شناسه خبر : 60449
تاریخ انتشار : 1399/12/05 19:48
چرا ایران به توقف اجرای پروتکل الحاقی رسید؟
نورنیوز بررسی کرد؛

چرا ایران به توقف اجرای پروتکل الحاقی رسید؟


اگرچه ایران یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به دلیل نشان دادن حسن نیت و اتمام حجت با طرف‌های حاضر همچنان و بدون دریافت هیچ امتیازی به اجرای تعهداتش ادامه داد لیکن این رفتار نجیبانه موجب شکل‌گیری باور غلط در مورد نیازمندی ایران به حضور در برجام حتی به قیمت دریافت نکردن هیچ امتیازی شد.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: امروز پنجم اسفندماه ۱۳۹۹ با پایان ضرب‌الاجل مندرج در «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» مصوب مجلس شورای اسلامی، با توجه به عدم لغو تحریم‌های ایران از سوی طرف غربی برجام، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی معاهده «ان.پی.تی» از سوی کشورمان متوقف شد.

دولت نیز روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای بر اجرای این قانون تاکید و اعلام کرد؛ کلیه اقدامات لازم را بر اساس آئین نامه مصوب خود و حتی سریع تر از زمان تعیین شده توسط مجلس شورای اسلامی انجام داده و توقف اجرای اقدامات داوطلبانه فراتر از پروتکل الحاقی از تاریخ ۵ اسفندماه ۱۳۹۹ را در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ (۱۵ فوریه ۲۰۲۱) رسماً به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسانده و از تاریخ ۵ اسفندماه عملیاتی خواهد کرد.

مروری گذرا بر آنچه منجر به اتخاذ و اجرای چنین تصمیمی از سوی کشورمان شد، مسیر طی شده را تا حدود زیادی برای افکار عمومی روشن خواهد ساخت:

کاهش تعهدات برجامی ایران طی سه مرحله و از اردیبهشت سال ۹۸ با تعیین و اجرای گام‌های ۵گانه، بالا بردن حجم و درصد غنی‌سازی و توقف نظارت‌های فراپادمانی پیگیری شده و ادامه خواهد یافت.

از اردیبهشت ۹۸ که با تصمیم شورای عالی امنیت ملی این روند آغاز شد آمریکا و اروپا به جای تصحیح رفتارهای اشتباه خود و عمل به تعهدات قانونی ذیل برجام تلاش نمودند که با بهره‌گیری از ابزارهای سیاسی و رسانه‌ای فشارها را به ایران افزایش داده و با هراس‌افکنی مانع گام برداشتن ایران در مسیر استیفای حقوق قانونی‌اش شوند.

اگرچه ایران یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به دلیل نشان دادن حسن نیت و اتمام حجت با طرف‌های حاضر همچنان و بدون دریافت هیچ امتیازی به اجرای تعهداتش ادامه داد لیکن این رفتار نجیبانه  موجب شکل‌گیری باور غلط در مورد نیازمندی ایران به حضور در برجام حتی به قیمت دریافت نکردن هیچ امتیازی شد.

پس از تصویب قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» از سوی مجلس شورای اسلامی، روند واکنش‌های ایران به بدعهدی طرف‌های اروپایی و آمریکایی در شکل و ماهیت دست‌خوش تحول قابل ملاحظه‌ای شد و کاهش زمان‌بندی شده تعهدات برجامی ایران در دو بخش اصلی یعنی موضوع «غنی‌سازی» و «نظارت‌های فراپادمانی» با جدیت بیشتری پیگیری شد.

یکی از نقاط عطف اقدامات ایران در بخش کاهش تعهدات در حوزه غنی‌سازی، آغاز فرآیند متوقف شده غنی‌سازی ۲۰ درصد برای تامین مصارف مورد نیاز کشور بود که حساسیت‌های زیادی را در طرف‌های غربی برانگیخت و نسبت به آن به صورت یکپارچه معترض شدند.

در این رابطه برخی تریبون‌های سیاسی و رسانه‌ای در داخل کشور نیز تحت تاثیر رعب‌افکنی و عملیات روانی کشورهای غربی توصیه می‌کردند که از انجام این اقدام حساسیت برانگیز به دلیل تبعات غیر قابل پیش‌بینی آن استنکاف شود.

