شناسه خبر : 55870
تاریخ انتشار : 1399/07/28 15:17
شمخانی: آمریکا به‌دنبال ناامنی است، فرقی نمی‌کند افغانستان باشد یا عراق
در دیدار رئیس شورای مصالحه ملی افغانستان مطرح شد؛

شمخانی: آمریکا به‌دنبال ناامنی است، فرقی نمی‌کند افغانستان باشد یا عراق


در این دیدار دریابان شمخانی با تبیین سیاست‌های مخرب آمریکا در منطقه غرب آسیا که نتیجه‌ای جز جنگ، ویرانی و عقب‌ماندگی برای مردم منطقه به دنبال نداشته، تاکید کرد: اساس سیاست آمریکا ایجاد هرج و مرج و ناامنی است و فرقی نمی‌کند که محل پیگیری آن افغانستان باشد یا عراق.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحه ملی افغانستان که به تهران سفر کرده است؛ عصر امروز با دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه و منطقه‌ای با او گفتگو کرد.

در این دیدار دریابان شمخانی با تبیین سیاست‌های مخرب آمریکا در منطقه غرب آسیا که نتیجه‌ای جز جنگ، ویرانی و عقب‌ماندگی برای مردم منطقه به دنبال نداشته، تاکید کرد: اساس سیاست آمریکا ایجاد هرج و مرج و ناامنی است و فرقی نمی‌کند که محل پیگیری آن افغانستان باشد یا عراق.

او با اشاره به نقش آمریکا در راه‌اندازی جریان‌های تروریستی که نمونه بارز آن تاسیس جریان مخوف و تروریستی داعش است، گفت: تنها راه مصون ماندن از این‌گونه دام‌های خطرناک آمریکا، مقاومت و حفظ وحدت و انسجام است، راهی که شهیدان بزرگی همچون حاج قاسم سلیمانی و احمد شاه مسعود با جانفشانی به ما نشان دادند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفتگوی بین الافغانی، حفظ جمهوریت و حقوق اقوام و مذاهب و تبعیت از قانون اساسی را از مولفه‌های اصلی و بسیار تاثیرگذار در برقراری ثبات و امنیت پایدار در افغانستان برشمرد و خاطرنشان کرد: آمریکا همواره برای حفظ حضور و استمرار ناامنی در صدد تضعیف مولفه‌های اصلی ثبات بخش در افغانستان بوده است.

او هر گونه اقدام خارج از چارچوب‌های ارزشی و ملی را خیانت به سال‌ها مجاهدت و ایثار ملت افغانستان دانست و تصریح کرد: نباید منافع بلند مدت مردم زجر کشیده افغانستان را فدای برخی منافع زودگذر کرد.

شمخانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال گذشته با حمایت همه‌جانبه و پذیرش بیش از ۳ میلیون نفر از مهاجرین افغانستانی در عمل حسن همجواری و حق همسایگی را ادا کرده است و انتظار دارد مسئولان این کشور نیز با وحدت و همدلی اجازه رخنه و پیاده شدن نقشه‌های شوم بیگانگان را برای ایجاد اختلاف میان دو کشور ندهند.

در ادامه این دیدار عبدالله عبدالله نیز در سخنانی با قدردانی از حمایت‌ها و مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال افغانستان، گسترش روابط با کشور دوست و برادر ایران را از اصول و اولویت‌های سیاست خارجی کشورش بر شمرد.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با ارائه گزارشی از آخرین تحولات روند صلح افغانستان تصریح کرد: استقرار صلح و امنیت پایدار در این کشور نقش موثری در حفظ امنیت و ثبات در منطقه دارد.

او حمایت جمهوری اسلامی ایران از روند صلح در افغانستان را مایه دلگرمی دولت و ملت افغانستان ذکر کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره نقش تعیین کننده‌ای در ایجاد ثبات و آرامش منطقه‌ای به ویژه در افغانستان ایفا کرده است.


نورنیوز
اخبار مرتبط
عبدالله%20عبدالله%20فردا%20با%20شمخانی%20دیدار%20می‌کند

عبدالله عبدالله فردا با شمخانی دیدار می‌کند


روند مذاکرات میان دولت افغانستان و گروه طالبان، مناسبات دوجانبه و آخرین تحولات منطقه ای، اصلی ترین محورهای گفتگو میان عبدالله با دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور خواهد بود.

نظرات

نظر شما

هواشناسی

مدرسه آب و آینه

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور

تبلیغات متنینقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.