شناسه خبر : 75011
تاریخ انتشار :
انتقاد رییس عدلیه از عدم نظارت دقیق و رانتی بودن برخی کارشناسی ها

انتقاد رییس عدلیه از عدم نظارت دقیق و رانتی بودن برخی کارشناسی ها

محسنی اژه‌ای: بسیاری از مشکلات کارشناسی ها را می توان بدون وضع یا اصلاح قانون و با یک دستورالعمل رفع کرد/ بخشی از مشکلات با الزام قضات به تبیین شفاف موضوع کارشناسی ها، تعیین زمان برای انجام کارشناسی و نظارت و پیگیری بر فرایند کارشناسی قابل حل است/ وقتی فرایند انجام یک کارشناسی طولانی می شود و یا کارشناس نظریه نادرستی ارائه می دهد، باید حتماً از سوی قاضی یا مرکز کارشناسان مورد بازخواست قرار گیرد.

نورنیوز-گروه سیاسی: حجت الاسلام و السملمین محسنی اژه ای در هشتمین جلسه ستاد راهبری اجرای سند تحول قوه قضاییه گفت: بسیاری از مشکلات کارشناسی ها را می توان بدون وضع یا اصلاح قانون و با یک دستورالعمل رفع کرد، متذکر شد که در صورت لزوم دستورالعملی در این خصوص صادر خواهد کرد.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در هشتمین جلسه ستاد راهبری اجرای سند تحول قضایی که به منظور بررسی «هوشمندسازی ارجاع و ساماندهی زمان فرایند کارشناسی» برگزار شد، اظهار داشت: کارشناسی در آرای قضایی نقش مستقیمی دارد و بسیاری از احکام قضات بدون نظر کارشناسی صادر نمی شود.  

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: بخشی از نارضایتی ها نسبت به اطاله دادرسی و آرای صادره ناشی از کارشناسی های مسأله دار است که ریشه در ارجاعات نادرست از سوی برخی قضات، ضعف کارشناسی ها، خلاءهای قانونی و ناآشنایی مردم با مسائل حقوقی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با انتقاد از عدم نظارت دقیق بر روند کارشناسی ها گفت: بخشی از مشکلات با الزام قضات به تبیین شفاف موضوع کارشناسی ها، تعیین زمان برای انجام کارشناسی و نظارت و پیگیری بر فرایند کارشناسی قابل حل است.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر این که بسیاری از مشکلات کارشناسی ها را می توان بدون وضع یا اصلاح قانون رفع کرد، متذکر شد که در صورت لزوم دستورالعملی در این خصوص صادر خواهد کرد. 

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با انتقاد از رانتی شدن برخی کارشناسی ها، اظهار داشت: وقتی فرایند انجام یک کارشناسی طولانی می شود و یا کارشناس نظریه نادرستی ارائه می دهد، باید حتماً از سوی قاضی یا مرکز کارشناسان مورد بازخواست قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه همچنین متذکر شد که مشکلات ناشی از خلاءهای قانونی را می توان از طریق پیگیری اصلاح قانون مربوط به کارشناسان رسمی برطرف کرد و از معاونت حقوقی خواست این موضوع را بررسی و پیگیری کند.  

در این نشست، رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده گزارشی از اقدامات این مرکز برای تحول در نظام کارشناسی رسمی ارائه کرد.

علی بهادری جهرمی گفت: نظام کارشناسی به نسبت اهمیتی که دارد، ساماندهی نشده است.

وی با اشاره به چالش غیر متقن بودن برخی آرا و تصمیمات قضایی به دلیل خطای برخی نظرات کارشناسی از لزوم تخصصی و هوشمندسازی فرایند کارشناسی ها سخن گفت و افزود: سیستمی نبودن اعلام تخلفات کارشناسی، فقدان وحدت رویه در ارزیابی ها، صدور قرارهای غیر ضروری توسط برخی قضات، عدم توازن در توزیع کارشناسی ها و ارجاع کارشناسی به افراد فاقد صلاحیت مهم ترین چالش های حوزه کارشناسی می باشد.

ادامه جلسه به بحث کارشناسی و تخصصی در مورد چگونگی رفع این چالش ها و موضوعات دیگری ذیل سند تحول دستگاه قضا اختصاص یافت.

 


اخبار مرتبط
روند تحول در قوه قضاییه شتاب گرفته است

روند تحول در قوه قضاییه شتاب گرفته است

عضو هیئت رئیسه مجلس: قوه قضائیه در بازه 100 روز مدیریت آقای اژه‌ای حمایت مؤثری از تولید داشته است.

جایگاه واقعی زنان در جامعه ما مغفول مانده است
رییس قوه قضائیه در نشست هم‌اندیشی با اعضای فراکسیون زنان مجلس:

جایگاه واقعی زنان در جامعه ما مغفول مانده است

رئیس دستگاه قضا: باید احصا شود منشور حقوق و مسئولیت زنان مصوب سال 83 در شورای عالی انقلاب فرهنگی چه میزان عملیاتی شده است، در آن منشور ساز و کاری ...

همکاری قوه قضائیه و وزارت اطلاعات در ریشه‌کنی بسترهای فسادزا

همکاری قوه قضائیه و وزارت اطلاعات در ریشه‌کنی بسترهای فسادزا

رئیس قوه قضائیه وزارت اطلاعات را نهادی متعلق به نظام و انقلاب اسلامی دانست و به نقش مهم آن را در شناسایی و ریشه‌کنی بسترهای فسادزا تاکید داشت.

دستگاه قضا و تحولات امیدبخشی که منقطع نشد
نورنیوز بررسی کرد؛

دستگاه قضا و تحولات امیدبخشی که منقطع نشد

اگرچه بهبود خدمت رسانی در دستگاه قضا یکی از وظایف حاکمیت است لیکن مسیر آغاز شده علاوه بر جلب اعتماد عمومی و تقویت عدالت‌گستری از نقطه‌نظر خنثی‌سازی ...

نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.