شناسه خبر : 75387
تاریخ انتشار :
تاوان بی‌توجهی به حق طبیعت؛ نزدیک شدن حیوانات وحشی به زیستگاه‌های انسانی

تاوان بی‌توجهی به حق طبیعت؛ نزدیک شدن حیوانات وحشی به زیستگاه‌های انسانی

در پی کشته شدن یک قلاده خرس قهوه‌ای در شهرستان فیروزکوه طی روزهای گذشته، رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران از احتمال وقوع این اتفاق به علت وجود تعارض بین انسان و حیوان خبر داد و نزدیکی گونه‌ها به زیستگاه‌های انسانی را هزینه‌ای عنوان کرد که انسان‌ها به علت استفاده از حق‌آبه محیط زیستی باید بپردازند.

نورنیوز-گروه جامعه: 18 شهریورماه داریوش فرخی - رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزکوه - از کشته شدن یک خرس قهوه‌ای در مناطق طبیعی این شهرستان خبر داد. در شرایطی این اتفاق افتاد که به نظر می‌رسد این گونه به علت نزدیکی به زیستگاه‌های انسانی مورد هدف قرار گرفته شده است این در حالیست که حیوانات معمولا در فصل‌های سرد برای یافتن غذا احتمال دارد به زیستگاه‌های انسانی نزدیک شوند.

محمد کرمی ضمن بیان اینکه هنوز بررسی‌ها برای کشف علت کشته شدن خرس ادامه دارد،‌ اظهارکرد: هنوز در این زمینه به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم اما به احتمال زیاد تعارض بین انسان و حیوان علت کشته شدن خرس بوده است چون اگر این حیوان به قصد شکار هدف قرار گرفته بود، شکارچیان لاشه را باید می‌برند اما این اتفاق نیفتاده و لاشه دست نخورده است.

وی با اشاره به کم‌آبی و خشکسالی سال جاری اظهارکرد: امسال شرایط آب و هوایی کشور و از جمله شهرستان فیروزکوه متفاوت بوده است. این مشکلات را سال‌های قبل کمتر داشتیم اما کم آبی و خشکسالی امسال باعث شده شرایط زیستگاه حیواناتی مانند خرس قهوه‌ای در تابستان هم نامناسب شود و غذا برای خوردن کمتر پیدا کنند و یا اصلا پیدا نکنند، در نتیجه ناگزیر به زیستگاه‌های انسانی نزدیک شوند و از محصول‌های باغ‌ها و کندوهای عسل تغذیه کنند.

 رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران با بیان اینکه خرس مانند انسان هم از گیاهان و هم از گوشت استفاده می‌کند، تصریح کرد: همین مساله باعث نزدیکی آن‌ها به زیستگاه‌های انسانی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های خشکسالی با نزدیکی خرس و گراز به مزارع و باغ‌ها در شهرستان‌های شرق استان تهران مثل فیروزکوه و دماوند و کم و بیش شمیرانات مواجه هستیم، تاکیدکرد: ما به کشاورزان گفته‌ایم که اقداماتی مانند ایجاد سر و صدا یا ساخت دیوار دور باغ را انجام دهند تا حیوانات را از باغات و مزارع دور کنند. در این شرایط فنس‌کشی اقدامی پیشگیرانه محسوب نمی‌شود چون خرس و گراز به‌راحتی می‌توانند فنس را تخریب کنند.

کرمی در پایان اظهار کرد: با توجه به کم‌آبی و خشکسالی و وجود آب اندک در طبیعت برای غنی‌سازی زیسنگاه‌های حیوانات از مواد غذایی، انسان‌ها برای آبیاری مزارع و باغ‌ها استفاده می‌کنند و دربرخی مناطق مزارع و باغ‌ها در حال گسترش به سمت زیستگاه‌های حیوانات است بنابراین زیستگاه دیگر توانایی ایجاد حداقل مواد غذایی را ندارد. در این شرایط حیوانات با وجود ترس از انسان‌ها به علت گرسنگی خطر مرگ را به جان می‌خرند و به زیستگاه‌های انسانی نزدیک می‌شود.

 

ایسنا


اخبار مرتبط
اجلاس تغییرات اقلیمی و مجرمانی که هنوز محاکمه نشده‌اند
نورنیوز بررسی کرد؛

اجلاس تغییرات اقلیمی و مجرمانی که هنوز محاکمه نشده‌اند

غرب و نظام سرمایه‌داری نه حافظ اقلیم و محیط زیست که مانع اصلی مقابله جهانی با بحران‌های این حوزه است و اتفاقا باید به این جرم محاکمه و بازخواست شود.

هوای تهران سرد می‌شود

هوای تهران سرد می‌شود

اداره کل هواشناسی کاهش دمای تهران تا 10 درجه را پیشبینی کرده است.

رییس جمهور برزیل برای نابودی جنگل‌های آمازون به جنایت علیه بشریت متهم شد

رییس جمهور برزیل برای نابودی جنگل‌های آمازون به جنایت علیه بشریت متهم شد

رییس جمهور برزیل در دادگاه لاهه هلند به دلیل نابودی جنگل‌های آمازون به جنایت علیه بشریت متهم شد.

شعله‌ها بی‌رحمانه به‌جان بلوط‌های کوه "نیر" زاگرس افتاده‌اند

شعله‌ها بی‌رحمانه به‌جان بلوط‌های کوه "نیر" زاگرس افتاده‌اند

جنگل‌ها و مراتع کوه نیر لوداب از توابع شهرستان بویراحمد طعمه حریق شده و به دلیل وزش شدید باد هر لحظه فوران می‌کند.

تالاب انزلی دوباره در آتش می‌سوزد

تالاب انزلی دوباره در آتش می‌سوزد

به علت گرما و خشکی هوا آتش در نیزار‌های اطراف تالاب بین المللی انزلی دوباره شعله ور شد.

خروج 121 هزار خودرو از استان تهران

خروج 121 هزار خودرو از استان تهران

از روز گذشته تاکنون محورهای خروجی استان تهران دارای تردد پرحجم و ترافیک نیمه سنگین است.

برای محیط زیست خوزستان چه کاری باید کرد؟

برای محیط زیست خوزستان چه کاری باید کرد؟

بحران آب در خوزستان که در روزهای اخیر نارضایتی‌های گسترده‌ای را در پی داشته است، یکی از جدی‌ترین بحران‌های زیست محیطی کشور است که به نابودی کشاورزی و ...

نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.