شناسه خبر : 75543
تاریخ انتشار :
۶ ماه فرصت طلایی دولت سیزدهم
رضا تیموری

۶ ماه فرصت طلایی دولت سیزدهم

تشکیل ستاد یا کمیته پیگیری شعار سال یا تقویت آن در هر وزارتخانه و نهاد که گزارش‌ها را با شاخص‌های کمی و کیفی از نحوه اجرا و تحقق آن تطبیق دهد، از ضرورت‌های تحقق شعار سال است.

نورنیوز- گروه اقتصادی: رهبر معظم انقلاب اسلامی هرساله با اشراف کامل از اوضاع کشور و برای جهت‌دهی و همچنین همگرایی ظرفیت‌ها عنوانی را برای سال نامگذاری می‌کنند و بر این اساس سال ۱۴۰۰ را براساس ضرورت‌ها و تأمل مسؤولان سال تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها نامگذاری کردند.
با نگاهی به شعار در چند سال گذشته سال 98 (رونق تولید)، سال 99 (جهش تولید)، سال 1400 (تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها) متوجه این موضوع می‌شویم که همه شعارها بر تولید تأکیددارند و دغدغه اصلی رهبر انقلاب «تولید» است. معظم له تقویت پشتیبانی تولید و رفع موانع را به شعار سال ۱۴۰۰ اضافه کردند تا بخشی از آسیب‌شناسی عدم تحقق کامل تولید را به مسؤولان متذکر شوند و راه را به آنها نشان دهند. در بخشی از سخنان رهبر انقلاب که در ابتدای سال بیان‌شده، آمده است:‌ «جهش تولید در بخش‌هایی از کشور و بخش‌هایی از مسائل گوناگون کشور تحقق پیدا کرد،گرچه در حد انتظار نه، یعنی در آنجاهایی هم که این شعار تحقق پیدا کرد غالبا در کارهای زیربنایی و سازندگی و امثال اینها بود، نتیجه آن در اقتصاد عمومی کشور و در معیشت مردم مشهود نشد، یعنی این حرکت احساس نشد، در حالی که انتظار ما این بود که جهش تولید بتواند گشایشی در وضع مردم به وجود بیاورد.»
آنچه از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای دولت دوازدهم استنباط می‌شود این است که معظم‌له رضایت چندانی از تحقق شعار سال 99 نداشته‌اند، بنابراین تشکیل ستاد یا کمیته پیگیری شعار سال یا تقویت آن در هر وزارتخانه و نهاد که گزارش‌ها را با شاخص‌های کمی و کیفی از نحوه اجرا و تحقق آن تطبیق دهد، از ضرورت‌های این مسأله است. نظرسنجی‌های درون‌سازمانی برای دریافت مهم‌ترین اولویت‌ها و پس از آن دسته‌بندی آن برای اجرا می‌تواند از دیگر اولویت‌های مهم هر وزارتخانه باشد.
اما جان کلام در این است که با نگاهی آسیب شناسانه به موضوع شعار سال و رابطه آن با عملکرد دستگاه‌ها، نکته‌ای که به‌وضوح طی سال‌های گذشته در میان نخبگان و اهالی رسانه مطرح بوده ،خروجی میزان تحقق شعار سال به‌صورت کمی و کیفی است به‌طوری‌که تصور می‌شود عموم مردم در جریان میزان تحقق این امر به‌صورت روشن قرار نمی‌گیرند که امیدواریم این موضوع باتدبیر رئیس‌جمهور جدید و روسای نهادهای حکومتی محقق شود.
تحقق شعار سال 1400 نه‌تنها نیازمند نقش‌آفرینی همه دولتمردان بلکه همه نهادهای انقلابی، حکومتی و آحاد مردم است و این مجموعه‌ها نه‌فقط با یک پشتیبانی و مانع زدایی محدود، بلکه مجموعه‌ای از «پشتیبانی‌ها» و «مانع زدایی‌ها» باید بتوانند مؤثر واقع شوند و پیشرفتی همه‌جانبه را در عرصه تولید داشته باشند. بسیاری از مشکلات تولید در کشور ناشی از پشتیبانی ناکافی و عدم رفع مانع است که اگر هر دستگاه و نهاد تیمی را مخصوص این آسیب‌شناسی بگذارند، جهش تولید به معنی واقعی کلمه مشاهده خواهد شد. تولید، ستون اقتصاد است و در زمان فشار حداکثری دشمن باید تکیه‌بر توان داخلی در همه ابعاد باشد اما تکیه‌بر توان داخلی و کاهش واردات محصولات استراتژیک نیازمند الزاماتی است که یکی از مهم‌ترین آنها رفع موانع تولید است.
در پایان هرسال، میزان دسترسی و مجموعه اقداماتی که دستگاه‌ها درخصوص رسیدن و تحقق شعار سال باید جمع‌بندی و حتی موانع عدم دستیابی به آن شعار نیز در یک گزارش آسیب شناسانه مطرح‌شده تا برای تحقق شعارهای سال که خود تکمیل‌کننده برنامه‌های دیگر است، منتشر شود یا در اختیار مدیران ارشد دستگاه قرار گیرد.
شش ماه دیگر سال 1400 تمام می‌شود و رهبر انقلاب در ابتدای سال آینده بر اساس گزارش‌های متعدد دقیق و کارشناسی شده از منابع مختلف در جریان میزان تحقق شعار سال قرار خواهند گرفت و با مردم و مسؤولان در میان خواهند گذاشت که امیدواریم این بار رضایت ایشان از مجموعه عملکرد مسوؤلان و دستگاه‌ها ابراز شود.

 

روزنامه جام جم


اخبار مرتبط
نشستی برای نخبگان امروز، آینده سازان فردا

نشستی برای نخبگان امروز، آینده سازان فردا

دومین نشست «نخبگان امروز، آینده سازان فردا» به همت اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا برگزار شد.

حفظ کرامت نخبگان باید به عنوان پروژه ملی

حفظ کرامت نخبگان باید به عنوان پروژه ملی

وزیر علوم گفت: ضرورت دارد، موضوع حفظ، صیانت و کرامت نخبگان به عنوان یک پروژه ملی تعریف و عوامل دافعه‌زا رفع شود.

نخبگان علمی و دانشگاهی به صورت ویژه حمایت می‌شوند

نخبگان علمی و دانشگاهی به صورت ویژه حمایت می‌شوند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برای جذب بیشتر نخبگان و بهره‌مندی کشور از توان آنها، این وزارتخانه از نخبگان علمی و دانشگاهی کشور به صورت ویژه حمایت ...

نشانه‌های قطعی ریاست جبلی بر رسانه ملی در ملاقات او با رهبر معظم انقلاب
اختصاصی نورنیوز؛

نشانه‌های قطعی ریاست جبلی بر رسانه ملی در ملاقات او با رهبر معظم انقلاب

با توجه به ملاقات چهارشنبه گذشته دکتر جبلی با رهبر معظم انقلاب، گفته می‌شود که صدور حکم ریاست جبلی و برگزاری مراسم معارفه رئیس جدید صداوسیما که به ...

کتاب و کتابفروشی در زندگی و اقتصاد فرهنگ
مهدی توکلیان

کتاب و کتابفروشی در زندگی و اقتصاد فرهنگ

شاید برای علاقه‌مندان به کتاب این سوال مطرح شود که با توجه به تمام نابرابری‌های موجود در قیمت تولید و عرضه چرا کتاب‌های منتشر شده در سال‌های اخیر ...

پیمان جبلی گزینه اول ریاست رسانه ملی
اختصاصی نورنیوز؛

پیمان جبلی گزینه اول ریاست رسانه ملی

جبلی از جمله مدیران با سابقه رسانه ملی است که با مدرک مرتبط در حوزه رسانه، سال‌ها تجربه حضور در معاونت سیاسی و بخش‌های خبری را دارد.

رهبر انقلاب: عدالت ورزشی باید مورد توجه قرار بگیرد

رهبر انقلاب: عدالت ورزشی باید مورد توجه قرار بگیرد

رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر لزوم رسیدگی به وضعیت اشتغال و معیشت قهرمانان ورزشی گفتند: عدالت ورزشی در همه جا، هم از لحاظ جغرافیایی، هم از لحاظ نوع ...

آیا سفر گروسی به تهران منجر به عقب‌نشینی از اجرای قانون مجلس شد؟
نورنیوز بررسی کرد؛

آیا سفر گروسی به تهران منجر به عقب‌نشینی از اجرای قانون مجلس شد؟

سفر گروسی به تهران برخلاف برخی فضاسازی‌های رسانه‌ای، هیچ‌گونه مغایرتی با قانون مجلس شورای اسلامی و موضوع توقف اجرای موقت پروتکل اجرایی نداشت و تنها ...

مطالبات رهبر انقلاب در حوزه کتاب

مطالبات رهبر انقلاب در حوزه کتاب

رهبر معظم انقلاب پنج باید مهم در حوزه کتاب را سال‌ها پیش برشمرده‌اند‌، بایدهایی که این روزها همچنان پابرجاست و به عنوان مشکلات اصلی نشر مطرح می‌شوند.

رسالت فعالان فرهنگی در پاسداشت آیین اربعین
مهدی توکلیان

رسالت فعالان فرهنگی در پاسداشت آیین اربعین

وظیفه دشوار اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه، توجه به تاریخ عاشورا و اربعین به واسطه هنر و رسانه است.

جای خالی «سامانه جامع اطلاع رسانی» در ساختار هواشناسی
رضا تیموری ؛ کارشناس رسانه و روابط عمومی

جای خالی «سامانه جامع اطلاع رسانی» در ساختار هواشناسی

متخصصان حوزه هواشناسی پیش بینی می کنند که امسال بدلیل بارش های بسیار کم ، خشکسالی بی سابقه ای در انتظار ایران است و همین مسئله مهم می تواند در کنار ...

نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.