شناسه خبر : 72877
تاریخ انتشار : 1400/04/02 11:55
تدابیر بانک مرکزی برای تأمین ارز کالاهای اساسی

تدابیر بانک مرکزی برای تأمین ارز کالاهای اساسی


قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به رشد اقتصادی مثبت کشور در سال 1399 بر خروج اقتصاد از رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا و فشار تحریم ها تاکید کرد و نقش حمایت شبکه بانکی در این دستاورد را ارزشمند دانست.

نورنیوز-گروه اقتصادی: اکبر کمیجانی با اشاره به انتشار گزارش رشد اقتصادی سال 1399 توسط بانک مرکزی گفت: خوشبختانه عملکرد اقتصاد کشور در سال گذشته فراتر از انتظارات بود و ایران با توجه به شیوع ویروس کرونا و فشار تحریم ها عملکرد خوبی در مقایسه با کشورهای منطقه و سایر کشورهای در حال توسعه داشته است.

وی افزود: رشد اقتصادی کشور از فصل دوم سال گذشته روند مثبتی را در پیش گرفت و در فصل سوم و چهارم تداوم این روند و بهبود شاخص ها در نهایت موجب رشد اقتصادی مثبت 3.6 درصدی در سال 99 شد.

کمیجانی افزود: رشد اقتصادی بدون نفت نیز در سال 99 معادل 2.5 درصد بوده است که در مقایسه با رقم 1.1درصدی سال 98 افزایش مطلوبی داشته است. قائم مقام بانک مرکزی همچنین افزود: خوشبختانه در فصل سوم و چهارم سال گذشته میزان رشد تشکیل سرمایه ثابت که غالباً منفی بوده است مثبت شد.

کمیجانی با اشاره به ابلاغ شیوه نامه کارت رفاهی و تامین مالی زنجیره تولید به بانک ها گفت: خوشبختانه پس از مصوبه سال گذشته دولت در این خصوص زیرساخت های لازم فراهم شد و تلاش و اهتمام بانک ها برای اجرای مطلوب شیوه نامه مذکورضروری است.

کمیجانی با تشریح اقدامات بانک مرکزی برای تامین ارز کالاهای اساسی و دارو گفت: تا کنون 6 میلیارد دلار از مجموعه 8 میلیارد دلار تکلیف شده برای واردات کالاهای اساسی و دارو در سال جاری توسط بانک مرکزی تخصیص داده شده است و از این میزان مبلغ 4.5 میلیارد دلار از طریق درآمدهای نفتی و یا به شکل اعتباری تامین شده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه تدابیر لازم برای تامین ارز کالاها اندیشیده است. کمیجانی همچنین گفت : آرامش لازم دربازار بین بانکی برقرار است و بانک مرکزی اخیراً از طریق اجرای سیاست پولی کنترل رشد نقدینگی را در دستور کار داشته است.

کمیجانی در ادامه بر لزوم تداوم رعایت سیاستهای احتیاطی رشد ترازنامه بانک ها که از نیمه دوم سال گذشته آغاز شده است تاکید کرد. وی همچنین با اشاره به وضعیت اضافه برداشت بانک ها گفت خوشبختانه میزان اضافه برداشت بانکها طی ماه های گذشته به خوبی کنترل شده است و امکان کاهش بیشتر آن نیز وجود دارد.

کمیجانی در پایان با اشاره به اجرای قانون جدید صدور چک از ابتدای سال جاری گفت: با توجه به اتمام موجودی چکهای قدیمی، روند استفاده از چک های جدید افزایشی بوده و با توجه به اینکه این اجرای این قانون الزامی است بانک ها باید اهتمام و جدیت لازم در این خصوص را داشته باشند.


نورنیوز
نظرات

نظر شما

هواشناسی

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور


نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.