شناسه خبر : 58891
تاریخ انتشار : 1399/11/15 17:14
فاطمه(س) در سطحی فراتر از زنان جامعه خود زیست
نسیم کاهیرده

فاطمه(س) در سطحی فراتر از زنان جامعه خود زیست


شواهد تاریخی نشان می‌دهد که فاطمه‌(س) زنی است که در سطحی فراتر از زنان جامعه هم عصر خود زیسته است؛ عصری که در آن تنها کار زنان، خانه‌دارى، مواظبت از شتر، برافراشتن و نگه دارى چادر بود.

نورنیوز ـ گروه فرهنگ: تصور زنان ما از فاطمه سلام الله علیها، شاید این باشد که او زنی است که بیش از 1400 سال قبل در جامعه‌ای کوچک و ابتدایی و با محدودیت‌ها و تبعیض‌های فراوان زیسته است و توقع چندانی از زندگی نداشته است، بنابراین برای زن امروز نمی‌تواند الگوی مناسبی باشد، چرا که زن امروز توانایی‌های فراوانی دارد که به او این امکان را می‌دهد در جامعه به عنوان یک انسان آزاد و مستقل زندگی کند.

زن امروز جامعه ما البته حق دارد که چنین تصوری داشته باشد، چرا که تمام اطلاعاتی که از شخصیت فاطمه‌(س) به او داده‌ایم شاید به چند سطر هم نرسد. در واقع  توجه صرف به بعد الهی و قدسی وجود فاطمه‌(س)، نگاهی فرا انسانی و ماورائی را در پی داشته که شخصیتی دور از دسترس و به‌نوعی دست‌نیافتنی را از ایشان در اذهان تصویر نموده و همین امر موجب شده است که شناخت ویژگی‌های انسانی فاطمه (س) مغفول واقع شود.

بنابراین اگر امروز به دنبال آن هستیم که زنان در جامعه ما فاطمه گونه شوند و نه دنباله رو مدل‌های مبتذل دنیای سرمایه‌داری، بایستی که در رویه‌های پیشین خود تجدید نظرهای اساسی داشته باشیم؛ به این معنی که به جای تمرکز و تأکید زیاد بر نمادها و  ظواهر دینی ، تبلیغ ریشه‌ای و عمیق معارف دین که انتخاب و پذیرش ظواهر از سوی خود زنان جامعه را به دنبال دارد را آغاز کنیم. در این مسیر بهترین کار، تلاش برای شناساندن ویژگی‌های فردی و اجتماعی شخصیت حضرت فاطمه‌(س) است.

شواهد تاریخی نشان می‌دهد که فاطمه‌(س) زنی است که در سطحی فراتر از زنان جامعه هم عصر خود زیسته است؛ عصری که در آن تنها کار زنان، خانه‌دارى، مواظبت از شتر، برافراشتن و نگه دارى چادر بود.

اما فاطمه(س) زنی است که همراه و همپای پدر و همسرش در امور جامعه ی صدر اسلام مشارکت می‌کند، کلاس‌های درس و تعلیم دارد، بعد از مرگ پدر، یگانه حامی  همسر در مقابل ظلم و جفای مخالفان است. در مسجد سخنرانی می کند و به بدعت گذاران و غاصبین حق امامش، عتاب می‌نماید،  حتی شبانه به خانه شخصیت‌های مؤثر انصار و مهاجرین می‌رود و از آنها انتقاد می کند.

این سطح از رشد و تعالی فردی و روحیه آزادگی و حق‌طلبی و نیز  قدرت اجتماعی- سیاسی شاید امروزه برای یک زن، عادی باشد اما تصور آن در مورد زنی که بیش از 1400 سال قبل زیسته است سخت است؛  ولی این حقیقتی است که اسلام برای زن به ارمغان آورد و آن را در شخصیت  فاطمه‌(س) عینیت  داد؛ به صورتی که مختصات  جامعه جاهلی عربستان هم مانعی برای تحقق آن نبود.


نورنیوز
کلید واژگان
نظرات

نظر شما

هواشناسینرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور

تبلیغات متنینقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.