شناسه خبر : 51314
تاریخ انتشار : 1399/03/24 09:09
آیا فضاسازی سیاسی رسانه‌های معاند به نفع حقوق جانباختگان هواپیمای اوکراینی است؟
نورنیوز بررسی کرد؛

آیا فضاسازی سیاسی رسانه‌های معاند به نفع حقوق جانباختگان هواپیمای اوکراینی است؟


اکنون که موضوع ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی پس از بررسی‌های لازم در ایران قرار است برای تحلیل بیشتر داده‌ها به فرانسه ارسال شود، رسانه‌های معاند برای سیاسی کردن دوباره موضوع به دنبال بهانه‌گیری‌های جدید هستند تا به هر طریق ممکن از این اتفاق تلخ بهره‌برداری سیاسی کنند.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: با وجود اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه برای انجام تحقیقات بیشتر، ماشین رسانه‌ای جریانات معاند فاز جدیدی از بهانه‌گیری را با هدف فشار بیشتر به کشورمان آغاز کرده‌اند.

ماجرا از آنجا آغاز شد که پنجشنبه خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که ایران به سازمان هوانوردی سازمان ملل گفته جعبه‌های سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراین بر فراز تهران را برای تحلیل به پاریس می‌فرستد تا سازمان تحقیقات سوانح هوایی فرانسه «BEA» آن را تحلیل کند.

در همین حال؛ نماینده ایران در سازمان بین المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) اعلام کرد که ایران از آژانس حوادث هوایی فرانسه خواسته جعبه‌های سیاه هواپیمای سانحه‌دیده اوکراین را بازخوانی کند.

نکته آنکه؛ با وجود تصریح قوانین سازمان بین المللی هوانوردی غیرنظامی «ایکائو»، مبنی بر لزوم بررسی جعبه سیاه هر هواپیمای سانحه دیده در کشور محل حادثه، از ابتدای وقوع این اتفاق دلخراش متاسفانه کشورهای غربی موضوع را سیاسی کرده و با فشار رسانه‌‌ای بر کشورمان خواستار ارسال بی‌قید و شرط جعبه سیاه به یکی از کشورهای غربی بودند.

این در حالی است که تمام مقامات مسئول کشورمان از ابتدای این رخداد ضمن همکاری نزدیک با نمایندگان کشورهای درگیر موضوع، صراحتا خواستار بررسی کامل و شفاف مسئله بر اساس قوانین بین المللی شدند.

حال؛ اکنون که موضوع ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی پس از بررسی‌های لازم در ایران قرار است برای تحلیل بیشتر داده‌ها به فرانسه ارسال شود، همین رسانه‌ها برای سیاسی کردن دوباره موضوع به دنبال بهانه‌گیری‌های جدید هستند تا به هر طریق ممکن از این اتفاق تلخ بهره‌برداری سیاسی کنند.    

اگرچه کشورهای کانادا، اوکراین، سوئد، افغانستان و بریتانیا، پنج کشوری که شهروندان آنها در سقوط  هواپیمای اوکراینی کشته شدند، طی ماه‌های گذشته در روند تحقیقات قرار داشته‌اند لیکن برخی از این کشورها با پشتیبانی رسانه‌ای آمریکا و رژیم صهیونیستی در پوشش رویکردهای انسان دوستانه تلاش کم سابقه‌ای را برای تبدیل نمودن این حادثه ـ که قبلا نیز مشابه آن در کشورهای دیگر جهان به وقوع پیوسته ـ به جریانی سیاسی و امنیتی انجام داده‌اند.

بدون تردید این گونه فضاسازی‌های مغرضانه نمی‌تواند ناشی از رویکردی سازنده و مبتنی بر حل مسئله باشد. جمهوری اسلامی ایران از ابتدای این رخداد تلخ همه مسئولیت‌های قانونی آن را بر عهده گرفته و بدون توجه به فضاسازی‌های سیاسی، همه تلاش خود را برای مشخص شدن ابعاد کامل این سانحه و تامین حقوق خانواده‌های جانباختگان وفق مقررات بین المللی به کار بسته است. از این رو نمایش‌های رسانه‌ای از این دست نمی‌تواند مسیر اصولی آغاز شده از سوی کشورمان را دچار انحراف و خدشه نماید.


