شناسه خبر : 74955
تاریخ انتشار : 1400/06/03 15:56
چگونگی محاسبه دستمزد در روز پنجشنبه

چگونگی محاسبه دستمزد در روز پنجشنبه

مشاور روابط کار گفت: در صورتی که ساعت کار کارگران در بین شنبه تا چهارشنبه به ۴۴ساعت برسد ساعت کاری پنجشنبه و جمعه باید به صورت اضافه کار تعیین شود.

نورنیوز-گروه جامعه: ساعت کاری و نحوه محاسبه آن برای کارگران حائز اهمیت است. یکی از دغدغه های کارگران محاسبه ساعات کاری پنجشنبه و جمعه است.

 چرا که معمولاً‌ساعات کاری از روز شنبه تا چهارشنبه تعریف می شود که طبق قانون کار باید 44ساعت در هفته باشد. در ماده 51 حداکثر ساعات کار روزانه 8 ساعت تعیین شده و برای تجاوز ساعات کار از این مقدار موارد استثنا پیش بینی کرده است. در تبصره 1 ماده51 قانون کار حداکثر ساعات کار هر هفته 44 ساعت تعیین شده است.

در همین تبصره این مورد نیز پیش بینی شده است که با توافق کارگران و کارفرما ساعات کار روزانه در برخی روزها کمتر و در برخی روزها می تواند بیشتر باشد و در مجموع در طول هفته ساعات کار 44ساعت تعیین شده است.

برخی از کارفرمایان مجموع 44ساعت کاری در هفته را در 5روز هفته جمع می کنند. در این صورت اگر کارگری پنجشنبه و جمعه به محل کار برود, محاسبه آن باید به گونه ای دیگر باشد.

وحید حاجی زاده، مشاور روابط کار درباره محاسبه دستمزد کارگران در روز پنجشنبه گفت:مجموعه هایی وجود دارد که ساعت کاری آنها از روز شنبه تا روز چهارشنبه تعریف شده که طبق قانون باید 44 ساعت در هفته را پر کنند.

 وی ادامه داد: در قانون کار هفته تعریف شده که به این ترتیب به غیر از روز جمعه، کارفرما می تواند ساعات کار هفته را در شش روز  دیگر تقسیم کند. اما باید به این نکته توجه شود، شرکت هایی که از شنبه تا چهارشنبه کار می کنند و پنجشنبه اشتغال به کار ندارند، با توجه به اینکه 44 ساعت کاری آنها در هفته تکمیل شده، پنجشنبه آنها اضافه کاری محسوب می شود.

به این نکته توجه شود که ملاک کار در هفته تعداد روزهای کاری نیست، بلکه ساعات کاری است، لذا ممکن هست شرکتی 44 ساعت هفتگی را در سه روز یا چهار روز تقسیم کند.

مشاورروابط کار گفت: متأسفانه شرکت هایی که تا چهارشنبه هستند، پنجشنبه را روز کاری (عادی) محاسبه‌ می کنند و می گویند که موظف هستید این روز هم کار کنید و جمعه روز تعطیل است. این اشتباه است چون تا روز چهارشنبه کارگران ساعت کار موظف را پر می کنند، روز پنجشنبه از ساعت اول اضافه کار می باشد یعنی علاوه بر مزد آن روز، 40 درصد فوق‌العاده اضافه‌ کاری محاسبه و پرداخت شود.


نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی