شناسه خبر : 67276
تاریخ انتشار :
نگرانی اسرائیل از گفت و گوهای ایران و عربستان

نگرانی اسرائیل از گفت و گوهای ایران و عربستان

گفت‌وگو‌های ایران و عربستان برای بازکردن گره های موجود در روابط دوجانبه، نگرانی رژیم صهیونیستی را برانگیخته است.

نورنیوز ـ گروه بین‌الملل: مرکز پژوهش های امنیت ملی رژیم صهیونیستی با انتشار گزارشی اعلام کرد که گفت‌وگو‌های ایران و عربستان، قواعد بازی را در منطقه خاورمیانه تغییر می دهد.

این مرکز اضافه کرد: دولت جدید آمریکا، ریاض را مجبور به انجام تغییراتی در سیاست خارجی خود کرده که این تغییرات با آشتی با قطر، آغاز شده و سپس پیشنهاد آتش بس با انصارالله و اکنون گفت و گو با ایران ادامه یافته است.

مرکز پژوهش های امنیت ملی رژیم صهیونیستی وابسته به دانشگاه تل آویو، آغاز گفت‌وگو‌های میان ایران و عربستان را بی ارتباط با مذاکرات وین به منظور احیای برجام ندانست.

این مرکز پژوهشی، نزدیکی ایران و عربستان را شکست جبهه مخالفان ایران دانست که اسرائیل برای تقویت آن تلاش می کرد.

در همین راستا، رئیس برنامه ریزی سیاست های وزارت خارجه عربستان در گفت‌وگو‌ با رویترز گفت: هدف گفت‌وگو‌ با ایران، کاهش تنش ها در منطقه است.

رائد قرملی افزود: هنوز برای قضاوت در این باره زود است، ولی امیدواریم این گفت‌وگو‌ها  موفقیت آمیز باشد.

یک مقام نزدیک به منابع تصمیم گیری عربستان سعودی نیز روز جمعه به خبرگزاری فرانسه گفت که انتظارات عربستان سعودی از مذاکره با ایران محدود است و بعید می داند که اتفاق سریعی در روابط دو کشور بعد از سال ها رقابت شدید رخ دهد.

این منبع مسئول عربستانی ـ که خواست نامش فاش نشود ـ اضافه کرد: گفت‌وگو‌ها با ایران به عربستان کمک خواهد کرد که این پیام را به دولت جو بایدن در آمریکا ارسال کند: «ما عقلانی هستیم و درهایمان به روی گفت‌وگو‌ باز است».

فرانس پرس همچنین به نقل از یک مسئول غربی خبر داد: عربستان سعودی امیدوار است با این گفت‌وگو‌ها، یک کرسی در اتاق مجاور مذاکره کنندگان بیابد؛ جایی که مذاکره بین تهران و کشورهای طرف مذاکرات درباره ازسرگیری برجام منعقد می شود.

این گزارش در حالی منتشر می شود که برهم صالح، رئیس جمهوری عراق روز گذشته تایید کرد که کشورش چند دور از گفت‌وگو‌ها بین ایران و عربستان سعودی را میزبانی کرده است.

همچنین خبرگزاری رویترز گزارش داد که دور اول گفت‌وگو‌هادر بغداد و در ماه آوریل بر پرونده یمن متمرکز بود. این خبرگزاری ادعا کرد که طرف ایرانی تعهد داد از نفوذ خود بر انصارالله یمن برای توقف حملات آنان علیه عربستان استفاده کند و ریاض نیز از مذاکرات هسته ای جاری بین ایران و سایر طرف ها در وین حمایت کند.


نورنیوز
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
X
آگهی تبلیغاتی