شناسه خبر : 63210
تاریخ انتشار : 1400/01/08 14:23
تاملی در ماهیت برنامه همکاری جامع ایران و چین

تاملی در ماهیت برنامه همکاری جامع ایران و چین


سندی که به امضای ایران و چین رسیده، نه قرارداد است و نه تفاهم‌نامه یا توافق‌نامه، بلکه سندی راهبردی است که بیشتر ماهیت نقشه‌ی راه و چهارچوب همکاری و زمینه‌های مشارکت را برای دو طرف دارد.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: حجت لله صیدی از فعالان اقتصادی و سیاسی در یادداشتی نوشت: به عنوان کارشناسی که سند موسوم به «برنامه‌ی هم‌کاری جامع فی‌مابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین» را خوانده‌ و در برخی جلسات بررسی آن از جنبه‌های پولی، مالی و سرمایه‌گذاری شرکت داشته‌ام، نکات زیر را برای اطلاع عزیزانی که دل در گرو ایران و ایرانیان دارند، عرض می‌کنم:

1- سندی که به امضای وزرای خارجه‌ی دو کشور رسیده، نه قرارداد است و نه تفاهم‌نامه یا توافق‌نامه، بلکه سندی راهبردی است که بیشتر ماهیت نقشه‌ی راه و چهارچوب همکاری و زمینه‌های مشارکت را برای دو طرف دارد. 

2- در عرصه‌ی جهانی و تعاملات بین‌المللی، وجود چنین اسنادی برای هر کشوری نوعی دارایی و ظرفیت تولید ثروت به شمار می‌رود، فارغ از آن‌که بین آلمان و ژاپن باشد یا کانادا و ترکیه. این که ایران با دومین قدرت اقتصادی جهان چنین سندی را مبادله می‌کند، یک دستاورد مهم و ارزشمند است. 

3- در هیچ‌کدام از بند‌های سند، جمله‌ای که نشان‌دهنده‌‌ی برتری یک طرف بر دیگری یا ضعف یکی در مقابل دیگری داشته باشد، ملاحظه ‌نمی‌شود و از موضعی برابر و با رویکرد برنده-برنده و عزت‌مندانه تهیه شده است.  

4- عملیاتی کردن مفاد این سند، نیاز به دو گروه اسناد دارد: 
برنامه‌ی اقدام و عمل (Action Plan) و قرارداد‌های تعهدآور موردی برای هر طرح. لذا حفظ منافع ایران در عمل، بستگی به این اسناد و اجرای آن دارد.

5-  قدر فرصت‌ها را بدانیم و از ارتقاء و توسعه‌ی همکاری‌های بین‌المللی ایران بزرگ حمایت کنیم.


نورنیوز
اخبار مرتبط
سند%20راهبردی%20ایران%20و%20چین؛%20آنچه%20باید%20بدانیم%20و%20آنچه%20نمی‌گویند!

سند راهبردی ایران و چین؛ آنچه باید بدانیم و آنچه نمی‌گویند!


نکته محوری در حاشیه‌سازی‌ پیرامون سند راهبردی ایران و چین، دوقطبی‌سازی شرق ـ غرب در روابط خارجی جمهوری اسلامی است که سعی دارد با معرفی غرب به عنوان تنها منجی کشور، نظام را مقصر اصلی تحریم‌ها القاء کند تا روابط راهبردی از موضع برابر با شرق را که اتفاقا می‌تواند در موضوع خنثی‌سازی تحریم‌ها راهگشا باشد، به خودفروشی از روی استیصال تقلیل دهد.

نظرات

نظر شما

هواشناسینرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور


نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.