شناسه خبر : 54270
تاریخ انتشار : 1399/07/08 12:58
سخنان اخیر مکرون؛ رونمایی از نسخه فرانسوی حذف حزب‌الله!
نورنیوز بررسی کرد؛

سخنان اخیر مکرون؛ رونمایی از نسخه فرانسوی حذف حزب‌الله!


مکرون لبنانی‌ها را به جنگ داخلی تهدید کرده و با قرار دادن آنها بر سر دو راهی جنگ داخلی یا تسلیم، گفته؛ هیچ هراسی از جنگ داخلی ندارد اما حزب‌الله نمی‌تواند ارتشی باشد که با اسرائیل در سوریه بجنگد و در عین حال یک حزب سیاسی قابل احترام در لبنان باشد!

نورنیوز ـ گروه بین الملل: یک روز پس از انصراف «مصطفی ادیب» از ادامه رایزنی‌ها برای تشکیل کابینه جدید لبنان، «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه طی سخنانی مزورانه از منویات قلبی خود در خصوص آینده لبنان رونمایی کرد.

مکرون ابتدا بدون اشاره به طرف‌های خارجی مداخله‌کننده در لبنان، تاکید کرد هیچ مدرکی دال بر نقش ایران در جلوگیری از تشکیل دولت لبنان وجود ندارد.

این در حالی است که پادشاه سعودی اخیرا آشکارا خواستار خلع سلاح حزب‌الله شده و آمریکایی‌ها علنا خواستار تشکیل دولتی بدون حضور حزب‌الله در لبنان شده بودند.

رئیس جمهور فرانسه به صورت کاملا هوشمندانه و هدفمند حذف شیعیان از ترکیب کابینه و جنگ علیه حزب‌الله را تصمیمی غیر مسئولانه توصیف کرد و بر عزم جدی فرانسه برای همکاری با شرکای منطقه‌ای از جمله ایران تاکید و حمایت از ایده حمله به حزب‌الله را زمینه‌ساز سقوط لبنان دانست.

مکرون در ادامه لبنانی‌ها را به جنگ داخلی تهدید کرد و با قرار دادن آنها بر سر دو راهی جنگ داخلی یا تسلیم، گفت هیچ هراسی از جنگ داخلی ندارد اما حزب‌الله نمی‌تواند ارتشی باشد که با اسرائیل در سوریه بجنگد و در عین حال یک حزب سیاسی قابل احترام در لبنان باشد!

این اظهارات مکرون در واقع ترجمه فرانسوی خواسته‌های مداخله‌جویانه پادشاه سعودی مبنی بر لزوم خلع سلاح حزب‌الله است، همان خواسته‌ای که مردم لبنان در انتخابات پارلمانی 2018 به آن یک «نه» بزرگ گفتند و امروز تاوان این انتخاب خود را در قالب جنگ اقتصادی، سیاسی و امنیتی می‌پردازند.

مکرون در حالی با تکرار ادعاهای گروه‌های سیاسی لبنانی مخالف مقاومت، عملا انگشت اتهام را به سوی سلاح مقاومت نشانه رفته که سلاح حزب‌الله همواره به سوی سرزمین‌های اشغالی به عنوان دشمن شماره یک تمامیت ارضی لبنان نشانه رفته است و تمامی دولت‌های «قانونی» لبنان همواره مدافع مثلث طلایی «ارتش، ملت و مقاومت» بوده‌اند.

مخالفان سلاح مقاومت در لبنان کسانی هستند که خود سابقه طولانی در جنایت و خونریزی در جریان جنگ‌های داخلی لبنان دارند و مکرون در حالی مدعی احترام به «توافق‌نامه طائف» در ایجاد توازن سیاسی در لبنان است که حزب‌الله بر اساس همین توافق‌نامه سلاح خود را با هدف حفظ و حراست از تمامیت ارضی لبنان حفظ کرد.

با این تفاسیر و در شرایطی که لبنان دوباره با مسئله انتخاب نخست‌وزیر دست به گریبان شده؛ «سعد حریری» برای پذیرش این سمت منتظر چراغ سبز ریاض است و چون ادامه خلاء سیاسی در این شرایط خواسته قلبی رژیم سعودی است، احتمالا این اتفاق تا قبل از انتخابات نوامبر آمریکا رخ نخواهد داد.


نورنیوز
اخبار مرتبط
روایت روزنامه‌نگار سرشناس لبنانی از نقش سعودی در استعفای مصطفی ادیب

روایت روزنامه‌نگار سرشناس لبنانی از نقش سعودی در استعفای مصطفی ادیب


«ناصر قندیل» روزنامه‌نگار سرشناس و سردبیر روزنامه البناء لبنان می‌گوید: عربستان سعودی از طریق واسطه‌هایی به «سعد حریری» پیام تهدیدآمیزی فرستاده و گفته بود اگر به ادیب در تشکیل کابینه کمک کند، از قدرت حذف خواهد شد زیرا از نظر ریاض تشکیل یک دولت با حضور حزب‌الله مجاز نیست.

لبنان در آستانه دالانی تاریک!

لبنان در آستانه دالانی تاریک!


به نظر می‌رسد سنگ اندازی آمریکا در مسیر تشکیل دولت جدید عامل اصلی شکست تلاش‌های مصطفی ادیب در فرایند تشکیل کابینه بوده است چرا که واشینگتن در اوج ابتکار عمل «امانوئل مکرون»، با تحریم برخی از شخصیت‌های سیاسی لبنان از جمله برخی افراد منتسب به جنبش امل عملا روند تشکیل کابینه را مختل کرد.

تحرکات مشکوک علیه حزب‌الله در آستانه تشکیل کابینه جدید در لبنان

تحرکات مشکوک علیه حزب‌الله در آستانه تشکیل کابینه جدید در لبنان


حزب‌الله از اساس یک گروه مردمی است که با اعتماد و رای مردم در ساختار سیاسی لبنان حضور دارد لذا تحریم یا طرح‌های خارجی نمی‌تواند موجب حذف آن شود از سپهر سیاسی لبنان شود. محبوبیت حزب‌الله در میان غیر شیعیان به ویژه مسیحیان شاهدی بر این مدعاست.

نظرات

نظر شما

هواشناسی

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور


نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.