شناسه خبر : 58781
تاریخ انتشار : 1399/11/12 16:50
نمایندگی ایران در وین زمینه‌ها و دلائل تصویب قانون اقدام راهبردی را تشریح کرد

نمایندگی ایران در وین زمینه‌ها و دلائل تصویب قانون اقدام راهبردی را تشریح کرد


«کاظم غریب‌آبادی» اعلام کرد: زمینه‌ها و دلائل تصویب «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران»، طی گزارش توجیهی به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای عضو رسید و به عنوان سند آژانس نیز ثبت شد.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، زمینه‌ها و دلائل تصویب قانون اقدام راهبردی مجلس برای لغو تحریم‌ها را تشریح کرد.

«کاظم غریب‌آبادی» اعلام کرد: زمینه‌ها و دلائل تصویب «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران»، طی گزارش توجیهی به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای عضو رسید و به عنوان سند آژانس نیز ثبت شد.

برخی از مهمترین محورهای این گزارش و زمینه‌های تصویب قانون اقدام راهبردی، به شرح زیر است: 

* خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام در ۸ می ۲۰۱۸ و اعمال مجدد تحریم های لغو شده تحت برجام، اعمال تحریم های جدید به بهانه های مختلف و تغییر عناوین آنها، اعمال فشار بر سایر کشورها و شرکت های خصوصی برای پیروی از سیاست شکست خورده به اصطلاح فشار حداکثری

* عدم اتخاذ اقدامات مناسب از سوی اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی برای تضمین عملی منافع ایران تحت برجام و مقابله موثر با تحریم های آمریکا و جبران آنها از نظر اثرات رفع تحریم، علیرغم بیش از یکسال صبر راهبردی ایران در عمل به تعهدات خود و تایید پایبندی ایران در ۱۵ گزارش پیاپی مدیرکل آژانس؛ 

* وخیم تر شدن شرایط برجام در اثر عدم اجرای تعهدات طرف های اروپایی از جمله در زمینه های مالی، بانکی، بیمه، تجارت، انرژی، سرمایه گذاری و ... و عدم بهره مندی عملی ایران از توافق هسته ای؛ 

* بر هم خوردن توازن میان تعهدات مندرج در برجام و تعادل بین داده ها و ستانده ها و فراهم شدن زمینه حقوقی توقف جزئی یا کلی تعهدات ایران تحت بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام؛ 

* اتخاذ سیاستی مرکب از زیاده خواهی، بی اقدامی در برابر تعهدات خود، خرابکاری(هسته ای) و ترور (شهید فخری زاده، دانشمند برجسته دفاعی و هسته ای) و یا حمایت از چنین سیاستی از طریق سکوت در برابر اقدامات مخرب، علیرغم اقدام ایران در چارچوب برجام و تداوم همکاری کامل و شفاف با آژانس. 

غریب‌آبادی افزود: در این گزارش همچنین آمده است که تصویب قانون اقدام راهبردی، در واقع یک واکنش راهبردی و کالیبره شده نسبت به اقداماتی است که دولت ترامپ طی چندسال گذشته و در سایه بی اقدامی برخی طرف های برجامی علیه ملت ایران اتخاذ کرد، با این هدف که فرصت دیگری را برای نجات برجام از طریق لغو تحریم ها فراهم نماید تا تعادل از دست رفته در برجام نیز بازگردد.

این گزارش همچنین تصریح می کند که تمامی اقدامات جبرانی ایران، تحت نظارت و راستی آزمایی آژانس انجام می شوند و در صورت اجرای تعهدات طرف های دیگر و رفع کامل تحریم های ضد ایرانی، قابل بازگشت می باشند.


نورنیوز
نظرات

نظر شما

هواشناسی

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور


نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.