شناسه خبر : 52997
تاریخ انتشار : 1399/05/22 14:58
افشاگری سازمان حقوق بشری درباره شکنجه‌ یمنی‌ها در زندان سعودی

افشاگری سازمان حقوق بشری درباره شکنجه‌ یمنی‌ها در زندان سعودی


یک سازمان حقوق بشری از شکنجه سازمان‌یافته بازداشتی‌های یمنی در زندان «جازان» عربستان سعودی پرده برداشت.

نورنیوز ـ گروه بین الملل: سازمان حقوق بشری «سام» که مقر آن در ژنو قرار دارد از تخلف‌های گسترده در حق بازداشتی‌های یمنی در زندان «جازان» عربستان سعودی خبر داد.

در بیانیه این سازمان آمده است: مقامات سعودی صدها یمنی را در زندانی وابسته به نیروی هوایی سعودی زندانی کرده‌اند، این زندان فاقد نازل‌ترین استانداردهای لازم است و در آن به صورت سازمان‌یافته شکنجه و بدرفتاری اعمال می‌شود.

توفیق الحمیدی، رئیس این سازمان گفت، از جمله این بازداشتی‌ها، کسانی هستند که در مرزهای جنوبی عربستان علیه «حوثی‌ها» می‌جنگیده‌اند. تعداد آنها بیش از ۵۰۰ نفر است و ۲۸ نفر از آنها به دلیل درخواست مرخصی برای عید فطر بازداشت شده‌اند.

این سازمان حقوق بشری تأکید کرد، افسران و نظامیان سعودی، بازداشتی‌های یمنی را با کابل برق و امثال آن شکنجه می‌کنند، برخی بازداشتی‌ها حدود یک ماه در زندان انفرادی هستند و اجازه تماس با جهان خارج و یا ارتباط با دیگر زندانیان را ندارند.

از دیگر بازداشتی‌ها، صیادان یمنی هستند که گارد ساحلی یمن به دلایلی نامشخص آنها را بازداشت و تحویل نیروهای سعودی داده است، حداقل یکی از این صیادان به دلیل شکنجه در زندان فوت کرده است.

یکی از بازداشتی‌های آزاد شده اعلام کرده، ابتدا تو را دست و پا بسته و با چشم بسته به مکانی نامشخص می‍‌برند، بعد از آن به مدت یک ماه یا کمتر در زندان انفرادی هستی ، جای حدود دو متر در یک متر. بعد از آن تو برای بازجویی می‌برند و با کابل برق آنقدر شکنجه‌ات می‌کنند که آرزوی مرگ می‌کنی.

سازمان سام در پایان مقامات سعودی و یمنی را مسوول ناپدید شدن و بازداشت شهروندان یمنی دانست و خواستار آزادی فوری آنها شد. این سازمان همچنین اعلام کرد، باید تحقیقی فوری درباره ناپدید شدن تعداد زیادی از یمنی‌ها در زندان‌های سعودی انجام شود.

.


فارس
نظرات

نظر شما

هواشناسی

مدرسه آب و آینه

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور

اینستاگرام نورنیوز

تبلیغات متنینقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.