شناسه خبر : 55881
تاریخ انتشار : 1399/07/28 18:21
نگرانی فزاینده از آینده آمریکا پس از انتخابات نوامبر
نورنیوز بررسی کرد؛

نگرانی فزاینده از آینده آمریکا پس از انتخابات نوامبر


تمایل دونالد ترامپ به رفتارهای هنجارشکنانه و عدم تضمین او برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در صورت شکست در انتخابات، در کنار اظهارنظرهای جدی درباره احتمال بروز تقلب به نفع دموکرات‌ها، گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال بروز ناآرامی‌ها را به شدت تقویت کرده است.

نورنیوز ـ گروه بین الملل: در فاصله کمتر از سه هفته تا انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا، گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال بروز ناآرامی‌ها پس از اعلام نتایج، رنگ و بوی واقعی‌تری به خود گرفته است.

تمایل دونالد ترامپ به رفتارهای هنجارشکنانه و عدم تضمین او برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در صورت شکست در انتخابات در کنار اظهارنظرهای جدی درباره احتمال بروز تقلب به نفع دموکرات‌ها، این گمانه‌زنی‌ها را به شدت تقویت کرده است.

در این خصوص روزنامه آمریکایی «لس‌آنجلس تایمز» در گزارشی ضمن ابراز نگرانی از شرایط موجود، نوشته است:

اکنون این سوال‌ها مطرح می‌شود که آیا امکان دارد باز هم نامزد برنده آرای عمومی نتواند به ریاست جمهوری برسد؟ همان اتفاقی که پنج بار در تاریخ آمریکا رخ داده و موارد اخیر آن در سال‌های 2000 و 2016 بوده است.

آیا قانون‌گذاران جمهوری‌خواه در ایالت‌هایی مانند پنسیلوانیا با نادیده گرفتن خواست رای دهندگان کاری می‌کنند که نمایندگانشان در کالج انتخاباتی نقش تعیین کننده در نتایج آراء داشته باشند؟ آیا از دیوان عالی درخواست می‌شود که همانند سال 2000 برای حل و فصل منازعات بر سر شمارش آراء در این ایالت‌ها وارد عمل شود؟

آیا مانند سال 1876 یک بن‌بست فاجعه‌بار ایجاد خواهد شد؟ آیا ممکن است مانند سال‌های 1800 و 1824 نتیجه انتخابات به مجلس نمایندگان کشیده شود؟ آیا ممکن است کل این فرآیند قانونی فقط به این علت از هم گسسته شود که ترامپ نمی‌خواهد قدرت را واگذار کند یا ممکن است در روند انتقال مسالمت‌آمیز قدرت اختلال ایجاد کند؟

برای اینکه از فروپاشی فرآیند انتخاباتی اجتناب شود، ممکن است لازم شود که نهادهای دموکراسی ما از جمله مقامات محلی انتخابات، دولت‌های ایالتی، دادگاه‌های فدرال و ایالتی، کالج انتخاباتی و مقامات منتخب کنونی و سابق اقداماتی بیش از آنچه تصور می‌شود، انجام دهند.

در یک سال انتخاباتی که درباره احتمال به کارگیری وکلا و نیروهای مسلح در ارتباط با سوء رفتارهای انتخاباتی هشدار داده شده است، هیچ چیز قطعی نیست. هیچ چیز درباره این ریاست جمهوری عادی نبوده است و هیچ دلیلی وجود ندارد که انتظار داشته باشیم همه چیز طبق روال معمول خاتمه یابد.

نشانه‌های هشدار برانگیزی قبلا هویدا شده است که نگران کننده است. مثلا ترامپ بارها به دروغ از شرارت در ارتباط با نتایج انتخابات سوم نوامبر سخن گفته است.

با توجه به اینکه تعداد زیادی از آراء به صورت پستی خواهد بود، به احتمال زیاد تعیین نتیجه قطعی انتخابات مدت بیشتری طول خواهد کشید.

بر هیمن اساس؛ سناریوهای متعددی درباره وقوع یک بحران وجود دارد. اگر برخی هواداران سرسخت ترامپ تلاش کنند رای دهندگان را مرعوب کنند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر آنها در اعتراض به نتایج انتخاباتی که نامزد مطلوبشان آن را رد کرده است، به خیابان‌ها بریزند، چه خواهد شد؟

هولناک‌ترین احتمال این است که ترامپ حتی پس از متحمل شدن شکستی قاطع در کالج انتخاباتی، تلاش کند پس از 20 ژانویه نیز همچنان قدرت را در قبضه خود داشته باشد. به ویژه آنکه ترامپ از متعهد شدن به انتقال مسالمت آمیز قدرت در صورت شکست در انتخابات خودداری کرده است.

اما حتی اگر پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات، ترامپ با اسکورت ماموران سرویس مخفی از کاخ سفید بیرون برود، او همچنان می‌تواند با متوسل شدن به توئیتر، به تفرقه‌افکنی بپردازد به خشونت دامن بزند.

ترامپ به صراحت بیان کرده است که به عقیده او حضور فزاینده مردم در انتخابات به زیان جمهوری‌خواهان تمام خواهد شد و در این ارتباط به پیشنهاد دموکرات‌های مجلس نمایندگان در حمایت از رای دادن پستی در سراسر کشور اشاره کرده است که موجب می‌شود شمار بیشتری از رای دهندگان دموکرات به طور پستی رای بدهند. به هر حال آینده دموکراسی آمریکایی در خطر است.


نورنیوز
اخبار مرتبط
ترامپ%20برای%20دستکاری%20نتایج%20انتخابات%20برنامه‌ریزی%20کرده%20است

ترامپ برای دستکاری نتایج انتخابات برنامه‌ریزی کرده است


یک نویسنده و روزنامه‌نگار مستقل آمریکایی می‌گوید: اگر فاصله بایدن با ترامپ در روز انتخابات اندک باشد، دونالد ترامپ از ابزار و بهانه‌های مختلفی برای تغییر نتایج به سود خود بهره خواهد بُرد.

اثرات%20شکست%20احتمالی%20ترامپ%20بر%20نرخ%20ارز

اثرات شکست احتمالی ترامپ بر نرخ ارز


متاسفانه به دلایل مختلف از جمله عدم توجه دولت‌ها به راهبرد «اقتصاد مقاومتی» و اتخاذ سیاست‌های غلط ضد تولید طی سالیان گذشته، اقتصاد ایران به شدت «شرطی» و «دلار زده» شده و شدیدا تحت تاثیر تکانه‌های بین‌المللی قرار گرفته است. همین امر موجب شده تا اثرات روانی تحولات بیرونی بسیار بیشتر از آنچه باید باشد بر شاخص‌های اقتصادی و معیشتی جامعه ایرانی تاثیرگذار باشد.

نظرات

نظر شما

هواشناسی

مدرسه آب و آینه

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور

تبلیغات متنینقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.