شناسه خبر : 51261
تاریخ انتشار : 1399/03/21 16:11
مجلس جدید چگونه باشد؟/ ضرورت نگاه ملی و راهبردی به موضوعات کشور
نورنیوز بررسی کرد؛

مجلس جدید چگونه باشد؟/ ضرورت نگاه ملی و راهبردی به موضوعات کشور


در ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی گاهی اتفاق افتاده که اظهارنظرهای غیرکارشناسی و بدون اِشراف برخی نمایندگان هرچند از سر دلسوزی و خیرخواهی برای مردم، باعث بروز برخی مشکلات در حیطه سیاست داخلی یا بین المللی شده است.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از ارکان مهم در ساختار سیاست و حکومت در کشور، باید در روند تصمیمات مهم در امور مختلف تقنینی و نظارتی اثرگذار باشد.

این گزاره یک تعارف نیست و نظام مردم سالاری دینی حاکم بر جمهوری اسلامی هم از نقطه نظر جمهوریت و هم از زاویه اسلامیت، حساب ویژه‌ای روی مجلس باز کرده و به صورت بنیادین به آن اعتقاد دارد، چنانچه معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (رض) فرمودند: «مجلس در رأس همه امور است».

حال با توجه به آغاز دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، لازم است با آسیب شناسی درباره عملکرد ادوار گذشته، مسیر آینده از کژی‌ها و ناکارآمدی‌ها پالایش شده و نقش مجلس در تمشیت امور کشور فعال‌تر شود.

یکی از مهمترین مواردی که در ادوار مختلف مجلس همواره مورد بحث جدی منتقدین بوده، جابجایی اولویت‌های کشور و نگاه جناحی یا منطقه‌ای به جای نگاه ملی و راهبردی مبتنی بر منافع و امنیت ملی بوده است.

این مسئله دست کم از سه زاویه برای کشور هزینه‌زا بوده است: «فرصت سوزی از وقت و سرمایه ملی در مسیر رشد و تعالی کشور»، «بروز ناامیدی در مردم و کاهش سرمایه اجتماعی نظام به دلیل احساس ناکارآمدی» و «سوء استفاده دشمنان از موضوعات مختلف». 

بر همین اساس همه اتفاقات مجلس اعم از اعلام مواضع و رأی دادن یا ندادن نمایندگان مجلس می‌تواند بر ابعاد مختلف سیاست داخلی و بین المللی و حتی زندگی روزمره و معیشت مردم نیز تاثیر داشته باشد.

در ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی گاهی اتفاق افتاده که اظهارنظرهای غیرکارشناسی و بدون اِشراف برخی نمایندگان هرچند از سر دلسوزی و خیرخواهی برای مردم، باعث بروز برخی مشکلات در حیطه سیاست داخلی یا بین المللی شده است.

به عنوان مثال ناگفته پیداست که؛ اتفاقاتی چون اظهارات خلاف واقع فلان نماینده در موضوع هسته‌ای یا تحصن جمعی از نمایندگان در مجلس ششم، ماجرای یکشنبه سیاه (15 بهمن 91) در مجلس نهم، برخی اظهارات خارج از چارچوب سیاسی و قومیتی یا انتشار برخی اخبار و اطلاعات محرمانه از سوی نمایندگان مجلس دهم، چه عوارض سوئی بر اعتماد مردم از یک سو و جایگاه بین المللی کشور از سوی دیگر بار کرد.  

بنابراین باید توجه داشت که ورود به این خطای راهبردی که مطالبه‌گری همراه با پروپاگاندا و استناد به مطالبی که از شفافیت و عقبه مشخصی برخوردار نیست نشانه توجه نماینده مجلس به مشکلات مختلف کشور نیست و علاوه بر تضعیف جایگاه مجلس نزد آحاد جامعه به عنوان مرجع انتخاب نمایندگان، می‌تواند بر نحوه موضع‌گیری دیگر کشورها در قبال کشورمان نیز موثر باشد.

«نورنیوز» در آینده با آسیب‌شناسی مصادیق در این خصوص بیشتر به این موضوع خواهد پرداخت.


نورنیوز
نظرات

نظر شما

هواشناسی

مدرسه آب و آینه

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور

اینستاگرام نورنیوزنقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.