شناسه خبر : 75438
تاریخ انتشار :
کشف علت خستگی‌های مفرط پس از درمان کرونا

کشف علت خستگی‌های مفرط پس از درمان کرونا

محققینی از دانشگاه‌های مختلف توانستند علت خستگی‌های مفرط پس از درمان بیماری کرونا را کشف کنند.

نورنیوز-گروه جامعه: بسیاری از کسانی که به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند، حتی پس از بهبود و طی دوران نقاهت از عوارض این بیماری رنج می‌برند. از مجموعه این عوارض با نام‌های عوارض پساکرونا یاد می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد عوارض پساکرونا در بیماران مختلف بسیار متفاوت است. اغلب، پزشکان این بیماری مزمن طولانی مدت را به درستی تشخیص نمی‌دهند و به همین دلیل در موارد زیادی خستگی مفرط بیمار بهبود یافته در ساعات روز را جدی نمی‌گیرند.

چند ماه پیش محققان آلمانی یافته بودند که گلبول های موجود در خون بیماران مبتلا به کووید19 به طور مستمر در حال تغییر است و اکنون در تحقیقی تازه که توسط پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی آرکانزاس انجام شده است اطلاعات مهمی کشف شده که در کنار یافته‌های پیشین شناخت ما از عوارض پساکرونا را کامل تر می‌کند. آن‌ها دسته‌ای از ملکول‌ها را شناسایی کرده‌اند که عامل تغییرات در گلبول‌های خون هستند.

جان آرتوس، سرپرست بخش کلیوی دانشگاه آرکانزاس و نویسنده اصلی این تحقیق، این ملکول‌ها را نوعی آنتی‌بادی‌ می‌داند که چند هفته پس از شروع بیماری کرونا در بدن تولید می‌شود. او ترشح آنزیمی به نام ACE2 در بدن را عامل اصلی خستگی های مفرط پس از بیماری کرونا می‌داند.

او می‌گوید: بدن ما به آنزیم ACE2 نیاز دارد. این آنزیم با افزایش ماده گشادکننده رگ از سلول‌های ریوی در برابر آسیب ناشی از ویروس کرونا محافظت می‌کند اما از طرف دیگر امکان ورود برخی از انواع دیگر ویروسی را افزایش می‌دهد. همچنین در اثر درگیری ویروس کرونا با آنزیم ACE2 باعث می‌شود سطح این آنزیم کاهش یابد و در نتیجه منجر به افزایش آسیب‌پذیری ریه ‌شود.

این تحقیقات روی بدن 80 نفر انجام شده است که محققین در طی آن خون 67 بیمار و 13 فرد سالم را مورد آزمایش قرار داده‌اند. این پژوهشگران امیدوارند که تحقیقات ذکر شده بتواند عوارض پساکرونا را درمان کند. آنها میگویند ممکن است برخی داروهای موجود بتواند در درمان  این عوارض کمک کند.


اخبار مرتبط
اینفوگرافی: درمان سرفه‌های کرونایی

اینفوگرافی: درمان سرفه‌های کرونایی

برای درمان سرفه‌های کرونایی چه کاری باید انجام دهید؟

کرونا جراحی‌های زیبایی را افزایش داد

کرونا جراحی‌های زیبایی را افزایش داد

«در شرایطی که مردم تشویق می‌شدند برای جلوگیری از شیوع هر چه بیشتر ویروس کرونا اپلیکیشن‌های مجازی و ابزارهای موبایلی را مورد استفاده قرار دهند، میزان ...

چه کسی مانع واردات گسترده واکسن در دولت قبل شد؟
نورنیوز بررسی کرد؛

چه کسی مانع واردات گسترده واکسن در دولت قبل شد؟

اینکه بعضا گفته می‌شود «نگذاشتند دولت قبل واکسن بخرد» کاملا عاری از حقیقت است، زیرا در دولت جدید شخص آیت‌الله رئیسی در تماس با رئیس جمهور چین درخواست ...

نرم افزار خرابکار آمریکایی جلوی استخدام میلیون‌ها نفر را گرفت

نرم افزار خرابکار آمریکایی جلوی استخدام میلیون‌ها نفر را گرفت

یک نرم افزار خودکار آمریکایی که برای اسکن کردن درخواست‌های کار متقاضیان طراحی شده به علت نقص فنی میلیون‌ها درخواست درست را رد کرده است.

شناخت قوت و ضعف طرح شهید سلیمانی با نظر مردم

شناخت قوت و ضعف طرح شهید سلیمانی با نظر مردم

پرسشنامه ذیل به منظور شناسایی نقاط قوت و ضعف طرح شهید سلیمانی(مقابله وپیشگیری از شیوع ویروس کرونا توسط نیروهای مردمی و بسیج) طراحی شده است.

رونق پرستاری خصوصی در دوران کرونا

رونق پرستاری خصوصی در دوران کرونا

با شیوع کرونا و محدود شدن رفت‌وآمدها و مراودات خانوادگی، بازار خدمات پرستاری گرم‌ شده ‌است. گرچه این بازار همیشه تقاضای خود را داشته، اما کرونا روی ...

نظرات

نظر شما

: : :
هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.