شناسه خبر : 74877
تاریخ انتشار :
هفت نکته کلیدی برای عقد قرارداد طراحی وب سایت

هفت نکته کلیدی برای عقد قرارداد طراحی وب سایت

استفاده از وب سایت های جذاب ، کارآمد و پایدار به یکی از اصلی ترین ابزارهای شکل گیری و توسعه کسب و کارهای نوپا تبدیل شده و از این رو چگونگی عقد قرارداد برای طراحی آن نیز اهمیت مضاعفی یافته است.

نورنیوز-گروه اجتماعی: استفاده از وب سایت های جذاب ، کارآمد و پایدار به یکی از اصلی ترین ابزارهای شکل گیری و توسعه کسب و کارهای نوپا تبدیل شده و از این رو چگونگی عقد قرارداد برای طراحی آن نیز اهمیت مضاعفی یافته است.

نور نیوز ـ جامعه: راه‌اندازی وب سایت مناسب، یکی از نخستین گزینه‌های کسب‌وکارهای نوپا برای معرفی خدمات‌ قابله ارائه به‌شمار می‌رود. 

بسیاری از افراد برای جست‌و‌جوی کالاها و خدمات موردنیاز خود، نخست به اینترنت مراجعه می‌کنند. ازاین‌رو، این امر انگیزه‌ای مهم برای صاحبان کسب و کارهاست تا برای طراحی و راه‌اندازی یک وب سایت جذاب اقدام کنند. 

به‌طور معمول برای طراحی وب سایت، میان کارفرما و تیم طراحی، قراردادی موسوم به «قرارداد طراحی وب سایت» منعقد می‌شود که شرایط و تعهدات دو طرف را شرح می‌دهد.  اهمیت قرارداد طراحی وب سایت و ویژگی‌های مشترک آن با سایر قراردادها را باید قبل از انعقاد قرارداد مورد توجه قرار داد.

چنانچه این قرارداد با دقت و هوشمندی تنظیم شود از بسیاری از اختلاف‌ها و سوءتفاهم‌ها جلوگیری می‌کند. 

برای انعقاد یک قراداد دقیق و جامع 7 نکته ضروری را که جز مهمترین محورها در تنظیم قرارداد طراحی وب سایت است؛ باید با دقت مورد اهتمام قرار داد.

اولین نکته، پشتیبانی وب سایت است.در غالب موارد، سفارش طراحی سایت، شامل پشتیبانی آن برای مدتی مشخص پس از اتمام کار می‌شود. در این موارد، بهتر است که قسمتی از پرداخت، هم‌زمان یا پس از اتمام این مرحله انجام پذیرد.

دومین محور ضروری، عدم افشای اطلاعات محرمانه کارفرماست. متقاضی یا کارفرما می‌تواند در قرارداد پیش‌بینی کند که اطلاعاتی که در اختیار طراح سایت یا همکاران وی قرار می‌دهد، محرمانه بوده و درصورت افشای این اطلاعات، ضمانت اجرایی مشخصی باید تعیین شود. نکته‌ی مهم در این قرارداد و سایر قراردادها این است که تعهدات باید دارای ضمانت اجرایی باشند. از‌این‌رو، برای این تعهد نیز باید ضمانت اجرایی متناسب تعیین شود.

مالکیت فکری  از دیگر نکات مهم یک قرار داد خوب به شمار می رود. متقاضی یا کارفرما در قرارداد خود باید نسبت به حفظ حقوق مالکیت فکری مربوط به اطلاعاتی که در اختیار طراح قرار می‌دهد، تأکید کند. همچنین درمورد حقوق مربوط به سایتِ طراحی‌شده ازجمله ثبت دامنه‌ی سایت باید در قرارداد تعیین تکلیف شود.

نکته بعدی تست و بررسی کار می باشد. بهتر است در قرارداد طراحی وب سایت پیش‌بینی شود که کار طراحی وب سایت درنهایت ازسوی شخصی ثالث که مسلط به امور فنی است، بررسی شود. در این صورت، بخشی از پرداخت هم باید متناسب با این مرحله انجام شود.

از نکات مهم دیگر خسارت تأخیر است.چنانچه هریک از طرفین در انجام تعهدات خود ازجمله تحویل کار و پرداخت مبالغ تأخیر داشته باشند، می‌توانند به‌صورت روزانه مبلغی را به‌عنوان خسارت پیش‌بینی نمایند تا ضمانت اجرایی برای تأخیر در انجام تعهدات باشد و از ایجاد مشکل  پیشگیری کند.

