شناسه خبر : 46024
تاریخ انتشار : 1399/01/06 17:11
پارلمان افغانستان: قطع کمک‌های آمریکا مغایر توافقنامه کابل-واشنگتن است

پارلمان افغانستان: قطع کمک‌های آمریکا مغایر توافقنامه کابل-واشنگتن است


پارلمان افغانستان گفت که اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبنی بر کاهش یک میلیارد دلاری از کمک‌های این کشور به افغانستان مخالف توافقنامه استراتژیک بین دو کشور است.

 کمیسیون امنیت داخلی پارلمان افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که کاهش یک میلیارد دلاری کمک‌های آمریکا به افغانستان بر مبارزه نیروهای امنیتی و دفاعی افغان با ترورسیم تأثیر مستقیم خواهد داشت.

به گزارش «جمهور»، در این بیانیه آمده است که واشنگتن براساس توافق استراتژیک و امنیتی با افغانستان ملزم به حمایت مالی از نیروهای افغان جهت تأمین امنیت و حفظ ثبات در این کشور است و بنابراین کاهش یا قطع کمک‌های مالی توسط آمریکا مغایر توافقنامه‌های دو کشور است.

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا پس از سفر بی‌نتیجه‌ای که برای میانجیگری بین «اشرف غنی» و «عبدالله» برای ایجاد یک دولت فراگیر داشت در بیانیه‌ای اعلام کرد که کمک‌های آمریکا به افغانستان در سال جاری میلادی یک میلیارد دلار کاهش خواهد یافت.

وی همچنین افزود که سال آینده میلادی نیز امکان کاهش یک میلیارد دیگر از کمک‌های مالی به افغانستان وجود دارد اما درصورت توافق غنی و عبدالله برای ایجاد یک دولت فراگیر کمک‌ها کاهش نخواهد یافت.

به گزارش «نیویورک تایمز»، آمریکا سالانه حدود 4 میلیون دلار را در قالب کمک‌های مالی نظامی و نیز حدود 500 میلیون دلار را نیز صرف کمک‌های غیرنظامی می‌کند و حدود 75 درصد از هزینه‌های عمومی افغانستان نیز وابسته به کمک‌های مالی خارجی است.


تسنیم
نظرات
شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما

هواشناسی

مدرسه آب و آینه

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه

اینستاگرام نورنیوزنقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.