غنی‌سازی ۲۰ درصد اما؛ با ایجاد سازوکارهای فنی مورد نیاز از سوی سازمان انرژی اتمی آغاز شد و کشورهای غربی نیز که دفتر بده‌کاری‌هایشان در عمل نکردن به تعهدات برجامی سیاه است نتوانستند به غیر از هیاهوهای رایج اقدامی برای انصراف ایران در زمینه بهره‌گیری از حقوق قانونی‌اش انجام دهند.

موضوع توقف نظارت‌های فراپادمانی به ویژه توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی بخش دیگری از برنامه کاهش تعهدات برجامی ایران بود که بر اساس قانون مصوب مجلس باید دو ماه پس از تصویب قانون اجرا می‌شد.

اگرچه مجموعه اقدامات ایران در زمینه کاهش تعهدات برجامی بر اساس حقوق مصرح در بندهای ۲۶ و ۳۶ انجام شده، اما به دلیل اینکه موضوع نظارت برای آژانس و طرف‌های غربی از ارزش بسیار بالایی برخوردار است، تصمیم ایران برای محدود کردن نظارت آژانس به ضوابط پادمانی موجب افزایش کم‌سابقه سر و صدای غربی‌ها و متاسفانه برخی تریبون‌های داخلی شد.

در این رابطه برخی اظهارنظرهای رسانه‌ای در داخل و خارج از کشور از مرز توصیه به خویشت‌نداری فراتر رفت و به هشدار شدید در مورد احتمال شکل‌گیری «اسنپ بک» و ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت و بازگشت تحریم‌ها (که البته همه آنها گسترده‌تر از قبل از برجام بازگشته است) تبدیل شد‌.

در چنین شرایطی ایران در تاریخ ۲۷ بهمن ماه قصد خود را برای اجرای قانون مصوب مجلس و اقدامات اجرایی ذیل آن که لغو نظارت‌های فراپادمانی را بدنبال دارد طی نامه رسمی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام نمود و متعاقب آن درخواست رافائل گروسی مدیرکل آژانس برای سفر به ایران مطرح شد.

سفر گروسی به تهران نه برای تاثیرگذاری بر اراده ایران در خصوص خودداری از اجرای قانون مجلس بلکه با هدف تعیین جایگاه نظارتی آژانس پس از اجرای قانون انجام شد.

با این وجود چنانچه در بیانیه مشترک ایران و آژانس و پیوست آن تصریح شده؛ نظارت‌های ضروری آژانس از این به بعد بر اساس چارچوب‌های ذکر شده در پیوست بیانیه انجام خواهد شد که البته هیچ‌کدام ماهیت فراپادمانی نخواهد داشت.


نورنیوز
اخبار مرتبط
آنچه%20باید%20درباره%20تفاهم%20ایران%20با%20آژانس%20اتمی%20بدانیم%20آیا%20قانون%20مجلس%20نادیده%20گرفته%20شد؟

آنچه باید درباره تفاهم ایران با آژانس اتمی بدانیم/ آیا قانون مجلس نادیده گرفته شد؟


نمایندگان مجلس شورای اسلامی حق دارند مواضع خود را آشکار کنند و مهمتر از آن حق دارند که در زمینه سازوکارهایی که برای اجرای مصوبه‌شان تنظیم می‌شود قانع شوند، اما آیا آنچه بین ایران و آژانس گذشت نادیده گرفتن قانون مجلس بود؟

ظریف%20اجرای%20داوطلبانه%20پروتکل%20الحاقی%20از%20صبح%20امروز%20متوقف%20شد

ظریف: اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از صبح امروز متوقف شد


وزیر امور خارجه: به صورت رسمی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کردیم که از صبح پنجم اسفند ماه قانون مجلس اجرا خواهد شد

سفر%20گروسی%20به%20تهران%20از%20نگاه%20دیگر

سفر گروسی به تهران از نگاه دیگر


گرچه اتفاقات این سفر به برخی سوء تفاهم‌ها منجر شد و نگرانی‌هایی را در میان برخی دلسوزان ایجاد کرد، اما آنچه در عمل اتفاق افتاد چیزی جز حرکت در راستای قانون مصوب مجلس نبود و طرف غربی هم کاملا پیام محکم و عزم جدی ایران برای احقاق حقوق ملت را دریافته است.

