شناسه خبر : 56882
تاریخ انتشار : 1399/09/05 14:28
تداوم فشار کمرشکن اقتصادی بر مردم؛ مدعی‌العموم دقیقا کجاست!؟
نورنیوز بررسی کرد؛

تداوم فشار کمرشکن اقتصادی بر مردم؛ مدعی‌العموم دقیقا کجاست!؟


اکنون این مطالبه کاملا جدی از دستگاه قضایی مطرح است که چرا مدعی العموم نسبت به عوامل اجرایی ناکارآمد و متخلف در سیستم اجرایی بی‌تفاوت است؟ اگر فشاری در این خصوص وجود دارد چرا با جامعه در میان نمی‌گذارند تا مردم خادم و خائن را بشناسد؟

نورنیوز ـ گروه جامعه: نابسامانی‌های اقتصادی و مشکلات معیشتی که ماه‌هاست مردم را زیر بار فشار خود قرار داده، متاسفانه به دلیل ناکارآمدی و نبود عزم راسخ همچنان به مسیر خود ادامه می‌دهد.

 گرانی و تورم افسارگسیخته، کاهش قدرت خرید مردم و مواردی از این دست اما؛ موضوعی نیست که حتی در شرایط سخت تحریمی نتوان جلوی آن را گرفت و کنترل کرد.

مجموعه این نابسامانی‌ها را اگر معلول عواملی چون تحریم خارجی، ضعف ساختاری نظام اقتصادی، ناکارآمدی و عملکرد جزیره‌ای دستگاه‌های اجرایی و نظارتی، نفوذ جریان‌های فاسد، منفعت‌طلبی‌های شخصی و... بدانیم، مشخص خواهد بود که بخش عمده بروز و تداوم این شرایط الزاما ارتباطی به موضوع تحریم نداشته و با تدبیر و اراده جدی قابل حل است.    

در همین خصوص؛ رهبر حکیم انقلاب اسلامی روز گذشته در جریان نشست با اعضاء شورای هماهنگی اقتصادی قوا فرمودند: «کارشناسان برای مشکلات اقتصادی کشور راهکارهای مشترکی دارند بنابراین مشکل، نداشتن یا ندانستن راهکار نیست بلکه نیازمند همت، شجاعت و اهتمام جدی و پیگیری هستیم.»

مصادیق متعدد رخ داده طی ماه‌های این گزاره را اثبات می‌کند که فارغ از بحث تحریم، ضعف مدیریت اجرایی و عدم قاطعیت نظارتی و قضایی فضا را برای سوء استفاده و سودجویی متخلفان و مفسدین اقتصادی فراهم آورده و دود آن به چشم مردم رفته است.

عدم ترخیص کالاهای اساسی دپو شده در گمرک مانند نهاده‌های دامی و...، ناتوانی در مدیریت صحیح عرضه محصولات دامی و کشاورزی مانند مرغ، گوجه و خیار و...، خروج بی‌حساب و کتاب ارز دولتی از کشور به بهانه واردات کالاهای اساسی، عدم پیگیری قضایی متخلفین و...  از جمله مواردی است که قابل هضم برای مردم نبوده و مورد مطالبه جدی افکار عمومی است.

کاملا واضح است که اگر دست‌های آلوده امکان اعمال نفوذ نداشته باشند، اگر مدیران کارآمد راهکارهای درست را با همت و اراده قوی اجرا کنند و اگر دستگاه‌های نظارتی و قضایی با شجاعت و بدون ترس از برچسب‌های سیاسی و جناحی با مفسدین برخورد کند بخش قابل توجهی از این نابسامانی مرتفع خواهد شد.

اکنون این مطالبه کاملا جدی از دستگاه قضایی مطرح است که چرا مدعی العموم نسبت به عوامل اجرایی ناکارآمد و متخلف در سیستم اجرایی بی‌تفاوت است؟ اگر فشاری در این خصوص وجود دارد چرا با جامعه در میان نمی‌گذارند تا مردم خادم و خائن را بشناسد؟

این حجم از بی‌خیالی و ضعف در اجرای درست راهکارها و عدم برخورد با قانون‌شکنان در حالی فشار بر مردم را از حد گذرانده که متاسفانه دائما از تریبون‌های مختلف شاهد نمک‌هایی هستیم که بر زخم مردم پاشیده می‌شود، انگار مقصر شرایط موجود مردم هستند و مسئولین فقط باید منتظر گشایش‌های خارجی باشند!

صبر کردن بر مشکلات را مردم مقاوم ایران خوب بلدند، نیازی به تکرار مداوم آن از تریبون‌ها نیست. در موضوع کرونا هم اگر چند دستگی‌ها و ناهماهنگی‌های مجریان نبود، عموم مردم چنانچه در نوروز نشان دادند خودشان از عهده قطع زنجیره انتقال ویروس بر می‌آیند.


نورنیوز
نظرات

نظر شما

پرونده ویژه

هواشناسی

مدرسه آب و آینه

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور

تبلیغات متنینقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.