شناسه خبر : 51818
تاریخ انتشار : 1399/04/11 19:42
سانحه هواپیمای اوکراینی و واقعیت‌هایی که دیده نشد
نورنیوز بررسی کرد؛

سانحه هواپیمای اوکراینی و واقعیت‌هایی که دیده نشد


هرچند رسانه‌های بیگانه و برخی در داخل کشور شدیدترین حملات را متوجه مراجع مسئول رسیدگی به حادثه و نحوه اطلاع رسانی پیرامون آن معطوف کردند لیکن روند طی شده از سوی جمهوری اسلامی ایران برای بررسی ابعاد و دلایل شکل‌گیری این رخداد با توجه به شرایط خاص وقوع آن، مسیری کاملا طبیعی، حرفه‌ای و حقوقی بوده است.

نورنیوزـ گروه سیاست: دادستان نظامی استان تهران در دیدار با جمعی از خانواده‌های شهدای سانحه هواپیمای اوکراینی و تعدادی از وکلای آنان توضیحات کاملی در خصوص تحقیقات صورت گرفته در این زمینه بیان کرد.

او با تشریح ابعاد حادثه و اقدامات صورت گرفته در این زمینه اعلام کرد که خاطیان در این حادثه بلافاصله از سوی دستگاه قضایی احضار شدند و طی این مدت تحقیقات مبسوطی در این زمینه صورت گرفته است.

پس از سقوط هواپیمای اوکراینی که با حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین الاسد در عراق مقارن بود رسانه‌های گروهی معاند با طرح گمانه‌زنی‌ها و تحلیل‌های مختلف هجمه سنگین رسانه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران را آغاز کردند.

فضاسازی رسانه‌های معاند در شرایطی آغاز شد که حضور میلیونی مردم ایران و عراق در مراسم تشییع پیکر پاک فرماندهان مقاومت که به دست ارتش تروریست آمریکا به شهادت رسیدند حاکمان کاخ سفید و هم‌پیمانان غربی و منطقه‌ای آنان را در شوک و بهت فرو برده بود.

انفعال ایجاد شده در هیئت حاکمه آمریکا ناشی از قدرت‌نمایی امواج خروشان مردمی باعث شد که واشنگتن بعد از حمله موشکی مقتدرانه ایران به پایگاه عین‌الاسد تحقیر کم‌سابقه ارتش این کشور را بپذیرد و کوچکترین واکنشی از خود نشان ندهد.

حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در شرایطی رخ داد که آمریکا به شدت نیازمند تغییر فضای روانی سنگین ایجاد شده علیه خود بود و از این رو با طراحی رسانه‌ای و فضاسازی‌های همه‌جانبه تلاش کرد که از این رخداد تلخ زمین بازی جدیدی برای افزایش فشار به ایران و کاهش موج انزجار و تنفر ایجاد شده علیه این کشور پس از ترور فرماندهان مقاومت ایجاد کند.

هرچند رسانه‌های بیگانه و برخی در داخل کشور شدیدترین حملات را متوجه مراجع مسئول رسیدگی به حادثه و نحوه اطلاع رسانی پیرامون آن معطوف کردند لیکن روند طی شده از سوی جمهوری اسلامی ایران برای بررسی ابعاد و دلایل شکل‌گیری این رخداد با توجه به شرایط خاص وقوع آن، مسیری کاملا طبیعی، حرفه‌ای و حقوقی بوده است.

در صورتی که مراجع مسئول اعلام علت اصلی وقوع حادثه تحت تاثیر فشارهای رسانه ای و قبل از انجام کامل تحقیقات اقدام به شرح و توضیح عجولانه و ناقص ماجرا می‌کردند، طبیعتا فضا برای ایجاد شبهات بعدی و به دنبال آن فضاسازی‌های بیشتر فراهم می‌شد.

جمهوری اسلامی ایران در ابتدای وقوع این حادثه تلخ بر اساس قوانین ایکائو، کلیه کشورهای ذی‌نفع در موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی و حتی شرکت آمریکایی سازنده هواپیما را برای حضور در ایران و مشارکت در تعیین علت حادثه دعوت کرد و در کمتر از 72 ساعت، ضمن پذیرش مسئولیت این سانحه تلخ، بدون کمترین پنهان‌کاری، خطای انسانی اپراتور سامانه پدافندی را به عنوان علت حادثه اعلام و از پیگیری کامل این موضوع خبر داد.

با این حال؛ برای جلوگیری از تضییع حقوق جانباختگان و خانواده‌های آنان، گریزی از این نبود که جمهوری اسلامی ایران و تمام دستگاه‌های مرتبط با این حادثه تلخ برای اعلام صادقانه و شفاف ابعاد کامل آنچه رخ داده بود، منتظر پایان روند کامل و جامع تحقیقات بمانند و سپس اقدام به اطلاع‌رسانی کنند.

اظهارات صریح و دقیق دادستان نظامی تهران با توجه به پایان تحقیقات جامع پیرامون چیستی، چرایی و چگونگی این سانحه و تشریح جزئیات ماجرا، انتهای مسیری بود که از ابتدا با هدف احقاق حقوق خانواده‌های جانباختگان این حادثه آغاز شد.

این اعلام رسانه‌ای البته چنانچه پیش‌بینی می‌شد در رسانه‌های بیگانه ضریب نگرفت، زیرا صراحت، صداقت و شرح دقیق جزئیات ماجرا از سوی دادستان نظامی تهران، تمام رشته‌های این رسانه‌ها را پنبه کرد.

رسانه‌های معاند از ابتدای وقوع حادثه در حالی مدعی بودند که ایران مسئولیت این اتفاق را نمی‌پذیرد و برای پنهان‌کاری حاضر به ارسال جعبه سیاه به خارج از کشور نیست که در همان ساعات نخست از کشورهای ذی‌نفع خواسته شد نمایندگانی را برای بررسی حادثه به ایران اعزام کنند تا تحقیقات درباره علت سقوط به صورت شفاف انجام شود.

در ادامه نیز جلسات متعددی با حضور نمایندگان آنها در ایران انجام شد و اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه نیز در تاریخ 24 دی ماه 98 در نشست رسانه‌ای اعلام کرد ایران آمادگی دارد تا حقوق بازماندگان جانباختگان این پرواز را استیفا کرده و جعبه سیاه هواپیما را نیز برای بازخوانی به فرانسه ارسال کند.

دادستان نظامی استان تهران در این گزارش توضیح داد که دلیلی بر هک سایبری و الکترونیکی، اختلال بیرونی در سامانه‌های پدافندی و موشکی و نفوذ در سامانه‌ها یا شبکه‌ها بدست نیامده و به صراحت به خطای فاحش کاربر سامانه پدافندی در اقدام به شلیک بدون اخذ اجازه از شبکه اشاره و تاکید کرد افرادی که مجموعه این خطا‌ها را مرتکب شدند، بازداشت شده و روند قضایی درباره آنها در حال انجام است.

او همچنین با توضیح این مسئله که مطابق دستورالعمل‌های موجود اگر حمله هوایی دشمن خارجی به کشور قطعی باشد باید فرمان توقف پرواز‌ها صادر شود، گفت: برابر شواهد و قرائن و تشخیص سلسله مراتب، فقط احتمال حمله و تهدید وجود داشته و به دلیل عدم قطعیت، مراجع مسئول مطابق مقررات به اتخاذ تدابیر کنترلی اکتفا نموده و آسمان بر روی پرواز‌ها به طور کامل بسته نشده است.

به هر شکل؛ هر چند از دست دادن تعدادی از هموطنانمان و همچنین اتباع سایر کشورها در این حادثه تلخ و دردناک است، اما پیگیری‌های مجدانه و شفاف مقامات ایرانی در این رخداد نشان دهنده عزم جدی برای جبران این اتفاق و جلوگیری از تکرار آن است.


نورنیوز
اخبار مرتبط
استاندارد%20دوگانه%20رسانه‌های%20غربی؛%20از%20سقوط%20E11A%20تا%20هواپیمای%20اوکراینی

استاندارد دوگانه رسانه‌های غربی؛ از سقوط E11A تا هواپیمای اوکراینی


گرچه «پنهان‌کاری» آمریکایی‌ها در موضوعاتی از این دست مسبوق به سابقه است، اما همراهی رسانه‌های به ظاهر مستقل و مدعی جریان آزاد اطلاعات با این همه دروغ و پنهان‌کاری در حالی رخ می‌دهد که در ماجرای هواپیمای اوکراینی روزانه به تولید «محتوای جنایت‌کارانه» علیه جمهوری اسلامی ایران مشغول بودند تا مانع از کشف حقیقت نزد افکار عمومی شوند.

آیا%20فضاسازی%20سیاسی%20رسانه‌های%20معاند%20به%20نفع%20حقوق%20جانباختگان%20هواپیمای%20اوکراینی%20است؟

آیا فضاسازی سیاسی رسانه‌های معاند به نفع حقوق جانباختگان هواپیمای اوکراینی است؟


اکنون که موضوع ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی پس از بررسی‌های لازم در ایران قرار است برای تحلیل بیشتر داده‌ها به فرانسه ارسال شود، رسانه‌های معاند برای سیاسی کردن دوباره موضوع به دنبال بهانه‌گیری‌های جدید هستند تا به هر طریق ممکن از این اتفاق تلخ بهره‌برداری سیاسی کنند.

خانواده‌های%20قربانیان%20هواپیمای%20اوکراینی%20می‌توانند%20شکایت%20کنند

خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی می‌توانند شکایت کنند


رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح از بررسی دقیق و جامع ابعاد مختلف پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی خبر داد.

پرونده%20سقوط%20هواپیمای%20اوکراینی%20در%20حال%20بررسی%20است

پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی در حال بررسی است


موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی و چگونگی رسیدگی به آن در حال بررسی است ، در این رابطه پرونده قضایی تشکیل شده و به لحاظ پیچیدگی موضوع باید کارشناسان در باره آن نظر جامع بدهند.

ایران%20از%20نهاد%20دولتی%20کانادا%20برای%20بررسی%20جعبه%20سیاه%20هواپیمای%20اوکراینی%20دعوت%20کرد

ایران از نهاد دولتی کانادا برای بررسی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی دعوت کرد


روزنامه شیکاگو تریبیون به نقل از هیات امنیت حمل ونقل کانادا نوشت، ایران از این سازمان دعوت کرده تا در بررسی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در هر زمان و مکانی که این بررسی ها انجام شود، شرکت داشته باشند.

خانواده‌های%20جانباختگان%20هواپیمای%20اوکراینی%20تهدید%20شدیم%20نباید%20از%20نظام%20حمایت%20کنیم!%20لغو%20ویزا%20در%20صورت%20مصاحبه%20با%20رسانه‌های%20کشور

خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی: تهدید شدیم نباید از نظام حمایت کنیم!/ لغو ویزا در صورت مصاحبه با رسانه‌های کشور


در تماس‌هایی که خبرنگاران با بسیاری از خانواده‌های جان‌باختگان پرواز تهران-کیف داشتند، برخی از این عزیزان داغدیده حاضر به مصاحبه و یا اظهار نظری نشدند و علت آن را هم تهدید و برخی مسائل جانبی عنوان می‌کردند.

جان‌باختگان%20سانحه%20هواپیمای%20اوکراینی%20در%20حکم%20شهید%20محسوب%20می‌شوند

جان‌باختگان سانحه هواپیمای اوکراینی در حکم شهید محسوب می‌شوند


جان‌باختگان ایرانی سانحه هواپیمای اوکراینی در حکم «شهید» محسوب می‌شوند.

خسارت%20حداکثر%20150%20میلیون%20دلاری%20هواپیمای%20اوکراینی%20دولت%20ایران%20پرداخت%20می‌کند

خسارت حداکثر 150 میلیون دلاری هواپیمای اوکراینی/ دولت ایران پرداخت می‌کند


معاون بیمه مرکزی اعلام کرد: خسارت ناشی از ساقط شدن هواپیمای بوئینگ 800-737 اوکراین بین 100 تا 150 میلیون دلار برآورد شده است که با توجه به مشخص بودن مقصر، در نهایت با توافق بین دو دولت ایران و اوکراین این خسارت از سوی ایران پرداخت خواهد شد، اما این رقم از سوی شرکت‌های بیمه ایرانی پرداخت نمی‌شود.

اطلاعیه%20ستادکل%20نیروهای%20مسلح%20هواپیمای%20اوکراینی%20بر%20اثر%20خطای%20انسانی%20غیرعمد%20سقوط%20کرد

اطلاعیه ستادکل نیروهای مسلح: هواپیمای اوکراینی بر اثر خطای انسانی غیرعمد سقوط کرد


در پی وقوع حادثه دلخراش سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ737 خطوط هوایی کشور اوکراین در اولین ساعات صبح چهارشنبه 98/10/18 و در بحبوحه تهاجم موشکی به پایگاه آمریکای جنایتکار و احتمال تأثیر اقدامات نظامی در این حادثه، ستادکل نیروهای مسلح بلافاصله به‌منظور بررسی این احتمال اقدام به تشکیل هیئت بازرسی متشکل از کارشناسان فنی و عملیاتی، مستقل از سازمان هواپیمایی کشوری نمود که نتایج بررسی شبانه‌روزی و دقیق این هیئت به استحضار ملت شریف ایران می‌رسد:

نظرات

نظر شما

هواشناسی

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور


نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.