شناسه خبر : 51870
تاریخ انتشار : 1399/04/14 18:33
آراء آفریقایی‌تبارها تعیین کننده انتخابات 2020 آمریکا
مرتضی هلالی

آراء آفریقایی‌تبارها تعیین کننده انتخابات 2020 آمریکا


ترامپ در موقعیتی قرار دارد که هرچه بگوید علیه او استفاده می‌شود. در رسانه‌ها شاهد پربازدید شدن کلیپ‌های قدیمی از ترامپ هستیم، کلیپ‌هایی که برای انتخابات 2016 و حرف‌های ترامپ در گردهمایی‌ها و میتینگ‌های انتخاباتی زده شده است، کلیپ‌هایی که حاوی مطالبی در خصوص اقلیت‌های نژادی و بحث‌های مربوط به مهاجران غیر‌قانونی است که ترامپ را با توجه به اتفاقات اخیر در ذهن مردم منفورتر می‌کند.

نورنیوز ـ گروه بین الملل: تحولات اخیر آمریکا ریشه در تاریخ چند صد ساله ایالات متحده دارد. حتی وقتی «آبراهام لینکلن» قانون منع برده‌داری را در اوج جنگ‌های داخلی اجرا کرد به این دلیل نبود که نگران سیاه پوستان است بلکه برای پیروزی بر جنوبی‌ها در اوج جنگ‌های داخلی ایالات متحده بود.

ترامپ در موقعیتی قرار دارد که هرچه بگوید علیه او استفاده می‌شود. در رسانه‌ها شاهد پربازدید شدن کلیپ‌های قدیمی از ترامپ هستیم، کلیپ‌هایی که برای انتخابات 2016 و حرف‌های ترامپ در گردهمایی‌ها و میتینگ‌های انتخاباتی زده شده است، کلیپ‌هایی که حاوی مطالبی در خصوص اقلیت‌های نژادی و بحث‌های مربوط به مهاجران غیر‌قانونی است که ترامپ را با توجه به اتفاقات اخیر در ذهن مردم منفورتر می‌کند.

این هجمه‌ها برای ترامپ، کمپینش و حزب جمهوری‌خواه در همه انتخابات‌ها اعم از مجلس نمایندگان، سنا، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها تاثیرات منفی خواهد داشت.

دموکرات های زیادی در انتخابات میان دوره سنا 2018 رای دادند که از سال های 2002 و 2008 به بعد در انتخابات شرکت نکرده بودند  و اگر تحولات اخیر آمریکا و عصبانیت مردم دوباره این اتفاقات را رقم بزند. اگر بایدن یک معاون رئیس جمهور رنگین پوست به ویژه سیاه پوست را انتخاب کند شانس پیروزی اش بالا می رود بویژه اگر این انتخاب میشل اوباما باشد چون خانواده اوباما برای بسیاری در آمریکا مانند بت هستند.

 داغترین فضا بر علیه ترامپ فضای تویتر است. در تویتر مباحثی چالشی که در خصوص ترامپ در انتخابات 2016 وجود داشت دوباره در حال مطرح شدن است. اینکه دونالد ترامپ اتهام های جنسی زیادی دارد و این ادعاهایی که در انتخابات 2016 بر علیه اش وجود داشته است و در حال حاضر در فضای توییتری اطلاعات جدیدی در خصوص این اتهامات بر علیه ترامپ انتشار پیدا می کند. خیلی از کاربران به این موضوعات دوباره جذب شده اند و این اتفاق برای رقیب ترامپ جو بایدن سودمند خواهد بود.

در خصوص اعتراضات اخیر و مانور رسانه های بر علیه ترامپ باید توجه داشت که دونالد ترامپ فقط 8 درصد از آراء نژاد سیاه پوست را در انتخابات 2016 کسب کرد و این 8 درصد برای کمپین ترامپ حیاتی نیست در حالی که اصلا به نفع ترامپ نیست که اکثریت اقلیت های جمعیتی به جو بایدن رای دهند چون این موضوع می تواند در برخی ایالت ها تعیین کننده برنده انتخابات باشد.

در انتخابات میان دوره ای سناء و مجلس نمایندگان در 2018 دیدیم که وقتی تعداد رای دهندگان بالارفت دموکرات ها اکثریت مجلس نمایندگان را از آن خود کردند و انتخابات میان دوره 2018 پر شرکت کننده ترین انتخابات میان دوره با شرکت 49.3 درصد از رای دهندگان واجد شرایط از سال 1914 به بعد تا بحال است.

حزب  جمهوری خواه متوجه افزایش رای دهندگان در انتخابات میان دوره 2018 نبود و پیش بینی ای در قبال آن نداشتند و این حاصل تلاش رسانه های عظیم دموکرات ها است. اگر در ماه می 2020 عنوان می شود که انتخابات 2020 چه نتیجه ای دارد با اتفاقاتی که پس از مرگ جورج فلوید افتاده است بسیار متفاوت است.

تمامی دستاورد های اقتصادی دونالد ترامپ با کرونا از بین رفت و با اعتراضات آمریکا در چند هفته اخیر درحال حاضر در نظر سنجی ها به سمت پایین حرکت می کند، ترامپ باید توجه رسانه ها را از اتفاقات در شهرهای مختلف در حال رخ دادن است پرت کند تا بتواند افکار عمومی را مدیریت کند.

درحال حاضر در نظر سنجی ها آراء آفریقایی- آمریکایی ها در حال فاصله گرفتن از ترامپ به سمت بایدن است. مردم آمریکا موافق اعتراض هستند و اینگونه تظاهرات ها و اعتراضات همیشه در  ایالات متحده جاری بوده است ولی چند دستگی در بین مردم آمریکا در شیوه برگزاری اعتراضات و اغتشاشات است.

بحث آمار رضایت از ترامپ است که کمتر شده اند و آمار نظر سنجی ها انتخابات که به نفع بایدن بالا می رود. برای انتخابات 2020 مهمترین موج های انتفادی علیه ترامپ موج (black live matters) و همچنین ویروس کرونا و برخورد با آن در آمریکا است. با اینکه ترامپ بسیار علاقه مند بود که بحث کرونا پایان پیدا کند و اقتصاد کشور رو به بهبودی حرکت کند الان مباحثی از قبیل بی عدالتی نژادی و اعتراضات خیابانی ترامپ را درگیر کرده و ابتکار عمل را از وی گرفته است.

خیلی از ایالت ها به صورتی که در سال 2016 رای داده بودند در 2020 هم همانطور خواهند بود. دعوای اصلی بر سر ایالت های چرخشی است. ایالت های میشیگان، ویسکانسین و پنسیلوانیا به عنوان ایالت های چرخشی احتمالا به سمت دموکرات ها چرخش کنند ترامپ این دو ایالت را در انتخابات ۲۰۱۶ با اختلاف بسیار کمی در آراء برنده شد.

جو بایدن در قسمت ایالت های شمال شرقی یا به عبارت دیگر rust belt از حمایت خوبی برخوردار است بخصوص در بین اقلیت های جمعیتی، البته باید توجه کرد که در انتخابات ۲۰۱۶ ترامپ یک سنت ۳۰ ساله را شکست و در منطقه به اصطلاح blue wall  ایالت های دموکرات را برد. البته اوباما نیز ایالت جمهوری خواه ایندیانا را در انتخابات ۲۰۰۸ برد که در آن زمان نورث داکوتا و سوث داکوتا به عنوان ایالت های چرخشی مطرح بودند. و این اتفاق ممکن است بیفتد و ایالت هایی که رقابت در آن نزدیک است آراء ممکن است با اتفاقات اخیر به سمت دموکرات ها تغییر کند.

وقتی به نقشه آراء الکترال توجه می کنیم متوجه می شویم که دونالد ترامپ اینبار هم به خوبی عمل خواهد کرد و هر اتفاق منحصر به فردی که بیفتد ترامپ به دلیل داشتن طرفداران متعصب رقابت را برای جو بایدن سخت می کند.

مشکل کمپین کلینتون در انتخابات ۲۰۱۶ این بود که به اندازه کافی الهام بخش و انگیزشی و حساب شده نبود. ۶۶ درصد از واجدین شرایط آفریقایی-آمریکایی ها در انتخابات ۲۰۱۲ به اوباما  رای دادند در حالی که در سال ۲۰۱۶ تنها ۵۹ درصد از این جمعیت به کلینتون رای دادند و کلینتون ۳ ایالت را تنها با اختلاف ۸/۰ دهم درصد از دست داد که یک رقابت بسیار نزدیک بود پس همین ۷ درصد کاهش رای در سطح ملی بسیار تاثیر گذار بود. اما بایدن که معاون رئیس جمهور اوباما در دو کمپین ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲  بود و این کمپین ها به ترتیب با آراء ۶۵ درصد و ۶۶ درصد از آراء آفریقایی-آمریکایی تبار ها همراه بود و اگر فقط همین موضوع تکرار شود می توان انتظار داشت جو بایدن برنده انتخابات باشد.

حتی در ایالت های مانند تگزاس و جورجیا که در چند دهه اخیر ایالت های ایمن جمهوریخواه بودند نیز بر اساس نظر سنجی ها رقابت نزدیک است. در انتخابات ۲۰۱۶  ترامپ آراء عمومی را با نزدیک ۹ درصد بیشتر رای آورد و در انتخابات میان دوره ای ۲۰۱۸ در تگزاس تد کروز جمهوری خواه در رقابت کرسی مجلس سنا با Beto O’Rourke  دموکرات تنها با ۲ درصد اختلاف در آراء برنده شد. با افزایش رای دهندگان و برگشت بعضی رای ها به سمت دموکرات ها در انتخابات ۲۰۲۰ رقابت در ۲ ایالت پرسابقه جمهوری خواه تگزاس و جورجیا نیز نزدیک خواهد بود ولی احتمالا ترامپ برنده این دو ایالت می شود.

برگشت رای آفریقایی-آمریکایی تبار ها در سطح ملی می تواند تعیین کننده باشد. به این موضوع حتما در گرد همایی ها و میتینگ های انتخاباتی و رسانه ها پرداخته می شود. رسانه های دموکرات و مخالف ترامپ سعی می کنند افکار عمومی بخصوص اقلیت های نژادی در آمریکا را تا روز انتخابات کنترل کنند تا به نتیجه دلخواه خود برسند.

البته همیشه در انتخابات های آمریکا اوضاع می تواند تغییر کند برای مثال همین چند ماه پیش بود که سندرز در انتخابات درون حزبی پیشتاز بود و بایدن یک شبه پیش افتاد. و قبل از گسترش بیماری کووید ۱۹ در آمریکا بسیاری مطمئن بودند که ترامپ در ۲۰۲۰ برنده انتخابات خواهد شد، اما اوضاع در حال حاضر بسیار تغییر کرده است.

البته باید توجه داشت که گردش آراء عمومی بین ۱ تا ۵ درصد خواهد بود. بایدن ۶۹ درصد از آراء آفریقایی-آمریکایی تبار ها را در انتخاباتprimary  دموکرات ها داشت و ترامپ در ۲۰۱۶ فقط ۸ درصد از آراء آفریقایی- آمریکایی تبار ها را در انتخابات عمومی کسب کرد. آفریقایی-آمریکایی ها در انتخابات پیش رو با عصبانیت بیشتری شرکت خواهند کرد موضوعات نژادی زیادی بر علیه ترامپ در رسانه ها مطرح می شود که به صورت مداوم تاثیرات خود را در نظر سنجی ها نشان می دهد. تبلیغاتی که برعلیه ترامپ ساخته شده است بسیار ناراحت کننده و دردناک است و از تکنیک های جالبی برای منفور نشان دادن و نژادپرست نشان دادن ترامپ استفاده می شود و اینگونه تبلیغات تاثیرات زیادی بر رنگین پوستان و رای آنها دارد، رسانه ها اتفاقات اخیر و مشکلات نژادی و فرهنگی در آمریکا را به ترامپ مرتبط می کنند هرچند که تقصیر ترامپ باشد یا نه.

ایالت ویسکانسین طبق نظر سنجی ها و بررسی ها با اختلاف ۱ یا ۲ درصدی در آراء جو بایدن میتواند این ایالت را برنده شود که این آمار از آمار ترامپ در ۲۰۱۶ بهتر است. همچنین نظر سنجی ها نشان می دهد که شانس برنده شدن پنسیلوانیا برای جو بایدن نیز بیشتر است.

وضعیت در ایالت های نورث کارولینا و فلوریدا نیز متغیر است. در انتخابات ۲۰۰۸ اوباما تنها با ۱۴ هزار رای نورث کارولینا را برد سپس در ۲۰۱۶ ترامپ ایالت کارولینای شمالی را برد با آمار بهتر. به نظر می رسد ترامپ با رقابت نزدیک ایالت کارولینای شمالی را حفظ کند چون حتی اوباما در ۲۰۱۲ با داشتن ۶۶ درصد از رای آفریقایی-آمریکایی تبار ها و داشتن اقلیت های نژادی بزرگ اوباما این ایالت را باخت به اندازه همان درصدی که کلینتون فلوریدا را به ترامپ باخت.

در خصوص ایالت فلوریدا اوضاع متفاوت است در حال حاضر ۱ میلیون رای دهنده جدید به فلوریدا اضافه شده است این ۱ میلیون نفر کسانی بودند که  جرایم از نوع felony (جرایم سنگین )  انجام داده بودند و از نظر حقوقی محکومیت به این جرائم  مانع ارائه خدمات عمومی  به این افراد می شد مثل شرکت در انتخابات.  سال ۲۰۱۸  طبق قانون  poll tax  (مالیات رای) که در این ایالت تصویب شد این قانون باعث شد که هزینه ای به این محکومین تحمیل شود تا بتوانند با پرداخت آن از خدمات عمومی بهره مند شوند. در حال حاضر  این ۱ میلیون نفرمی توانند در ۲۰۲۰ در انتخابات شرکت کنند، اکثریت این ۱ میلیون نفر را محکومین آفریقایی-آمریکایی تشکیل می دهند و حتی مشارکت محدود این یک میلیون نفر میتواند برنده انتخابات و رای الکترال این ایالت را تعیین کند. برای فلوریدا در رقابتی نزدیک احتمال پیروزی بایدن دیده می شود به دلیل اضافه شدن رای دهندگان جدید و افزایش حمایت آفریقایی-آمریکایی تبارها از جو بایدن در نظر سنجی ها اخیر در این ایالت، بخصوص با وجود اعتراضات اخیر در آمریکا.


نورنیوز
نظرات

نظر شما

هواشناسی

مدرسه آب و آینه

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور

اینستاگرام نورنیوز

تبلیغات متنینقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.