محور مهم دیگر، تحویل کار می باشد. درصورت تحویل کامل کار و اتمام مدت پشتیبانی اگر مشکلی در زمینه‌ی عملکرد وب سایت ایجاد شود، طراح باید بپذیرد که با هزینه‌‌ای مشخص، ایراد مربوط به طراحی سایت را برطرف کند. چگونگی تحویل وب سایت  و تحویل اسناد فنی و اطلاعات مربوط به ان نیز باید در قرارداد تعیین تکلیف شود. 

آخرین نکته در این زمینه ،تعیین حدود مسئولیت طرفین است.برای نمونه،  تعیین این موضوع که طراح تا چه زمانی مسئولیت رفع عیوب و پشتیبانی وب سایت را برعهده دارد بسیار مهم است.

لازم است برای تنظیم دقیق‌تر قرارداد طراحی و ساخت وب سایت و جلوگیری از اختلاف‌ها و سوءتفاهم‌های آتی، حتما از مشاوره‌ی تخصصی حقوقی و فنی در این زمینه استفاده شود و با بررسی همه‌ی جوانب، دقیق‌ترین و جامع‌ترین قرارداد برای طراحی وب سایت به امضا برسد.

 


کلید واژگان
اخبار مرتبط
مزاحمت برای بانوان و مجازات آن
نورنیوز بررسی کرد؛

مزاحمت برای بانوان و مجازات آن

قانونگذار،جرم مزاحمت برای بانوان در اماکن عمومی را به عنوان یکی از مصادیق جرائم علیه آزادی روان‌ اشخاص، بطور مستقل در قوانین جزایی شناخته و ...

چرا برخی افراد ممنوع‌المعامله می‌شوند؟
نورنیوز بررسی کرد؛

چرا برخی افراد ممنوع‌المعامله می‌شوند؟

ممنوع‌المعامله به اشخاصی (اعم از حقیقی یا حقوقی) گفته می‌شود که توسط مقامات قضایی از تصرف در اموال خود منع شده باشند.

نحوه تامین دلیل و کاربردهای آن

نحوه تامین دلیل و کاربردهای آن

تامین دلیل به معنی تهیه، حفظ و نگهداری دلایل و مدارکی است که اشخاص ذی‎نفع در دعوا می‎توانند از دادگاه تقاضای استفاده از این مدارک را داشته باشند.

تعارض قوانین و جایگاه آن در حقوق بین‌الملل خصوصی
نورنیوز بررسی کرد؛

تعارض قوانین و جایگاه آن در حقوق بین‌الملل خصوصی

تعارض قوانین از اهم مباحث حقوق بین‌الملل خصوصی است و هنگامی مطرح می‌شود که یک رابطه حقوق خصوصی به‌واسطه دخالت یک یا چند «عامل خارجی» به دو یا چند ...

«گواهی تجرد» چیست و چگونه قابل دریافت است؟

«گواهی تجرد» چیست و چگونه قابل دریافت است؟

فریب در ازدواج یکی از مصادیق شکایات در دادگاه های خانواده می باشد. فریب زمانی رخ می‌دهد که یکی از زوجین ازدواج قبلی و یا فعلی خود را از دیگری پنهان ...

کدام تخلفات ساختمانی در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری رسیدگی می شود؟

کدام تخلفات ساختمانی در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری رسیدگی می شود؟

کمیسیون ماده (۱۰۰) قانون شهرداری از جمله نهاد های خاص و شبه قضایی است که برای جلوگیری از تخلفات ساختمانی به وجود آمده است.

نصب دوربین مداربسته تابع چه ضوابطی است؟
نورنیوز بررسی کرد؛

نصب دوربین مداربسته تابع چه ضوابطی است؟

شرایط نصب دوربین مداربسته با توجه به مکان و فرد درخواست دهنده از لحاظ ارتباط با محل مورد نظر متفاوت است. اما به صورت کلی هر شخصی می‌تواند با رعایت ...

در چه شرایطی می توانیم نام و نام خانوادگی خود را تغییر دهیم
نورنیوز بررسی کرد؛

در چه شرایطی می توانیم نام و نام خانوادگی خود را تغییر دهیم

تقاضای تغییر نام در کمیته ویژه‌ای با عنوان «کمیته نام» که در سازمان ثبت احوال تشکیل شده، رسیدگی می‌شود و در صورتی که مغایرتی با دستورالعمل تغییر نام ...

تفاوت جنبه عمومی و خصوصی جرم چیست؟

تفاوت جنبه عمومی و خصوصی جرم چیست؟

لید: جرائم عمومی و خصوصی از نقطه نظر نحوه رسیدگی مرجع قضایی به جرم دارای تفاوت‌های اساسی با هم هستند لیکن عموم مردم تفاوت و دسته‌بندی خاصی برای جرائم ...

نظرات

نظر شما

: : :
امیکرون در کمین افراد واکسینه نشده است

هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.