News Line خط خبر :
شناسه خبر : 75050
تاریخ انتشار :
تعارض قوانین و جایگاه آن در حقوق بین‌الملل خصوصی
نورنیوز بررسی کرد؛

تعارض قوانین و جایگاه آن در حقوق بین‌الملل خصوصی

تعارض قوانین از اهم مباحث حقوق بین‌الملل خصوصی است و هنگامی مطرح می‌شود که یک رابطه حقوق خصوصی به‌واسطه دخالت یک یا چند «عامل خارجی» به دو یا چند کشور ارتباط پیدا کند.

 

نورنیوز-گروه جامعه: تعارض یعنی متعرّضِ‌ یکدیگر شدن و ناسازگاری‌ کردن. با این تعبیر، تعارض قوانین موقعیتی‌ است که در آن، قوانین با یکدیگر تداخل پیدا می‌کنند. به بیان ساده‌تر، هنگامی‌ که دو قانون بر رابطه‌ای حاکم باشند ولی حکمی که دارند با هم مخالف باشد تعارض قوانین روی داده است.

بنابراین هرگاه قوانین با درجه‌ی متفاوتی از اهمیت، دارای احکامی متعارض باشند، قانونی که اهمیت بیشتر دارد و به‌عبارتی بالادستی است، حاکم می‌شود. برای نمونه، چنانچه تعارض میان قانون اساسی و سایر قوانین رخ دهد، مفاد قانون اساسی برتری داشته و اجرا می‌شود.

هرگاه دو قانون از نظر اهمیت یکسان باشند ولی در زمان‌های متفاوتی تصویب شده باشند، اصولا قانونی که دیرتر مصوب شده اجرایی می‌شود.

تعارض قوانین از اهم مباحث حقوق بین‌الملل خصوصی است و هنگامی مطرح می‌شود که یک رابطه حقوق خصوصی به‌واسطه دخالت یک یا چند «عامل خارجی» به دو یا چند کشور ارتباط پیدا کند. در چنین مواردی باید تشخیص داد قانون کدام یک از این کشورها بر رابطه حقوقی مورد نظر حکومت خواهد کرد.

در ایران به فراخورِ هر مسئله قانونی که احکام آن حل‌کننده‌ی دعواست برگزیده می‌شود، یعنی در اینجا به قانون داخلی مراجعه می‌شود تا مشخص شود از قانون کدام کشور باید بهره گرفت. 

در حال‌ حاضر، همه‌ی نظام‌های حقوقی دنیا مسائل گوناگونی را که موضوع دعوا قرار می‌گیرند، به دسته‌هایی مشخص تقسیم‌بندی می‌کنند. این دسته‌ها که به دسته‌های ارتباطی موسوم‌اند، مسائل را به‌تناسب موضوع در خود گنجانده‌اند.

برای نمونه مسائلی که با محوریت‌ِ شخصیت فرد برای او رخ می‌دهند (مواردی از جمله ازدواج، تعیین سن بلوغ، احراز زمان رشد فرد و خروج او از حجر) در دسته‌ی اشخاص قرار می‌گیرند. مسائل مرتبط با خانه و زمین نیز در دسته‌ی اموال قرار می‌گیرند.

در کشور ما درخصوص دسته‌ی اموال، قانون محلی را که ملک در آنجا واقع شده است، برای رسیدگی به دعاویِ مربوط به اموالِ غیرمنقول صالح می‌دانند. بنابراین، اگر دعوایی درخصوص ملکی واقع در آلمان، در دادگاه‌های ایران مطرح شود، دادگاه باید بنابر قوانین آلمان به آن رسیدگی کند.

در ارتباط با صلاحیت بین‌المللی دادگاه‌های ایران هم باید گفت این امر طبق ماده ۱۱ قانون آیین دادرسی مدنی معین شده است. در این ماده صلاحیت بر مبنای تابعیت استوار نیست، لذا برخی موارد پیش می‌آید که حتی اتباع ایران نیز در صلاحیت دادگاه‌های ایران قرار نمی‌گیرند. 

هر چند برخی بر این نظرند که وقتی سکونت موقت در ایران صلاحیت دادگاه‌های ایران را در پی دارد، به طریق اولی تابعیت که یک رابطه عمیق‌تر است باعث می‌شود که اتباع ایران تحت صلاحیت دادگاه‌های ایران قرار گیرند.

 


اخبار مرتبط
مزاحمت برای بانوان و مجازات آن
نورنیوز بررسی کرد؛

مزاحمت برای بانوان و مجازات آن

قانونگذار،جرم مزاحمت برای بانوان در اماکن عمومی را به عنوان یکی از مصادیق جرائم علیه آزادی روان‌ اشخاص، بطور مستقل در قوانین جزایی شناخته و ...

چرا برخی افراد ممنوع‌المعامله می‌شوند؟
نورنیوز بررسی کرد؛

چرا برخی افراد ممنوع‌المعامله می‌شوند؟

ممنوع‌المعامله به اشخاصی (اعم از حقیقی یا حقوقی) گفته می‌شود که توسط مقامات قضایی از تصرف در اموال خود منع شده باشند.

نحوه تامین دلیل و کاربردهای آن

نحوه تامین دلیل و کاربردهای آن

تامین دلیل به معنی تهیه، حفظ و نگهداری دلایل و مدارکی است که اشخاص ذی‎نفع در دعوا می‎توانند از دادگاه تقاضای استفاده از این مدارک را داشته باشند.

«گواهی تجرد» چیست و چگونه قابل دریافت است؟

«گواهی تجرد» چیست و چگونه قابل دریافت است؟

فریب در ازدواج یکی از مصادیق شکایات در دادگاه های خانواده می باشد. فریب زمانی رخ می‌دهد که یکی از زوجین ازدواج قبلی و یا فعلی خود را از دیگری پنهان ...

هفت نکته کلیدی برای عقد قرارداد طراحی وب سایت

هفت نکته کلیدی برای عقد قرارداد طراحی وب سایت

استفاده از وب سایت های جذاب ، کارآمد و پایدار به یکی از اصلی ترین ابزارهای شکل گیری و توسعه کسب و کارهای نوپا تبدیل شده و از این رو چگونگی عقد ...

کدام تخلفات ساختمانی در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری رسیدگی می شود؟

کدام تخلفات ساختمانی در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری رسیدگی می شود؟

کمیسیون ماده (۱۰۰) قانون شهرداری از جمله نهاد های خاص و شبه قضایی است که برای جلوگیری از تخلفات ساختمانی به وجود آمده است.

نصب دوربین مداربسته تابع چه ضوابطی است؟
نورنیوز بررسی کرد؛

نصب دوربین مداربسته تابع چه ضوابطی است؟

شرایط نصب دوربین مداربسته با توجه به مکان و فرد درخواست دهنده از لحاظ ارتباط با محل مورد نظر متفاوت است. اما به صورت کلی هر شخصی می‌تواند با رعایت ...

در چه شرایطی می توانیم نام و نام خانوادگی خود را تغییر دهیم
نورنیوز بررسی کرد؛

در چه شرایطی می توانیم نام و نام خانوادگی خود را تغییر دهیم

تقاضای تغییر نام در کمیته ویژه‌ای با عنوان «کمیته نام» که در سازمان ثبت احوال تشکیل شده، رسیدگی می‌شود و در صورتی که مغایرتی با دستورالعمل تغییر نام ...

نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.