شناسه خبر : 63226
تاریخ انتشار : 1400/01/09 15:47
چرا طرح آتش‌بس سعودی با یمن یک دروغ بزرگ است؟
نورنیوز بررسی کرد؛

چرا طرح آتش‌بس سعودی با یمن یک دروغ بزرگ است؟


آل‌سعود که شش سال پیش به همراه امارات با حمایت مستقیم دولت اوباما، رژیم صهیونیستی و انگلیس اقدام به حملات تجاوزگرانه به یمن کرد، شاید هیچ‌گاه تصور نمی‌کرد روزی مجبور به پیشنهاد آتش‌بس برای کاهش تلفات در عمق خاک خود شود.

نورنیوز ـ گروه بین‌الملل: کمتر از دو هفته پیش بود که «فیصل بن‌فرحان» وزیر خارجه رژیم سعودی از طرح آتش‌بسی میان نیروهای متجاوز ائتلاف و یمنی‌ها خبر داد.

این طرح گرچه به مدد پشتوانه بزرگ رسانه‌ای در حجم بسیار وسیعی تبلیغ شد اما چنانچه پیش‌بینی می‌شد قابل اعتنا و اتکاء نبود و لذا ارتش و نیروهای مردمی یمن آن را نپذیرفتند.

بی‌شک مهمترین دلیل طرح این آتش‌بس از سوی رژیم متجاوز سعودی را می‌توان بالا رفتن ضریب ضربه‌پذیری عربستان در عمق خاک خود از یک سو و سفیدسازی پرونده سیاه جنایات سعودی از سوی دیگر دانست.

آل‌سعود با محوریت «محمد بن‌سلمان» که شش سال پیش به همراه امارات با حمایت مستقیم دولت اوباما، رژیم صهیونیستی و انگلیس اقدام به حملات تجاوزگرانه به یمن کرد، شاید هیچ‌گاه تصور نمی‌کرد روزی مجبور به پیشنهاد آتش‌بس برای کاهش تلفات در عمق خاک خود شود.

بسیار روشن است که اعلام چنین طرحی از سوی ریاض، بر خلاف تبلیغات دروغین حقوق بشری تنها از ترس تحقیر بیشتر متجاوزین سعودی ـ اماراتی در معرکه یمن صورت گرفته و هیچ نیت خیرخواهانه‌ای در بطن آن وجود ندارد.  

ابعاد این طرح نیز کاملا گویای نیت پلید رژیم سعودی و حامیان غربی ـ صهیونیستی‌اش است، چنانچه در آن ریاض با هدف القاء داخلی بودن بحران یمن، خواستار میانجی‌گری میان گروه‌های داخلی یمن شده، حال آنکه سعودی خود ریشه اصلی تجاوز به یمن است اما در این طرح هیچ اشاره‌ای به ماهیت متجاوز سعودی نشده است.

طرح مذکور در شرایطی عنوان شده که یمنی‌ها دست برتر را در جنگ داشته و علاوه بر عملیات‌های موشکی و پهپادی به مراکز نظامی و فرودگاهی استراتژیک سعودی، جنگ در مأرب نیز به سود انصارالله و ارتش یمن در جریان است.

طرح آتش‌بس در چنین شرایطی از دیدگاه یمنی‌ها اقدامی فرافکنانه برای رهایی سعودی از شکست در جنگ هوایی و زمینی و متوقف‌سازی آزادسازی مأرب است تا از شکست در مارب و رسوایی هدف قرار گرفتن مراکز نفتی و استراتژیک رهایی یابند.

البته سعودی طی شش سال گذشته هرگاه عرصه را بر خود تنگ دیده برای تجدید قوا بارها ادعای آتش‌بس کرده اما هرگز آنها را اجرا نکرده است و بلکه در ادامه حملات خود را به یمن تشدید کرده است.

از سویی؛ این طرح در حالی اعلام شده که حامیان سعودی نه تنها هیچ اقدامی برای شکستن محاصره یمن صورت نداده که همچنان بدون محدودیت به فروش تسلیحات به سعودی و امارات ادامه داده  و حتی برخی اعضا و مقامات نظامی و سیاسی یمن را تحریم کرده‌اند.

در این میان؛ ادعاهای واهی درباره دخالت ایران در یمن سندی دیگر بر سیاسی‌کاری و غیر واقعی بودن این طرح است که تنها برای فریب یمنی‌ها و افکار عمومی صورت گرفته است.

البته چنانچه یمنی‌ها تاکید دارند، جنگ و تجاوز را سعودی آغاز کرده و راهکار پایان آن نیز توقف حملات به یمن، رفع تحریم‌ها و محاصره و پذیرش حق تعیین سرنوشت برای ملت یمن است، اما در این طرح خبری از این موارد نیست.

ایفای نقش سازمان ملل در اجرای این طرح نیز محل سوال جدی است، چه، این سازمان طی شش سال گذشته هیچ صداقتی نداشته و علاوه بر قلم گرفتن نام سعودی از لیست سیاه کودک‌کشان،  در اجرای محاصره یمن و حتی ارسال دارو و غذای فاسد به یمن ایفای نقش کرده است.

سراسیمه‌گی سعودی برای ارائه طرح مذکور بیان‌گر آن است که مقاومت و دستاوردهای نظامی و میدانی یمنی‌ها نتیجه‌بخش بوده و سندی دیگر بر کارآمدی مقاومت برای احقاق حقوق ملت‌هاست.


نورنیوز
نظرات

نظر شما

هواشناسینرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور


نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.