شناسه خبر : 74354
تاریخ انتشار : 1400/05/13 10:02
سید حسن نصرالله: حزب‌الله اسیر توطئه‌ها نمی‌شود

سید حسن نصرالله: حزب‌الله اسیر توطئه‌ها نمی‌شود

دبیر کل حزب‌الله لبنان ضمن اشاره به اینکه این حزب آماده واردات سوخت از ایران است تاکید کرد که مقاومت درگیر توطئه‌های دشمنان نمی‌شود.

نورنیوز-گروه بین‌الملل: حدود دو ماه قبل سید «حسن نصرالله» دبیر کل حزب الله لبنان آمادگی این حزب برای مشارکت در حل بحران سوخت کشورش را اعلام کرد. در حالیکه شهروندان لبنانی در صف‌های طولانی پمپ بنزین از شمال به جنوب تحقیر می‌شدند سید حسن نصرالله در سخنرانی خود به پیشنهادات ایران و تمایل جمهوری اسلامی به فروش فرآورده‌های نفتی به لبنان با ارز ملی این کشور اشاره کرد.

دبیرکل حزب الله آن روز به لبنانیها قول داد که حزب‌الله مردم را رها نخواهد کرد و در صورتی که دولت ثابت باقی بماند این حزب اقدام به وارد کردن سوخت از ایران خواهد کرد.

از آن زمان برخی طرف‌های داخلی و خارجی از این اظهارات برای مورد هدف قرار دادن حزب الله سوء استفاده و آن را متهم کردند که به وعده‌های خود عمل نکرده و ایران قادر به تامین نیازهای سوختی لبنان نیست. اما شواهد نشان می‌دهد که این وعده سید نصرالله به زودی به واقعیت تبدیل می‌شود؛ جایی که او دیروز در نشست سالانه خود با مبلغان در آستانه آغاز ماه محرم تاکید کرد که شماری از برادران ما در حزب الله اکنون برای تکمیل بحث درباره واردات سوخت از ایران در این کشور هستند و به زودی چه از طریق زمینی و چه دریایی این سوخت را وارد می‌کنیم.

البته پرونده سوخت تنها پرونده‌ای نبود که سید حسن نصرالله روز گذشته وعده حل آن را داد، بلکه گفت که حل بحران دارو نیز از اولویت‌های حزب‌الله است و حزب الله داروهای ایرانی را به بازار لبنان وارد خواهد کرد.

سید حسن نصرالله در پاسخ به برخی کمپین‌های تحریک آمیز که از هفته‌ها قبل علیه داروهای ایرانی آغاز شده بود با کنایه اظهار داشت، کسانی که می‌گویند داروهای ایرانی «سم» است از آنها استفاده نکنند.

سید حسن نصرالله در واکنش به حوادث اخیر لبنان در منطقه «خلده» در جنوب بیروت و تلاش برخی برای تحریک فتنه‌های فرقه‌ای در این کشور تاکید کرد که حزب الله هرگز وارد جنگ داخلی نمی‌شود و ما می‌دانیم که باید چه کار کنیم.

دبیر کل حزب‌الله لبنان همچنین درباره 3 موضوعی که دشمنان در مقابله با حزب الله دنبال می‌کنند صحبت کرد که عبارتند از : تحریف تصویر حزب الله و ضربه زدن به الگوی آن، کشاندن حزب الله به جنگ داخلی و مورد سوم جنگ اقتصادی.

وی درباره توطئه دشمنان برای کشاندن حزب‌الله به جنگ داخلی اظهار داشت که این توطئه از زمان بازداشت «سعد حریری» نخست وزیر سابق لبنان (در عربستان) آغاز شده بود که هدف آن ایجاد جنگ داخلی در لبنان بود اما موضع نیروهای سیاسی کشور و از جمله حزب الله عربستان را شوکه و آن را وادار به تغییر مسیر کرد.

سید نصرالله درباره جنایت قتل «علی شبلی» عضو حزب الله که شنبه شب در یک مراسم عروسی مورد هدف قرار گرفت اظهار داشت، ما هرگز کاری که دشمن می‌خواهد را انجام نمی‌دهیم و وارد شدن حزب الله به میدان به معنای تصمیم برای جنگ داخلی است و برخی تلاش دارند سلاح را در راستای درگیری با ما استفاده کنند.

وی همچنین آگاهی افکار عمومی طرفداران مقاومت در رابطه با حوادث اخیر را ستود.

دبیر کل حزب الله درباره جنگ اقتصادی دشمن علیه لبنان تاکید کرد که این جنگ تصادفی نیست و ما باید صبور باشیم و در کار خود جدی عمل کنیم. تصمیم برای واردات سوخت از ایران گرفته شده و ساز و کار آن به وجود آمده است و همه آنها تصمیمات دشواری هستند که نیاز به زمان دارد. مشتقات نفتی از جمله نیازهای ضروری است که نمی‌توان از آنها صرف نظر کرد و به ویژه سوخت مازوت باید حتما برای کشور تامین شود.

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان اخیرا در یک سخنرانی در رابطه با بحران‌های داخلی لبنان به‌ویژه بحران سوخت در این کشور بار دیگر با تکرار پیشنهاد خود برای تامین سوخت از ایران و پرداخت با پول ملی لبنان گفت: اگر حکومت لبنان نمی‌تواند بنزین و گازوئیل را تأمین کند، سراغ ایران خواهیم رفت.

سید نصرالله تصریح کرد: «اگر کسی می‌تواند از روابط دوستانه خود استفاده کند و مشکل لبنان را حل کند، بفرماید و کمک کند.»

«امیل لحود» نماینده پیشین پارلمان لبنان نیز خطاب به مخالفان کمک‌های ایران گفت: یا این کمک‌ها را قبول کنید یا اینکه جایگزین پیدا کنید، ما با کمک‌های نفتی یا هر کمک دیگری از هر طرفی که باشد مخالفت نمی‌کنیم زیرا مرحله‌ای که به آن رسیدیم از بازی محوربندی‌ها و مواضع سیاسی گذشته است و اکنون منافع ملت مهم‌تر از همه چیز است.


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی