شناسه خبر : 52345
تاریخ انتشار : 1399/04/31 20:53
ریشه اصلی ناامنی در منطقه و عراق حضور نامشروع آمریکا است
شمخانی در دیدار با نخست وزیر عراق:

ریشه اصلی ناامنی در منطقه و عراق حضور نامشروع آمریکا است


در این دیدار دریابان شمخانی با تبیین اقدامات خباثت آمیز، تروریستی و ناامن ساز آمریکا، تشریک مساعی کشورهای منطقه برای خروج هر چه سریع‌تر آمریکای شرور را ضرورتی اجتناب ناپذیر برای تقویت صلح و ثبات در منطقه دانست.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: دریابان «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان بعدازظهر امروز با «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق دیدار و پیرامون آخرین تحولات سیاسی و امنیتی منطقه به ویژه روند مبارزه با تروریسم و جریان‌های حامی آن و  پرونده‌های امنیتی مشترک گفتگو کرد.

در این دیدار دریابان شمخانی با تبیین اقدامات خباثت آمیز، تروریستی و ناامن ساز آمریکا، تشریک مساعی کشورهای منطقه برای خروج هر چه سریع‌تر آمریکای شرور را ضرورتی اجتناب ناپذیر برای تقویت صلح و ثبات در منطقه دانست. 

دبیر شورای عالی امنیت کشورمان با اشاره به سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران در دفاع از سیادت و حاکمیت دولت عراق بر عزم کشورمان در توسعه همه جانبه روابط با دولت و ملت دوست و برادر عراق تاکید کرد.

شمخانی با اشاره به اقدامات دولت عراق برای تقویت امنیت مرزها، تسریع در اجرای توافقات دو کشور به ویژه در حوزه‌های اقتصادی را حائز اهمیت و به نفع منافع دو کشور ارزیابی کرد.

او همچنین با استقبال از تلاش‌های دیپلماتیک عراق برای ایجاد امنیت منطقه‌ای و رفع تنش و اختلاف میان همسایگان خاطرنشان کرد: راه حل قطعی برون رفت منطقه از بحران ناامنی و تروریسم، همکاری و اتحاد همه کشورهای منطقه بدون حضور و دخالت نیروهای بیگانه است.

شمخانی، با محکومیت شدید اقدامات مسلحانه و تروریستی عناصر ضدانقلاب وابسته در اقلیم کردستان  تصریح کرد: از دولت عراق انتظار داریم از ادامه اینگونه اقدامات ضد امنیتی که منافع دو کشور را هدف گرفته است با قاطعیت جلوگیری کند. 

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران پیگیری سیاسی ـ حقوقی پرونده ترور سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را تا رسیدن به محاکمه و مجازات عاملین اصلی و فرعی آن خواست دو ملت ایران و عراق ذکر کرد و افزود: تشریک مساعی و اقدام مشترک دو کشور در این زمینه می‌تواند ضمن تسریع در روند پیگیری پرونده، عامل بازدارنده‌ای برای جلوگیری از تکرار این‌گونه اقدامات شرارت آمیز باشد.

در این دیدار نخست وزیر عراق نیز طی سخنانی بر اهمیت تقویت و گسترش روابط ایران و عراق به ویژه در حوزه‌های اقتصادی و امنیتی تاکید کرد.

الکاظمی با قدردانی از حمایت‌های همه جانبه دولت و ملت ایران در دفاع از حاکمیت ملی و مردم عراق به ویژه در دوران سخت مبارزه با داعش، اتحاد دو ملت و روابط راهبردی ایران و عراق را استحکام بخش امنیت و رفاه دو کشور و منطقه ذکر کرد و افزود: دولت و ملت عراق هیچگاه حمایت‌ها و ایستادگی ملت ایران در کنار خود را که با خون بهترین عزیزانش عجین شده است فراموش نمی‌کند.

او تصریح کرد: در کنار همکاری‌های گسترده امنیتی و نظامی برای عبور ایران از چالش‌های اقتصادی در کنار دولت و ملت دوست و برادر ایران ایستاده‌ایم.


نورنیوز
اخبار مرتبط
اولین%20ملاقات%20حضوری%20رهبر%20انقلاب%20پس%20از%205%20ماه%20الکاظمی%20به%20دیدار%20آیت‌الله%20العظمی%20خامنه‌ای%20می‌رود

اولین ملاقات حضوری رهبر انقلاب پس از 5 ماه/ الکاظمی به دیدار آیت‌الله العظمی خامنه‌ای می‌رود


مهمترین موضوعی که در سفر الکاظمی به تهران باید بدان اشاره کرد و «نورنیوز» پیشتر خبر آن را با عنوان «برنامه‌های ویژه» سفر الکاظمی به ایران منتشر کرده بود، «ملاقات حضوری» نخست وزیر عراق با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

ابعاد%20مختلف%20سفر%20الکاظمی%20به%20تهران%20آیا%20عراق%20از%20ایران%20فاصله%20گرفته%20است؟

ابعاد مختلف سفر الکاظمی به تهران/ آیا عراق از ایران فاصله گرفته است؟


مناسبات مردمی میان دو کشور بی‌نظیر و پیوندهای دینی و فرهنگی دو کشور گسست‌ناپذیر است. بر این اساس هیچ حاکمی در عراق خواه المالکی، العبادی، عبدالمهدی و یا الکاظمی باشد نمی‌تواند این مولفه‌ها را نادیده بگیرد و متحدی بهتر، صادق‌تر، مطمئن‌تر ، قابل اتکاءتر از ایران پیدا کند. پذیرش این واقعیت اما برای آمریکا مشکل است.

نظرات

نظر شما

هواشناسی

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور


نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.