شناسه خبر : 60429
تاریخ انتشار : 1399/12/05 10:29
سفر گروسی به تهران از نگاه دیگر
نورنیوز بررسی کرد؛

سفر گروسی به تهران از نگاه دیگر


گرچه اتفاقات این سفر به برخی سوء تفاهم‌ها منجر شد و نگرانی‌هایی را در میان برخی دلسوزان ایجاد کرد، اما آنچه در عمل اتفاق افتاد چیزی جز حرکت در راستای قانون مصوب مجلس نبود و طرف غربی هم کاملا پیام محکم و عزم جدی ایران برای احقاق حقوق ملت را دریافته است.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: توقف انجام اقدامات داوطلبانه جمهوری اسلامی ایران ذیل پروتکل الحاقی معاهده «ان.پی.تی» بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی از امروز آغاز شد.

این اقدام مقابله‌ای ایران که به دلیل عدم انجام تعهدات طرف غربی به ویژه در خصوص لغو تحریم‌ها صورت گرفت، با نامه روز 27 بهمن «کاظم غریب‌آبادی» نمایندگی ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین به اطلاع «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیده بود.

پس از ارسال این نامه بود که مدیرکل آژانس درخواست سفر به ایران را مطرح کرد که با شرایطی از سوی کشورمان صورت گرفت و او سفری 24 ساعته به تهران انجام داد. در حقیقت انجام سفر گروسی به تهران برای تحقق دو هدف حقوقی و حقیقی انجام شد.

اول؛ با توجه به هیاهوهای انجام شده در مورد تبعات شدید! توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی، آژانس تلاش کرد که در آستانه انجام این اقدام از سوی ایران، اینگونه القاء کند که همچنان به عنوان یک نهاد بین‌المللی در کانون نظارت بر فعالیت‌های صلح‌آمیز ایران قرار داشته و بازیگری فعال و موثر در این عرصه است.

دوم؛ مدیرکل آژانس به عنوان فردی که با حمایت کم سابقه دولت ترامپ بر این مسند جلوس کرد تلاش داشت که توانایی‌های خود را در تعامل با ایران به مستاجرین جدید کاخ سفید یادآور شده و حمایت آنان را برای تداوم صدارت خود جلب نماید.

طبیعتا با توجه به عزم ایران برای تداوم همکاری با آژانس هیچ‌یک از اهداف ذکر شده نمی‌تواند مغایرتی با رویکردها و منافع ایران داشته باشد و از این رو با سفر گروسی به ایران موافقت و گفتگوهای فشرده دوجانبه منجر به انتشار بیانیه مشترک شد.

پرونده هسته‌ای ایران و اقدامات و مذاکرات ذیل آن یکی از مهمترین موضوعات حوزه امنیت ملی کشور در دو دهه گذشته بوده و نهاد امنیت ملی نقش مستقیم و موثر در مدیریت آن داشته است.

اعلام نظر رسمی سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در روز چهارم اسفند ماه مبنی بر اینکه: «در بیانیه مشترک ایران و آژانس و پیوست اجرایی آن نیز که در سفر گروسی به تهران مورد توافق قرار گرفت، بر موضوع اجرای کامل قانون مصوب مجلس تصریح شده و ترتیبات انجام آن مخدوش نشده است.» نشان می‌دهد که سفر گروسی به تهران و توافقات حاصل نیز نه تنها مغایرتی با قانون مجلس و تصمیمات نهاد امنیت ملی نداشته بلکه مکمل پیشبرد این قانون و تصمیمات ذیل آن بوده است‌.

فرمایشات روز گذشته رهبر معظم انقلاب در خصوص ضرورت هم‌صدایی در پیشبرد اجرای قانون مجلس شورای اسلامی ضمن یادآوری مجدد مسئولیت بخش‌های مختلف کشور در این خصوص، تاکید بسیار مهمی در زمینه ضرورت اتخاذ وحدت کلمه در موضوعات مربوط به منافع و امنیت ملی بود.

بر این اساس به نظر می‌رسد؛ گرچه اتفاقات این سفر به برخی سوء تفاهم‌ها منجر شد و نگرانی‌هایی را در میان برخی دلسوزان ایجاد کرد، اما آنچه در عمل اتفاق افتاد چیزی جز حرکت در راستای قانون مصوب مجلس نبود و طرف غربی هم کاملا پیام محکم و عزم جدی ایران برای احقاق حقوق ملت را دریافته است.  


نورنیوز
اخبار مرتبط
چرا ایران به توقف اجرای پروتکل الحاقی رسید؟

چرا ایران به توقف اجرای پروتکل الحاقی رسید؟


اگرچه ایران یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به دلیل نشان دادن حسن نیت و اتمام حجت با طرف‌های حاضر همچنان و بدون دریافت هیچ امتیازی به اجرای تعهداتش ادامه داد لیکن این رفتار نجیبانه موجب شکل‌گیری باور غلط در مورد نیازمندی ایران به حضور در برجام حتی به قیمت دریافت نکردن هیچ امتیازی شد.

بیانیه سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص تفاهمات مشترک با آژانس بین المللی انرژی اتمی

بیانیه سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص تفاهمات مشترک با آژانس بین المللی انرژی اتمی


در بخشی از این بیانیه آمده است:سفر مدیرکل آژانس به ایران بر اساس درخواست ایشان بود که مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران نیز واقع شد. همچنین در روند گفتگوها، آژانس بر ضرورت احترام به قانون مجلس و اجرای آن تاکید کرد بطوریکه در بیانیه نیز انعکاس داشته است.

نظرات

نظر شما

هواشناسی

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور


نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.