شناسه خبر : 50262
تاریخ انتشار : 1399/02/31 17:44
ارتباط کاهش انفعالات خورشید با زمین‌لرزه و قحطی

ارتباط کاهش انفعالات خورشید با زمین‌لرزه و قحطی


دانشمندان معتقدند فعل و انفعالات خورشید مدتی است کاهش پیدا کرده و همین موضوع می‌تواند باعث افزایش زمین‌لرزه و تغییرات اقلیمی در جهان شود، تاجایی که قحطی گسترده‌ای را رقم بزند.

نورنیوزـ گروه جامعه: دانشمندان با بررسی عملکرد خورشید در سالهای اخیر متوجه شده‌اند فعل و انفعالات این سیاره نسبت به قبل کاهش داشته که در نوع خود بی سابقه است.

همین کاهش فعل و انفعالات که از آن با عنوان رکود خورشید یاد شده است از زمانی که امکان بررسی فعالتهای خورشید وجود داشته بی سابقه بوده است.

اما این کاهش فعل و انفعالات عواقبی هم به همراه خواهد داشت، که نمونه آن کاهش میدان مغناطیسی این سیاره و به دنبال آن افزایش پرتوهای کیهانی در منظومه شمسی است. این پرتوهای کیهانی می‌توانند لایه‌های جوی زمین را تغییر داده و سفرهای فضایی را به مخاطره بیاندازند.

از طرف دیگر کاهش فعالیت خورشید کاهش دما را به همراه خواهد داشت و شرایط اقلیمی را تغییر خواهد داد؛ به گونه‌ای که به محصولات کشاورزی آسیب وارد کرده و منجر به کاهش تولیدات شود. این شرایط پیش از این در سال‌های 1790 تا 1830 میلادی تجربه شده است.

در این سالها بود که آتشفشان اندونزی فوران کرد و دومین فوران آتشفشانی بزرگ جهان طی 2000 سال اخیر را به ثبت رساند. سال بعد هم هیچ کشوری تابستان را تجربه نکرد و حتی در ماه‌های آخر بهار در چند کشور برف بارید.


تسنیم
نظرات

نظر شما

هواشناسی

مدرسه آب و آینه

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور

اینستاگرام نورنیوزنقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.