شناسه خبر : 75206
تاریخ انتشار :
رئیس جمهور: تولید داخلی کفاف نمی‌دهد، 100 میلیون دُز واکسن وارد خواهیم کرد

رئیس جمهور: تولید داخلی کفاف نمی‌دهد، 100 میلیون دُز واکسن وارد خواهیم کرد

حجت الاسلام رئیسی در رسانه ملی: امروز 40 میلیون دُز واکسن به طور قطعی تامین شده است و اقداماتی انجام شده تا بتوانیم تا مرز 100 میلیون دُز واکسن از خارج کشور تامین کنیم.

نورنیوز-گروه سیاسی: «سید ابراهیم رئیسی» شامگاه شنبه 13 شهریورماه، برای نخستین بار پس از آغاز مسئولیت خود در قامت رییس جمهوری، در رسانه ملی حاضر شد و به بیان مهم‌ترین مشکلات کشور و راه حل‌های دولت برای این مشکلات پرداخت. کرونا و واکسیناسیون این بیماری کشنده، بیشترین زمان از نخستین گفت و گوی تلویزیونی رییس جمهوری را به خود اختصاص داد و خبرهای امیدبخش از ورود واکسن به کشور و تزریق پرشتاب آن از سوی رییس قوه مجریه اعلام شد.

رییس جمهور  در بخش دیگری از سخنان خود بار دیگر بر عمل به وعده‌های خود مانند تامین سالیانه یک میلیون مسکن تاکید کرد. مردم؛ همکاری و اعتماد آن‌ها از دیگر محورهای مهم و قابل تامل سید ابراهیم رییسی بود. عبور از انتقادات متداول درباره اقدامات دولت گذشته و نیز اطمینان بخشی به مردم درباره تامین کالاهای اساسی از دیگر محورهای سخنان رییس جمهوری در گفت و گوی تلویزیونی شب گذشته بود. در نهایت رییس جمهور ، موضع ایران درباره مذاکره با غرب را هم مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد که مذاکره برای مذاکره در دستور کار دولت سیزدهم نخواهد بود اما  این دولت از هرگونه تعامل عزتمندانه استقبال خواهد شد.

خبرهای امیدبخش از واکسیناسیون

مرگ بیش از 500 ایرانی در هر شبانه روز، کرونا را به مهم‌ترین چالش این روزهای کشور تبدیل کرده و ضرورت تسریع در واکسیناسیون را پررنگ تر از همیشه ساخته است. رییس جمهوری هم در نخستین گفت و گوی تلویزیونی خود به این مهم پرداخت و تصریح کرد: «طبق محاسبه، تولید داخلی نمی‌توانست نیاز جامعه را کفایت کند؛ از این رو برآورد کردیم برای اینکه گام دقیق برداریم، حتماً به 100 میلیون دُز واکسن نیازمندیم که امروز 40 میلیون دُز واکسن به طور قطعی تامین شده است و اقداماتی انجام شده تا بتوانیم تا مرز 100 میلیون دُز واکسن از خارج کشور تامین کنیم.»

رییسی بازگشایی حضوری مدارس و دانشگاه‌ها را مشروط به واکسینه شدن اکثر مردم دانست و گفت: «تا آخر شهریور 40 میلیون دُز واکسن تامین می‌شود که تامین این موارد گفته شده با توجه به اقدامات انجام شده، قطعی است. وزارت خارجه، بسیج، وزارت بهداشت و بخشهای دیگر برای تامین منابع ریالی و ارزی اولویت را واردات واکسن قرار دادیم، مطالبات کادر درمان هم مانند همه ابعاد کرونا جزو اولویت‌های دولت است.» با توجه به خبرهای امیدآفرین دولت در تامین واکسن موردنیاز جامعه می‌توان امیدوار بود که وعده «بهرام عین اللهی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر واکسیناسیون عموم مردم تا بهمن ماه سال جاری محقق شود.

سخنان شب گذشته رییس جمهوری درباره تولید واکسن در داخل هم گرچه معطوف به حمایت دولت از این موضوع بود اما اعلام ناکافی بودن این تولید برای تامین سلامت مردم؛ نشان می‌دهد دولت به واقعیت موجود درباره پیک‌های بسیار خطرناک و کشنده کرونا آگاهی کامل دارد و در مسیر کاستن از میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری هیچ تعللی نخواهد کرد.  

وعده‌هایی که عملیاتی هستند

رییس جمهوری در بخش دیگری از گفت و گوی تلویزیونی و در پاسخ به پرسش مجری رسانه ملی درباره عمل به وعده های داده شده طی مدت آغاز مسئولیت و نیز قول‌های ایام انتخابات به دو مورد از آن وعده‌ها اشاره کرد. وعده نخست رییس جمهوری از همان زمان رقابت‌های انتخاباتی، ساخت سالانه یک میلیون مسکن برای مردم بود. رییسی درباره نحوه اجرای این وعده در دولت سیزدهم تصریح کرد: «مسکن سازی جزو صنایع پیشران کشور است و اگر دنبال شود، خیلی از صنایع را فعال می‌کند. پیش‌بینی‌های کارشناسی لازم انجام شده است و دولت در جاهایی خودش مسکن می‌سازد و در جاهایی مانند بافت‌های فرسوده تسهیلات می‌دهد و مردم و انبوه‌سازان مسکن می‌سازند، در روستاها دولت مکلف به بازسازی و مقاوم سازی 200 هزار مسکن است که با مشارکت خود مردم انجام خواهد شد. زمین که اصلی‌ترین موضوع است باید برای مسکن‌سازی آماده شود.»

مبارزه با فساد هم از مهم‌ترین وعده های حجت الاسلام رییسی در زمان انتخابات و از اساسی ترین دستاوردهای وی در مسئولیت پیشین خود در قوه قضائیه بود. بر اساس آنچه رییس جمهوری شامگاه گذشته در نخستین گفت و گوی تلویزیونی خود به آن اشاره کرد؛ دولت در پی تدوین منشوری برای مبارزه با فساد به عنوان کارویژه اصلی است.

رییس جمهوری با بیان اینکه مردم و نخبگان بهترین ناظران هستند، خاطرنشان کرد: وزیران و مسؤولان و مدیران این دولت، حس مبارزه با فساد دارند چون شرط ما در دولت، فسادستیزی برای همه مدیران در همه سطوح است. پاسخ دادن به مردم در مقابل دوربین و به مردم گزارش دادن فقط مربوط به رییس‌جمهوری نیست بلکه باید مدیران ما در همه سطوح خود را پاسخ‌گو بدانند زیرا مردم عزیز باید در جریان امور قرار بگیرند.»

مردم و ضرورت جلب همکاری آن‌ها در سایه ترمیم اعتماد

رییس جمهوری شامگاه گذشته در بخش های مختلف سخنان خود به نقش و جایگاه مردم در پیشبرد برنامه‌های دولت سیزدهم اشاره و تاکید و تصریح کرد که به همکاری مردم سخت امیدوار است. رییس جمهوری گفت: «معتقدم مردم، نخبگان و دانشگاهیان خودشان همکاری خواهند کرد. در این مدت هم، اندیشکده‌ها و دانشگاه‌ها و مراکز علمی فرهنگی و حوزوی زیادی، نامه ها و طومارهایی نوشتند و بدون داشتن هیچ درخواست مادی، برای همکاری با دولت اعلام آمادگی کردند.»

دولت برای اجرایی ساختن هریک از وعده‌های اعلام شده خود، مبارزه با فساد و مبارزه با کرونا بیش از هر عامل دیگری نیازمند همکاری و همیاری همه مردم است که رییس جمهوری هم در تبیین هریک از این محورها بر این موضوع تاکید کرد. این میان اما شواهدی نشان می‌دهد که این همکاری مورد نیاز دولت از سوی مردم، وابسته به برخی تغییرات در سطوح مختلف کشور است. مردم باید باردیگر به قوای سه‌گانه در کشور به ویژه به قوه مجریه اعتماد کنند و این گزاره دستکم طی یک ماه گذشته بارها از سوی رهبر معظم انقلاب، رییس جمهوری و سران دو قوه دیگر مقننه و قضائیه مورد تاکید قرار گرفته است.

در مسیر بازسازی این اعتماد رییس جمهوری در سخنان شب گذشته خود به مواردی مهمی اشاره کرد. صادق الوعده بودن با مردم، محرم دانستن آن‌ها در مسائل اقتصادی و سیاسی و حضور بی‌واسطه و مستقیم میان طیف‌های مختلف جامعه از مهم‌ترین محورهایی بود که رییس جمهوری در مسیر ترمیم اعتماد مردم به آن‌ها اشاره کرد. رییس جمهوری با تاکید بر اینکه اعتماد آسیب دیده را باید بازسازی کنیم، اظهار کرد: «راه آن صادق الوعد بودن است؛ یعنی اگر وعده‌ای دادیم در عمل به آن صداقت داشته باشیم و اگر مشکلی مانع تحقق آن وعده شد به مردم گفته شود که اقدام وپیگیری کردیم و اینجا مانع شد. صداقت را باید مردم احساس کنند.»

«تصمیمات مهم را با مردم در میان می‌گذاریم و در این رابطه مردم را محرم می‌دانیم. غیابی درباره بازار تصمیم نمی‌گیریم و حتماً با بازار مشورت می‌کنیم.» این گزاره هم دیگر راه حل و در عین حال وعده رییس جمهوری برای احیای اعتماد مردم به قوه مجریه بود و در نهایت حجت الاسلام رییسی با اشاره به اینکه «شنیدن کی بود مانند دیدن» بار دیگر بر ضرورت حضور بی واسطه و لمس مستقیم مشکلات مردم تاکید کرد و به تجربه‌های موفق خود در مسئولیت پیشین در زمینه ارتباط مستقیم با مردم اشاره کرد.

در نهایت مهم‌ترین نکته ای که می‌توان از اظهارات شب گذشته رییس جمهوری برداشت کرد، امیدواری به بهبود شرایط با همکاری مردم است. سخنان رییسی در نخستین گفت و گوی تلویزیونی خود نشان داد که وی بر چالش های موجود در کشور چه در حوزه اقتصاد و چه در زمینه سیاست و جامعه آگاه است در عین حال تلاش می‌کند ضمن بازسازی اعتماد لطمه دیده مردم، مشارکت آن‌ها را برای پیشرفت و توسعه کشور جلب کند.

 


اخبار مرتبط
پزشکان سوئدی خواستار توقف تزریق واکسن فایزر شدند

پزشکان سوئدی خواستار توقف تزریق واکسن فایزر شدند

گروهی متشکل از 16 نفر از پزشکان و محققان سوئدی با تهیه توماری خواستار توقف ترزیق واکسن فایزر در این کشور به دلیل تردیدها درباره تقلب از سوی پیمانکار ...

حضور سرزده رییس جمهور در جایگاه سوخت میدان فردوسی تهران + فیلم

حضور سرزده رییس جمهور در جایگاه سوخت میدان فردوسی تهران + فیلم

سید ابراهیم رئیسی امروز به صورت سر زده از روند توزیع سوخت در کشور بازدید کرد.

دیدار رئیس قوه قضاییه با وزیر بهداشت

دیدار رئیس قوه قضاییه با وزیر بهداشت

رییس قوه قضاییه گفت: باید با اقدامات سوداگرانه کسانی که برای منافع شخصی خود جان مردم را به خطر می اندازند قاطع برخورد کرد.

امتناع از زدن واکسن کرونا، نقض حقوق شهروندی

امتناع از زدن واکسن کرونا، نقض حقوق شهروندی

از آنجا که نزدن واکسن می تواند ضمن به خطر انداختن سلامت تمام مردم، سیستم بهداشتی را نیز دچار اختلال کند،این اقدام نوعی تعرض به حقوق دیگران و نقص حقوق ...

کارت هوشمند واکسن را از کجا دریافت کنیم؟

کارت هوشمند واکسن را از کجا دریافت کنیم؟

متقاضیان دریافت کارت هوشمند واکسن کرونا می‌بایست به سامانه ثبت درخواست کارت واکسن مراجعه کنند.

فیس‌بوک؛ عامل تشدید دوقطبی‌های مخرب

فیس‌بوک؛ عامل تشدید دوقطبی‌های مخرب

محققان دانشگاه نیویورک با انتشار گزارشی پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک را از جمله عوامل مهم تشدید دوقطبی‌های سیاسی دانستند که منجر به ...

اولین گام ساخت یک میلیون مسکن از دو هفته آینده

اولین گام ساخت یک میلیون مسکن از دو هفته آینده

وزیر راه و شهرسازی از آغاز برنامه مسکنی دولت طی دو هفته آینده خبر داد.

استقبال رئیس جمهور ایران از الکاظمی

استقبال رئیس جمهور ایران از الکاظمی

رئیس جمهور ایران به طور رسمی از مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در ساختمان اجلاس سران استقبال کرد.

چه کسی مانع واردات گسترده واکسن در دولت قبل شد؟
نورنیوز بررسی کرد؛

چه کسی مانع واردات گسترده واکسن در دولت قبل شد؟

اینکه بعضا گفته می‌شود «نگذاشتند دولت قبل واکسن بخرد» کاملا عاری از حقیقت است، زیرا در دولت جدید شخص آیت‌الله رئیسی در تماس با رئیس جمهور چین درخواست ...

واردات واکسن از 50 میلیون دوز عبور کرد

واردات واکسن از 50 میلیون دوز عبور کرد

شب گذشته 3.3 میلیون دوز واکسن کرونا از گمرک فرودگاه امام خمینی ترخیص شد.

رئیس جمهور: برخورد غیرسازنده در آژانس انرژی اتمی مخل مسیر مذاکره خواهد بود

رئیس جمهور: برخورد غیرسازنده در آژانس انرژی اتمی مخل مسیر مذاکره خواهد بود

رئیس جمهور در گفت‌وگو با رئیس شورای اروپا گفت: اگر چه در آمریکا دولت ترامپ رفته و دولت بایدن بر سر کار آمده، اما در عمل تغییری در سیاست‌های آمریکا ...

