مدیران خودرو

شناسه خبر : 47418
تاریخ انتشار :
عربستان شرکت های بزرگ نفت اروپا را می خرد

عربستان شرکت های بزرگ نفت اروپا را می خرد

صندوق ثروت ملی عربستان از سقوط قیمت نفت که ارزش سهام شرکت های نفتی را پایین آورده استفاده کرده و یک میلیارد دلار سهام 4 شرکت بزرگ نفت اروپا یعنی شل، توتال، انی و ایکویینر را خریداری کرده است.

به نقل از اویل پرایس، صندوق ثروت ملی عربستان یک میلیارد دلار سهام 4 شرکت بزرگ نفت اروپا: شل، توتال، انی و ایکویینر را خریداری کرده است.

این صندوق سعودی از سقوط قیمت نفت که ارزش سهام شرکت های نفتی را پایین آورده استفاده کرده است. این صندوق همچنان به خرید سهام بازیگران بزرگ صنعتی ادامه می‌دهد.

 صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان بیش از 300 میلیارد دلار سرمایه دارد و پیش برنده اصلی طرح متنوع سازی اقتصادی عربستان به رهبری محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور است. اندوختن سهام شرکت های بزرگ نفتی نمی‌تواند همان تنوعی باشد که برای یک اقتصاد وابسته به نفت تصور می شود. ولی شرکتهای نفت اروپا نسبت به اکثر شرکت‌های آمریکایی مقاومت بیشتری در برابر شوک های بازار نشان داده اند. همین موضوع این اقدام صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان را منطقی نشان می دهد.

 مشکلات بازار بورس که سهام شرکت های بزرگ اروپایی را بسیار ارزان کرد، بیشتر به خاطر تهدید عربستان به پر کردن بازارهای نفت پس از مخالفت روسیه با کاهش بیشتر تولید به وجود آمد. عربستان این تهدید را عملی کرد. حداقل 7 نفتکش بزرگ از آغاز ماه جاری میلادی به سمت گالف کوست آمریکا رفته‌اند که حامل 14 میلیون بشکه نفت بودند.

 ولی این فرصت خرید سهام ارزان نفتی احتمالاً به زودی پایان می یابد چون عربستان سعودی این بار قصد دارد تولید نفت را کنترل کند. عربستان سعودی به همراه متحدینش در اوپک و همچنین شرکت‌های غیر اوپک به رهبری روسیه در حال مذاکره در مورد کاهش تولید هستند که نتایج آن تا پایان امروز منتشر خواهد شد.


خبرگزاری تسنیم
کلید واژگان
نظرات

نظر شما

: : :
بانک گردشگری

پیکاپ سایپا

مدیران خودرو

آگهی تبلیغاتی

آگهی تبلیغاتی

هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.