نورنیوز
اخبار مرتبط
سانحه%20هواپیمای%20اوکراینی%20و%20واقعیت‌هایی%20که%20دیده%20نشد

سانحه هواپیمای اوکراینی و واقعیت‌هایی که دیده نشد


هرچند رسانه‌های بیگانه و برخی در داخل کشور شدیدترین حملات را متوجه مراجع مسئول رسیدگی به حادثه و نحوه اطلاع رسانی پیرامون آن معطوف کردند لیکن روند طی شده از سوی جمهوری اسلامی ایران برای بررسی ابعاد و دلایل شکل‌گیری این رخداد با توجه به شرایط خاص وقوع آن، مسیری کاملا طبیعی، حرفه‌ای و حقوقی بوده است.

خانواده‌های%20قربانیان%20هواپیمای%20اوکراینی%20می‌توانند%20شکایت%20کنند

خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی می‌توانند شکایت کنند


رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح از بررسی دقیق و جامع ابعاد مختلف پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی خبر داد.

ایران%20از%20نهاد%20دولتی%20کانادا%20برای%20بررسی%20جعبه%20سیاه%20هواپیمای%20اوکراینی%20دعوت%20کرد

ایران از نهاد دولتی کانادا برای بررسی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی دعوت کرد


روزنامه شیکاگو تریبیون به نقل از هیات امنیت حمل ونقل کانادا نوشت، ایران از این سازمان دعوت کرده تا در بررسی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در هر زمان و مکانی که این بررسی ها انجام شود، شرکت داشته باشند.

خانواده‌های%20جانباختگان%20هواپیمای%20اوکراینی%20تهدید%20شدیم%20نباید%20از%20نظام%20حمایت%20کنیم!%20لغو%20ویزا%20در%20صورت%20مصاحبه%20با%20رسانه‌های%20کشور

خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی: تهدید شدیم نباید از نظام حمایت کنیم!/ لغو ویزا در صورت مصاحبه با رسانه‌های کشور


در تماس‌هایی که خبرنگاران با بسیاری از خانواده‌های جان‌باختگان پرواز تهران-کیف داشتند، برخی از این عزیزان داغدیده حاضر به مصاحبه و یا اظهار نظری نشدند و علت آن را هم تهدید و برخی مسائل جانبی عنوان می‌کردند.

جان‌باختگان%20سانحه%20هواپیمای%20اوکراینی%20در%20حکم%20شهید%20محسوب%20می‌شوند

جان‌باختگان سانحه هواپیمای اوکراینی در حکم شهید محسوب می‌شوند


جان‌باختگان ایرانی سانحه هواپیمای اوکراینی در حکم «شهید» محسوب می‌شوند.

خسارت%20حداکثر%20150%20میلیون%20دلاری%20هواپیمای%20اوکراینی%20دولت%20ایران%20پرداخت%20می‌کند

خسارت حداکثر 150 میلیون دلاری هواپیمای اوکراینی/ دولت ایران پرداخت می‌کند


معاون بیمه مرکزی اعلام کرد: خسارت ناشی از ساقط شدن هواپیمای بوئینگ 800-737 اوکراین بین 100 تا 150 میلیون دلار برآورد شده است که با توجه به مشخص بودن مقصر، در نهایت با توافق بین دو دولت ایران و اوکراین این خسارت از سوی ایران پرداخت خواهد شد، اما این رقم از سوی شرکت‌های بیمه ایرانی پرداخت نمی‌شود.

اطلاعیه%20ستادکل%20نیروهای%20مسلح%20هواپیمای%20اوکراینی%20بر%20اثر%20خطای%20انسانی%20غیرعمد%20سقوط%20کرد

اطلاعیه ستادکل نیروهای مسلح: هواپیمای اوکراینی بر اثر خطای انسانی غیرعمد سقوط کرد


در پی وقوع حادثه دلخراش سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ737 خطوط هوایی کشور اوکراین در اولین ساعات صبح چهارشنبه 98/10/18 و در بحبوحه تهاجم موشکی به پایگاه آمریکای جنایتکار و احتمال تأثیر اقدامات نظامی در این حادثه، ستادکل نیروهای مسلح بلافاصله به‌منظور بررسی این احتمال اقدام به تشکیل هیئت بازرسی متشکل از کارشناسان فنی و عملیاتی، مستقل از سازمان هواپیمایی کشوری نمود که نتایج بررسی شبانه‌روزی و دقیق این هیئت به استحضار ملت شریف ایران می‌رسد:

نظرات

نظر شما

هواشناسی

مدرسه آب و آینه

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور

اینستاگرام نورنیوزنقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.