادان

نقش آیت‌الله خامنه‌ای در طرح شکست حصر آبادان

اگر آیت‌الله خامنه‌ای در آن جلسه نبود، طرح شکستن حصر آبادان تصویب نمی‌شد و عملیات اجرا نمی‌شد.

نورنیوز-گروه فرهنگ: سرلشکر سید یحیی (رحیم) صفوی در بخشی از کتاب تاریخ شفاهی خود با عنوان «از سنندج تا خرمشهر» در باره عملیات ثامن‌الائمه اشاره می‌کند:

این مقطع بسیار حساس بود. درباره شکستن حصر آبادان که به آن می‌رسیم، باید بگویم طرح شکستن حصر آبادان را خود من در جلسه شورای عالی دفاع در پایگاه چهارم هوایی دزفول بردم.

بنی‌صدر و برخی از فرماندهان ارتش نظرهایی داشتند. آیت‌الله خامنه‌ای ما را می‌شناخت. با اصرار ایشان در همان جلسه، طرح شکستن حصر آبادان تصویب شد؛ اگرچه آن طرح بعدازاینکه بنی‌صدر از ایران فرار کرد، در 5 مهر 1360 اجرا شد.

اگر آیت‌الله خامنه‌ای در آن جلسه نبود، طرح شکستن حصر آبادان تصویب نمی‌شد و عملیات اجرا نمی‌شد. اصرار آقا باعث شد که بنی‌صدر طرح را بپذیرد وگرنه بنی‌صدر آن‌چنان امیدوار نبود که ما پاسدارها مثلاً بتوانیم محاصره آبادان را بشکنیم. به توان سپاه امیدی نداشت.

بنابراین نقش آیت‌الله خامنه‌ای، یکی تأثیرگذاری روی مسائل سیاسی جنگ و دیگری تقویت جبهه‌ها و نیروها بود. همین‌جا بگویم بنی‌صدر تلاش می‌کرد بین ارتش و سپاه اختلاف بیندازد، اما آیت‌الله خامنه‌ای سعی می‌کرد، میان ارتش و سپاه وحدت ایجاد کند.

نگاه ایشان، نگاه جامع بود. نه‌فقط بین ارتش و سپاه، بلکه بین آن‌ها و نیروی ژاندارمری و ستاد جنگ‌های نامنظم سعی می‌کرد وحدت باشد. ایشان دنبال وحدت و انسجام بود.

در ستاد عملیات جنوب، چه ماه‌های اول جنگ که من فرمانده دارخوین بودم و چه بعد از دو سه ماه که آمدم فرمانده ستاد عملیات جنوب شدم، مرتب به ایشان گزارش می‌دادیم. بعضاً که بنی‌صدر مخالف حضور ما در شورای عالی دفاع بود، ما خدمت ایشان می‌رفتیم و ایشان دست ما را می‌گرفت و به جلسه شورای عالی دفاع می‌برد و هیچ‌کس جرئت نمی‌کرد ممانعت کند، چون آقا نماینده حضرت امام بود و خیلی قاطع با بنی‌صدر برخورد می‌کرد.

 


نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
X
آگهی تبلیغاتی