شناسه خبر : 51377
تاریخ انتشار : 1399/03/26 14:03
تاکتیک جدید آمریکا برای ناامن‌سازی عراق/ داعش و القاعده زیر یک سقف!
اختصاصی نورنیوز؛

تاکتیک جدید آمریکا برای ناامن‌سازی عراق/ داعش و القاعده زیر یک سقف!


این تصمیم جدید آمریکایی‌ها قرار است نقاط ضعف مالی، لجستیکی و کاریزماتیک بقایای داعش را برای انجام بهتر ماموریت ناامن‌سازی عراق برطرف کرده و فضا را برای فشار سیاسی آمریکا در فرآیند مذاکرات راهبردی بغداد ـ واشینگتن فراهم کند.

نورنیوز ـ گروه بین الملل: فعالیت مجدد بقایای گروهک تروریستی داعش در عراق که دست کم طی هشت ماه گذشته بروز و ظهور معناداری داشته، این روزها با توجه به حمایت ویژه آمریکا از شرایط بهتری برخوردار شده است.

بر اساس اطلاعات رسیده به «نورنیوز»، اتاق فرماندهی تروریست‌های آمریکایی در عراق با محوریت ژنرال «کنت فرانک مکنزی» فرمانده سنتکام و «متیو تولر» سفیر آمریکا در بغداد که ماموریت دارد به هر شکل ممکن فضا را برای بقاء در عراق و ممانعت از اجرای مصوبه پارلمان این کشور در خصوص خروج نیروهای نظامی خارجی فراهم کند، تاکتیک جدیدی را اتخاذ کرده است.

بر این اساس؛ از آنجا که کاخ سفید یکی از مهمترین ابزار اقناع افکار عمومی و سیاسیون عراقی در جهت توجیه لزوم ماندن در این کشور را «راهبرد ناامن‌سازی» می‌داند، در جمع‌بندی جدید خود به این نتیجه رسیده است که با وجود برخی اختلافات میان داعش و القاعده، با ایجاد بستر همکاری میان آنان از حداکثر ظرفیت تروریست‌های تکفیری در عراق استفاده کند.

 به بیان دقیق‌تر؛ این تصمیم جدید آمریکایی‌ها قرار است نقاط ضعف مالی، لجستیکی و کاریزماتیک بقایای داعش را برای انجام بهتر ماموریت ناامن‌سازی عراق برطرف کرده و فضا را برای فشار سیاسی آمریکا در فرآیند مذاکرات راهبردی بغداد ـ واشینگتن فراهم کند.  

در همین خصوص «هشام الهاشمی» کارشناس عراقی در گفتگو با روزنامه «البلد» گفته است: «ابو ابراهیم القریشی الهاشمی» سرکرده جدید داعش، نه تنها قدرت و جذابیت «ابوبکر البغدادی» را ندارد بلکه از توانایی علمی، دینی و فقهی البغدادی هم برخوردار نیست اما فقط تندرو است و سابقه طولانی در گروه های تروریستی از سال 2001 از جمله القاعده دارد.

از سویی؛ با توجه به محل حضور و تمرکز عناصر داعش در مناطق بدون پوشش امنیتی، مرزی و مناطق دارای محیط جغرافیایی سخت و صعب العبور در شرق سوریه، غرب عراق و شمال شرق عراق، ضروری است دولت عراق به با توجه بیشتر به «الحشد الشعبی» به عنوان زبده‌ترین نیروی مقابله با تروریسم در این کشور از روند رو به احیاء و قدرت‌گیری این غده چرکین جلوگیری کند.


نورنیوز
اخبار مرتبط
تکمیل%20پازل%20آمریکایی%20ناامن‌سازی%20عراق%20با%20ایفای%20نقش%20الشرق%20الاوسط

تکمیل پازل آمریکایی ناامن‌سازی عراق با ایفای نقش الشرق الاوسط


فاز جدید این طرح که همزمان با فعال شدن مرکز اعتدال عربستان و توهین روزنامه سعودی الشرق الاوسط به ساحت مرجعیت عالی عراق شروع شده، در ادامه و با شروع دور جدیدی از تظاهرات به بهانه ترور هشام الهاشمی به دنبال بر هم زدن نظم و امنیت عمومی در شهرهای مختلف عراق است تا اینگونه القا کند که امنیت و آرامش در عراق تنها با وجود آمریکایی‌ها در این کشور حاصل خواهد شد.

خبری%20که%20ژنرال%20مکنزی%20را%20به%20طرح%20ادعاهای%20دروغ%20علیه%20ایران%20واداشت!

خبری که ژنرال مکنزی را به طرح ادعاهای دروغ علیه ایران واداشت!


روز گذشته «نورنیوز» بر اساس اطلاعات موثق، در خبری اختصاصی از تشکیل نشستی با حضور ژنرال مکنزی و «متیو تولر» سفیر آمریکا در بغداد مبنی بر هماهنگی بین داعش و القاعده برای استفاده حداکثری از ظرفیت جریانات تروریستی ـ تکفیری در جهت ناامن‌سازی عراق خبر داده بود.

اهداف%20واشنگتن%20از%20بمباران%20الحشد%20الشعبی؛%20از%20احیای%20داعش%20تا%20ابقای%20نظامیان%20آمریکایی%20در%20عراق

اهداف واشنگتن از بمباران الحشد الشعبی؛ از احیای داعش تا ابقای نظامیان آمریکایی در عراق


نماینده ائتلاف الفتح عراق گفت، حملات مستمر آمریکا به مقرهای الحشد الشعبی و متهم کردن این سازمان به بمباران پایگاه‌های آمریکا در عراق به خاطر بهانه‌تراشی است تا بتواند الحشد را وارد یک درگیری مستقیم کند.

اخراج%20آمریکا%20از%20منطقه%20تدریجی%20و%20عراق،%20گام%20اول%20است

اخراج آمریکا از منطقه تدریجی و عراق، گام اول است


سفر اخیر دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به عراق نشان از عمق نفوذ و روابط سطح بالای دو کشور دارد که عزم خود را جزم کردند تا ضمن افزایش همکاری‌، خروج نیروهای آمریکایی از عراق را نیز محقق کنند.

تنبیه%20اروپا،%20یکی%20از%20اهداف%20آمریکا%20در%20احیای%20داعش

تنبیه اروپا، یکی از اهداف آمریکا در احیای داعش


سفیر اسبق ایران در نروژ گفت: یکی از دلایل رها شدن برخی از ازندانی های داعشی این است که برای مقامات کاخ سفید آزادسازی تعدادی داعشی اهمیتی نداشت و آنها با این اقدام خود به نوعی در صدد تنبیه اروپایی ها بر آمدند.

نظرات

نظر شما

هواشناسی

مدرسه آب و آینه

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور

اینستاگرام نورنیوزنقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.