شناسه خبر : 54384
تاریخ انتشار : 1399/07/12 14:17
قره‌باغ؛ از شیطنت صهیونیست‌ها و پان‌ترک‌ها تا نبود اراده طرفین برای حل منازعه
نورنیوز بررسی کرد؛

قره‌باغ؛ از شیطنت صهیونیست‌ها و پان‌ترک‌ها تا نبود اراده طرفین برای حل منازعه


حاکمان دو کشور اساساً تمایلی به حل مناقشه ندارند و از وجود آن بیشتر سود می‌برند ضمن اینکه سایر بازیگران به ویژه طرف‌های غربی تمایلی ندارند که نقش ایران مجدداً در منطقه برجسته شود، لذا با اعمال فشار از میانجیگری ایران جلوگیری می‌کنند.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: ایران تنها کشوری است که در مناقشه قره‌باغ نه تنها از هیچ یک از طرفین جانبداری نمی‌کند بلکه از برپایی صلح، حل و فصل مناقشه حمایت می‌کند.

این در حالی است که برخی از جریان‌های پان‌ترکیستی تمایل دارند پای ایران را هم به عنوان یک طرف دعوا به این مناقشه باز کنند. آنها طی روزهای اخیر نیز سعی کردند با انتشار تصاویر جعلی و برخی تحرکات دیگر، احساسات قومی بخشی از مردم ایران را برانگیزند و در راستای اهداف و مقاصد سیاسی خودشان از آن‌ها سوء استفاده کنند.

از سوی دیگر؛ ایجاد انحراف در افکار عمومی در خصوص علل واقعی آغاز درگیری فعلی وجه دیگر برجسته شدن مسئله قره‌باغ است در حالی که تحرکات رژیم صهیونیستی و ترکیه طی دو سه ماه گذشته در سطح منطقه، علت اصلی شروع درگیری فعلی است.

بعد از درگیری سه ماه پیش ارمنستان و آذربایجان که با شیطنت صهیونیست‌ها رقم خورد، ترکیه نیروهای نظامی خود را وارد منطقه کرد و بعد از اینکه رزمایش مشترکی با طرف آذری انجام داد، نیروهای خود را خارج نکرد. در این بین زمزمه این مسئله بلند شد که ترکیه قصد دارد پایگاه نظامی در منطقه ایجاد کند.

 با توجه به اینکه ترکیه هم در گذشته جانبدارنه از جمهوری آذربایجان دفاع کرده و هم با ارمنستان دارای مشکلات تاریخی بوده، این مسئله موجب تحریک ارمنی‌ها و موجب نگرانی ایروان شد.

علاوه بر این ترکیه در روزها و هفته های گذشته شروع به انتقال گروه‌های تروریستی از ادلب سوریه به منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کرده است که برای هر دو طرف تحریک کننده بوده است.

حال همین تحریک‌کنندگان در صدد فرافکنی هستند و با نسبت دادن مسائلی چون حمایت و پشتیبانی تسلیحاتی ایران از ارمنستان، سعی می‌کنند هم احساسات قومی را در ایران تحریک و حکومت ایران را به چالش بکشند و هم اینکه علت واقعی شروع جنگ فعلی را به نوعی پنهان کرده و بر آن سرپوش بگذارند.

 پان‌ترکیست‌ها در طول سال‌های گذشته در هر دو کشور آذربایجان و ترکیه وجود داشتند و اساساً ایدئولوژی «حزب حرکت ملی» در ترکیه بر مبنای پان ترکیسم شکل گرفته است. در داخل آذربایجان نیز طی سال‌های گذشته جریان‌های زیادی وجود داشتند که تفکر پان‌ترکیسم و تفکر آذربایجان بزرگ و همچنین تصور آذربایجان شمالی و جنوبی را دائماً به افکار عمومی پمپاژ کرده و همواره سعی کردند حتی این مسائل را وارد کتاب‌های درسی کنند و شبکه‌های تلویزیونی مختلفی ایجاد کردند و دائم به تحریک افکار عمومی و به ویژه تحریک مسائل قومی در ایران می‌پردازند.

از سوی دیگر؛ به دلیل ناتوانی گروه مینسک در حل و فصل مناقشه، به نظر می‌رسد که ایران بهترین گزینه برای حل و فصل مناقشه قره‌باغ باشد به ویژه آنکه در بین همه بازیگران ذی‌نفع و ذی‌نفوذ، ایران تنها کشوری است که به دلایل جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی و تمدنی، تبعات سوء این مناقشه بر آن اثر خواهد گذاشت و سایر کشورها به دلایل مختلف نه تنها تمایلی به حل و فصل مناقشه ندارند بلکه منفعت خودشان را در تداوم مناقشه می‌بینند.

اما دلیل اینکه چرا این موقعیت تا به حال بالفعل نشده این است که خود حاکمان دو کشور اساساً تمایلی به حل و فصل مناقشه ندارند و از وجود مناقشه بیشتر از حل و فصل آن سود می‌برند و دلیل دوم آن این است که سایر بازیگران به ویژه طرف‌های غربی تمایلی ندارند که نقش ایران مجدداً در منطقه برجسته شود بر همین اساس آن‌ها هم همیشه اعمال فشار کرده‌ و از این مسئله جلوگیری کردند.


نورنیوز
اخبار مرتبط
پایان%20جنگ%20قره‌باغ%20با%20توافقنامه%20شبانه

پایان جنگ قره‌باغ با توافقنامه شبانه


ساعات پایانی شب گذشته، پس از یک ماه و نیم درگیری، توافقی میان ارمنستان، جمهوری آذربایجان به عنوان طرفین درگیری در قره‌باغ و روسیه شکل گرفت و در نهایت رسما پایان جنگ اعلام شد.

زیاده%20خواهی%20تفرقه‌افکنانه%20پان%20ترکیست‌ها%20با%20حمایت%20رژیم%20صهیونیستی

زیاده خواهی تفرقه‌افکنانه پان ترکیست‌ها با حمایت رژیم صهیونیستی


برای جمهوری اسلامی ایران کاملا روشن است که این اظهارات تفرقه‌افکنانه از سوی کدام دست‌های پشت پرده هدایت و حمایت می‌شود، اما این رفتارهای تحریک‌کننده، چنانچه در مواضع مقامات ایرانی مشهود است، اراده تهران را از موضع عادلانه خود نسبت به طرفین تغییر نخواهد داد.

تلاش%20صهیونیست‌ها%20برای%20عدول%20ایران%20از%20راهبرد%20اصولی%20در%20قفقاز

تلاش صهیونیست‌ها برای عدول ایران از راهبرد اصولی در قفقاز


ابعاد توصیه شیفر به پمپئو این‌گونه است که چون ایران رویکردی میانجی‌گرانه دارد و خواهان درگیری در قفقاز نیست و از سویی همزمان مناسبات خوبی با طرفین درگیری دارد، باید شرایط را به یک بازی باخت ـ باخت برای تهران تغییر داد به گونه‌ای که اولا توان میانجی‌گری نداشته باشد و ثانیا با هر اقدام یا اعلام موضعی، دست کم یکی از دو حوزه تحت نفوذ خود را از دست بدهد.

موافقت%20سران%20طرفین%20مناقشه%20قره‌باغ%20برای%20دیدار%20دوجانبه%20در%20مسکو

موافقت سران طرفین مناقشه قره‌باغ برای دیدار دوجانبه در مسکو


سران جمهوری آذربایجان و ارمنستان با دیدار دوجانبه در مسکو موافقت کردند.

خطاهای%20راهبردی%20که%20از%20آداب%20همسایگی%20فاصله%20دارد!

خطاهای راهبردی که از آداب همسایگی فاصله دارد!


خبرگزاری رسمی و دولتی آناتولی ترکیه که متاسفانه در موضوعات اختلافی گوناگون میان تهران و آنکارا بر خلاف سعه صدر رسانه‌های ایرانی هیچگاه آداب همسایگی را به جا نیاورده، در تحلیلی سراسر تناقض و سفسطه، رسانه‌های ایرانی را به عدم رعایت انصاف در موضوع قره‌باغ متهم کرده است!

رونمایی%20از%20نسخه%20جدید%20جنگ‌های%20نیابتی%20در%20معرکه%20قره‌باغ؛%20طراح%20کیست%20و%20هدف%20کجاست؟

رونمایی از نسخه جدید جنگ‌های نیابتی در معرکه قره‌باغ؛ طراح کیست و هدف کجاست؟


چنانچه شواهد میدانی نشان می‌دهد، استقرار تروریست‌های تکفیری در طول نوار مرزی ترکمنستان، آذربایجان، ازبکستان، جنوب شرقی تاجیکستان و شمال شرقی افغانستان در نزدیکی مرزهای چین، به عنوان بخشی از برنامه‌ محاصره استراتژیک چین، روسیه و ایران و دامن زدن به جنگ‌ها و تنش‌های نیابتی در این مناطق انجام می‌شود.

افزایش%20چشمگیر%20ارسال%20سلاح%20از%20سوی%20رژیم‌صهونیستی%20به%20جمهوری%20آذربایجان

افزایش چشمگیر ارسال سلاح از سوی رژیم‌صهونیستی به جمهوری آذربایجان


رادارهای رصد، پرواز هواپیماهای ترابری آذری سیلک‌وِی را که مورد استفاده وزارت دفاع آذربایجان نیز هست، در مسیر باکو به فرودگاه نظامی «رامون» در نزدیکی پایگاه ارتش رژیم صهیونیستی در منطقه «عوودا» ثبت کرده‌اند. این پروازها که از پیش از بروز حملات اخیر نظامی در قره‌باغ آغاز شده ظاهراً کماکان ادامه دارد.

آرامش%20در%20مرز%20جمهوری%20آذربایجان%20و%20ارمنستان

آرامش در مرز جمهوری آذربایجان و ارمنستان


با درخواست جامعه بین‌الملل برای آتش‌بس فوری در منطقه مورد مناقشه قره باغ، شب نسبتاً آرامی در مرز داشتیم.

ایران%20نمی‌تواند%20درگیری%20را%20در%20مرز‌های%20خود%20و%20تعرض%20به%20خاکش%20را%20تحمل%20کند

ایران نمی‌تواند درگیری را در مرز‌های خود و تعرض به خاکش را تحمل کند


حقوق اصلی که در مورد عدم تعرض به غیرنظامیان را با دقت رعایت و توجه داشته باشند این است که ایران نمی‌تواند درگیری را در مرز‌های خود و تعرض به خاکش را تحمل کند. این‌ها جزء خطوط قرمز ایران است که مرز‌های ایران حتی مورد تعرض ناآگاهانه و غیرعمدی قرار نگیرد.

جمهوری%20اسلامی%20ایران%20در%20کجای%20مناقشه%20قره‌باغ%20ایستاده%20است؟

جمهوری اسلامی ایران در کجای مناقشه قره‌باغ ایستاده است؟


منطقه قفقاز در طول قرن‌های متمادی زیر چتر وحدت بخش حوزه تمدن اسلامی ـ ایرانی، محل هم‌زیستی ادیان، مذاهب، زبان‌ها و هویت‌های فرهنگی و دینی گوناگون بود اما از زمانی که برجسته‌سازی استعماری اختلاف‌های هویتی عرصه را بر اشتراکات تمدنی تنگ کرد دچار مهندسی ترکیب جمعیتی و پاکسازی‌های قومیتی و تبعیدهای دسته‌جمعی شد.

چرا%20رژیم%20صهیونیستی%20به%20دنبال%20توسعه%20تنش%20در%20منطقه%20قفقاز%20است؟

چرا رژیم صهیونیستی به دنبال توسعه تنش در منطقه قفقاز است؟


برنامه‌ریزی چندین ساله رژیم صهیونیستی برای نفوذ و ایجاد جای پا در منطقه قفقاز اصلی‌ترین دلیل برای دمیدن تل‌آویو در آتش جنگ میان ارمنستان و آذربایجان است.

نظرات

نظر شما

هواشناسی

مدرسه آب و آینه

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور

تبلیغات متنینقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.