اقدام%20مجلس%20برای%20تعامل%20با%20دولت%20درپی%20بیانات%20دیروز%20رهبر%20انقلاب

اقدام مجلس برای تعامل با دولت درپی بیانات دیروز رهبر انقلاب


محمد باقر قالیباف، روئسای کمیسیون های امنیت ملی و سیاست خارجی و انرژی مجلس را مامور تعامل با دولت با محوریت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی کرد.

حضرت%20آیت‌الله%20خامنه‌ای%20غنی‌سازی%20محدود%20به%2020%20درصد%20نخواهد%20بود%20و%20تا%20هرجا%20که%20نیاز%20کشور%20باشد%20اقدام%20خواهیم%20کرد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: غنی‌سازی محدود به 20 درصد نخواهد بود و تا هرجا که نیاز کشور باشد اقدام خواهیم کرد


رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای مجلس خبرگان فرمودند: جمهوری اسلامی در قضیه‌ هسته‌ای عقب‌نشینی نخواهد کرد و در مسیر آنچه که مصلحت و نیاز امروز و فردای کشور است، با قدرت پیش خواهد رفت.

خسرویکلیه%20نظارت‌های%20فراپادمانی%20از%20فردا%20متوقف%20خواهد%20شد

خسروی:کلیه نظارت‌های فراپادمانی از فردا متوقف خواهد شد


سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی گفت: اجرای قانون مجلس به منزله خروج ایران از برجام و قطع همکاری با آژانس نیست و از این رو تعاملات ایران با آژانس ونظارت‌های پادمانی آن بر اساس چارچوب‌های قانونی ادامه خواهد داشت.

دسترسی%20فراپادمانی%20به%20آژانس%20اعطا%20نمی‌شود

دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نمی‌شود


کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین: اجرای کامل مصوبه مجلس محترم، دغدغه جدی نظام است و کسی حق ندارد از آن کوتاه بیاید.

بیانیه%20مشترک%20معاون%20رئیس%20جمهور%20و%20رئیس%20سازمان%20انرژی%20اتمی%20ایران%20و%20مدیرکل%20آژانس

بیانیه مشترک معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و مدیرکل آژانس


سازمان انرژی اتمی ایران (سازمان) و آژانس بین المللی انرژی اتمی (آژانس) روح همکاری و اعتماد متقابل تقویت شده که به بیانیه مشترک ٢٦ اوت ٢٠٢٠ در تهران منجر شد و اهمیت تداوم آن همکاری و اعتماد را مورد یادآوری و تایید مجدد قرار دادند.

بیانیه%20سازمان%20انرژی%20اتمی%20ایران%20در%20خصوص%20تفاهمات%20مشترک%20با%20آژانس%20بین%20المللی%20انرژی%20اتمی

بیانیه سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص تفاهمات مشترک با آژانس بین المللی انرژی اتمی


در بخشی از این بیانیه آمده است:سفر مدیرکل آژانس به ایران بر اساس درخواست ایشان بود که مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران نیز واقع شد. همچنین در روند گفتگوها، آژانس بر ضرورت احترام به قانون مجلس و اجرای آن تاکید کرد بطوریکه در بیانیه نیز انعکاس داشته است.

ظریف%20اقدامات%20ایران%20در%20راستای%20برجام%20است

ظریف: اقدامات ایران در راستای برجام است


وزیر امور خارجه: طبق پاراگراف 36 برجام، ایران حق دارد در صورت عدم پایبندی دیگر اعضا به تعهدات خود، اقدامات مقابله ای در پیش بگیرد.

دیدار%20مدیرکل%20آژانس%20با%20رئیس%20سازمان%20انرژی%20اتمی%20ایران

دیدار مدیرکل آژانس با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران


مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی صبح امروز با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کرد.

مدیرکل%20آژانس%20بین‌المللی%20انرژی%20اتمی%20در%20سفر%20به%20ایران%20بدنبال%20چیست؟

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سفر به ایران بدنبال چیست؟


رافائل گروسی با ادعای تلاش برای آنچه مسئولیت آژانس در حوزه امنیت هسته‌ای جهان خوانده می‌شود راهی تهران خواهد شد که علی رغم موافقت ایران با این سفر، این رفتار او را می‌توان ادامه استانداردهای دوگانه آژانس دانست.

نظرات

نظر شما

هواشناسینرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور


نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.