شناسه خبر : 74562
تاریخ انتشار : 1400/05/18 13:17
عدم آگاهی از پلاک‌های فعال خودرو و تبعات قانونی آن

نورنیوز بررسی کرد؛

عدم آگاهی از پلاک‌های فعال خودرو و تبعات قانونی آن

اگر فردی با پلاک خودروی شما مرتکب جرم شود، شما مجرم معرفی می‌شوید، تنها به این دلیل که پلاک آن خودرو به نام شما ثبت شده است.

نور نیوز ـ گروه جامعه: اهمیت استعلام پلاک فعال با کد ملی زمانی احساس می‌شود که یک مالک خودرو یا موتورسیکلت مطلع می‌شود که متهم به ارتکاب جرم به وسیله خودرویی شده که در گذشته، مالکیت آن را به دیگری انتقال داده اما پلاک آن هنوز به اسم اوست و اکنون باید برای پاسخ‌گویی درباره اتهام خود به نیروی انتظامی مراجعه کند.

برای پیشگیری از این وضعیت باید آگاهی و اطلاعات مربوطه را کسب کنیم تا بتوانیم در حد امکان از وقوع اتفاقات ناخوشایند جلوگیری کنیم.

فرقی نمی‌کند که یک خودروی نو خریداری کرده‌اید یا یک خودروی دست دوم، در هر دو حالت، پلاک ماشین باید به اسم شما منتقل شود که برای اطلاع از این موضوع، باید استعلام پلاک فعال با کد ملی شما انجام شود.

البته این موضوع برای فروشنده نیز صدق می‌کند. اگر فروشنده‌ای وکالتی به خریدار داده باشد تا مراحل تعویض پلاک را انجام دهد، باید حتما از صحت مراحل انجام تعویض پلاک  مطلع شود چرا که اگر جرمی با پلاک ماشین فروشنده انجام شود، عواقب آن بر عهده فروشنده است.

پلیس توصیه می‌کند که حتی اگر خودروی جدیدی را خریداری نکرده‌اید، استعلام تعداد پلاک‌های به نام را انجام دهید. با ورود به درگاه خدمات اینترنتی نیروی انتظامی، با استفاده از کد ملی خود می‌توانید از وضعیت پلاک فعال خود مطلع شوید.

حداکثر تعداد مجاز مالکیت پلاک برای هر فرد 5 عدد است و در صورتی که فردی بخواهد تعدادی بیشتر از 5 عدد داشته باشد، باید ابتدا خلافی پلاک‌های قبلی را پرداخت و سپس برای دریافت پلاک جدید اقدام کند.


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی