شناسه خبر : 51809
تاریخ انتشار : 1399/04/11 17:57
در نشست شورای امنیت چه گذشت؟/ دبیرکل و اروپا بازیچه دست آمریکا
نورنیوز بررسی کرد؛

در نشست شورای امنیت چه گذشت؟/ دبیرکل و اروپا بازیچه دست آمریکا


لید: مجموع اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان ملل متحد و سازمان‌های تابعه آن همچون آژانس بین المللی انرژی اتمی، شورای حقوق بشر، شورای امنیت، صندوق بین المللی پول و... در قبال جمهوری اسلامی ایران و آمریکا این پیام مهم را برای جهانیان دارد که این سازمان‌ها هیچگونه استقلالی از خود ندارند.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: دیروز سه شنبه نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد به صورت مجازی برای بررسی برجام و قطعنامه 2231 با حضور محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و اعضای شورای امنیت، در حالی برگزار شد که نوع مواضع نماینده سازمان ملل در این نشست جای تامل دارد.

«رزماری دیکارلو»، معاون دبیرکل سازمان ملل در نشست بدون اشاره به مفاد برجام مبنی بر لزوم لغو تمام تحریم‌های ایران گفت: «دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار رفع تحریم‌هایی شده که پاسخ ایران به بیماری کووید-۱۹ را دشوار می‌کند.»

در واقع؛ او جایگاه لغو تحریم‌ها را در حد تحریم‌هایی دارویی و غذایی کاهش داده است که عملا خلاف برجام و تعهدات برجامی و قطعنامه 2231 است.

نگاه مغرضانه و غیرمستقل سازمان ملل را در این بخش از سخنان نماینده گوترش نیز می‌توان مشاهده کرد که بدون اشاره به بدعهدی آمریکا و خروجش از برجام ادعا می‌کند: «ما همچنین از گام‌هایی که ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام برداشته هم نگرانیم. در نتیجه این اقدامات، ایران از محدوده‌های تعیین‌شده در برجام در خصوص غنی‌سازی اورانیوم و ذخائر آب سنگین فراتر رفته است. ایران همچنین محدودیت‌های وضع‌شده علیه برنامه تحقیق و توسعه هسته‌ای را زیر پا گذاشته است.»

نکته مهم آنکه؛ معاون آقای دبیرکل بدون هیچ اشاره‌ای به عدم تعهدپذیری اروپا و آمریکا و حق ایران بر اساس بندهای 26 و 36 برای پاسخگویی عملی به بدعهدی طرف‌های برجامی، از ایران خواست به تعهدات برجامی برگردد!

در همین حال اما؛ موضع‌گیری محکم چین و روسیه در مقابل زیاده‌خواهی و رفتار بی‌منطق غربی‌ها درباره ایران، نشان داد که در کنار ایران قدرت‌های دیگری هم هستند که به هیچ وجه حاضر به پذیرش رفتارهای یکجانبه‌گرایانه آمریکا در فضای بین‌الملل نیستند و شدیدا به وادادگی سازمان ملل و البته کشورهای اروپایی در برابر زورگویی‌های واشینگتن اعتراض دارند.

از سویی؛ رفتار دو پهلوی اروپایی‌ها در نشست ویدئو کنفرانسی روز گذشته شورای امنیت سازمان ملل نشان داد که آنها نیز نسبت به موفقیت ترامپ ‌در پیشبرد این اقدام و همچنین‌ احتمال رای آوردن او در انتخابات ریاست جمهوری 2020 تردید دارند و تلاش می‌کنند با مواضعی نه چندان محکم، در نهایت شریک موفقیت باشند.   

به هر شکل مجموع اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان ملل متحد و سازمان‌های تابعه آن همچون آژانس بین المللی انرژی اتمی، شورای حقوق بشر، شورای امنیت، صندوق بین المللی پول و... در قبال جمهوری اسلامی ایران و آمریکا این پیام مهم را برای جهانیان دارد که این سازمان‌ها هیچگونه استقلالی از خود نداشته و صرفا به بازیچه‌ای در دستان آمریکا و برخی کشورهای اروپایی که تهدید کنندگان اصلی امنیت و چند جانبه‌گرایی در نظام بین الملل هستند، مبدل شده‌اند.


نورنیوز
اخبار مرتبط
اذعان نشریه اسرائیلی به شکست آمریکا در شورای امنیت و بر باد رفتن آرزوی صهیونیست‌ها

اذعان نشریه اسرائیلی به شکست آمریکا در شورای امنیت و بر باد رفتن آرزوی صهیونیست‌ها


شکست آمریکا در نشست شورای امنیت که نزد تحلیلگران مسائل بین الملل دلیلی دیگر بر انزوای ترامپ در عرصه بین المللی و عدم پذیرش یکجانبه‌گرایی آمریکا از سوی دیگر اعضاء شورای امنیت تلقی شد، واکنش‌های زیادی را در پی داشت، به گونه‌ای که «برایان هوک» و «مایک پمپئو» را به تکرار مواضع ایران‌هراسانه واداشت.

تبلور ناکارآمدی نهادهای بین‌المللی در نشست شورای امنیت درباره ایران

تبلور ناکارآمدی نهادهای بین‌المللی در نشست شورای امنیت درباره ایران


به اذعان بسیاری از ناظران سیاسی رویکرد صادقانه و واقع‌بینانه سازمان ملل و نهادهای تابعه به مسائل از جمله در قبال جمهوری اسلامی ایران تنها راه نجات این ساختارهای به اصطلاح بین‌المللی است و در غیر این صورت پایانی جز فروپاشی برای آن محتمل نیست.

نظرات

نظر شما

هواشناسی

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور


نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.