وام یک میلیاردی مسکن برای چه کسانی است؟

وام یک میلیاردی مسکن برای چه کسانی است؟

مدیرعامل بانک مسکن گفت: تسهیلات خرید مسکن جوانان در تهران 1 میلیارد تومان، در شهرهای بزرگ 850 میلیون و در سایر شهرها 700 میلیون تومان شد.

سالی یک میلیون مسکن از زبان رئیس کمیسیون عمران مجلس

سالی یک میلیون مسکن از زبان رئیس کمیسیون عمران مجلس

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: به زودی برای افرادی که در دهک‌های پایین جامعه قرار دارند سامانه‌ای برای ثبت نام مسکن ایجاد و به مردم اطلاع رسانی خواهد ...

کلاس‌های دانشگاه مجازی است/ پایان‌نامه‌ها حضوری می‌شود؟ + فیلم

کلاس‌های دانشگاه مجازی است/ پایان‌نامه‌ها حضوری می‌شود؟ + فیلم

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و با توجه به اینکه واکسیناسیون دانشجویان تا اول مهرماه تکمیل نمی‌شود، برگزاری ...

کدام واکسن برای زنان باردار مناسب است؟

کدام واکسن برای زنان باردار مناسب است؟

رئیس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت، گفت: همه مادران باردار بالای 35 سال واکسن سینوفارم دریافت کنند.

امشب آخرین قسمت سریال «گاندو 2» پخش می‌شود

امشب آخرین قسمت سریال «گاندو 2» پخش می‌شود

امشب آخرین قسمت سریال گاندو در حالی روی آنتن می‌رود که همه منتظرند ببینند آیا «محمد» ترور می‌شود و یا دوباره شاهد پایانی غافلگیرکننده خواهیم بود.

80 درصد زندانیان کشور واکسینه شدند

80 درصد زندانیان کشور واکسینه شدند

رئیس سازمان زندان‌ها گفت: 80 درصد زندانیان کشور واکسینه شده‌اند.

انتقاد نخست وزیر اسبق انگلیس از احتکار واکسن

انتقاد نخست وزیر اسبق انگلیس از احتکار واکسن

نخست وزیر اسبق انگلیس باز هم به اقدام کشورهای ثروتمند در احتکار واکسن کرونا تاخت.

نارضایتی مردم و افزایش فوتی‌ها؛ نتیجه عدم همگرایی تولیدکننده‌‌های داخلی واکسن

نارضایتی مردم و افزایش فوتی‌ها؛ نتیجه عدم همگرایی تولیدکننده‌‌های داخلی واکسن

معاون قرارگاه پدافند زیستی کشور و از همکاران ساخت واکسن فخرا گفت: نمی‌شود واکسن تولید کرد و برای زمانی نگه داشت که وزارت بهداشت هوس کند، آن‌ را بخرد.

واردات بزرگ‌ترین محموله واکسن به کشور

واردات بزرگ‌ترین محموله واکسن به کشور

چهل و سومین محموله واکسن وارداتی کشورمان از راه رسید؛ بزرگ‌ترین محموله وارداتی واکسن کووید ۱۹ که حجمش از سیزده محموله نخست وارداتی به کشورمان بزرگتر ...

منبع آلودگی در واکسن‌های ژاپن مشخص شد

منبع آلودگی در واکسن‌های ژاپن مشخص شد

وزیر بهداشت ژاپن امروز، سه شنبه، گفت به احتمال زیاد مواد خارجی موجود در واکسن‌های مدرنا در اثر گیر کردن سوزن در ویال‌های واکسن ایجاد شده است.

تاثیر چشمگیر واکسیناسیون بر کاهش مرگ و میر کرونایی ایران
نتایج یک گزارش تحلیل داده نشان می‌دهد؛

تاثیر چشمگیر واکسیناسیون بر کاهش مرگ و میر کرونایی ایران

در موج پنجم که بعد شروع واکسیناسیون گروه‌های مسن‌تر اتفاق افتاده افت قابل توجهی در مرگ و میر گروه‌های سنی مسن‌تر اتفاق افتاده و الگوی کلی فوت تغییر ...

نوبت به کارگران رسید، جزئیات واکسیناسیون کارگران

نوبت به کارگران رسید، جزئیات واکسیناسیون کارگران

مدیر روابط عمومی سازمان صنایع کوچک‌ و شهرک‌های صنعتی ایران از راه اندازی پایگاه‌های تجمیعی واکسیناسیون در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور خبر داد.

نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.