شناسه خبر : 45709
تاریخ انتشار : 1399/01/02 20:07
بزرگترین پویش ضد جنگ انگلیس خواستار لغو فوری تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

بزرگترین پویش ضد جنگ انگلیس خواستار لغو فوری تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

بزرگترین پویش ضد جنگ انگلیس با صدور بیانیه‌ای از مردم این کشور خواست تا برای لغو فوری تحریم‌های آمریکا که سد راه مقابله با بیماری کرونا در ایران شده، با نمایندگان مجلس منطقه خود لابی کنند.

در این بیانیه آمده است که شیوع ویروس کرونا تاثیرات بی سابقه‌ای بر جهان گذاشته، اما مردم ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا و عدم دسترسی به کالاهای پزشکی جان خود را از دست می‌دهند. این بیانیه از مردم انگلیس دعوت کرده تا از طریق مکاتبه با نمایندگان مجلس، دولت را وادار کنند که به آمریکا فشار آورده و تحریم‌های ضد انسانی علیه ایران را در این شرایط حساس لغو کند. تا کنون شمار متعددی از پویش‌های مردمی و نهاد های حقوق بشری در انگلیس، خواستار لغو تحریم‌های ضد ایرانی و انسانی آمریکا شده‌اند.

کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد نوشته است که ادامه تحریم‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا، توهین آشکار به هنجارهای انسانی و تهدید مستقیم مردم ایران و منطقه به شمار می‌رود. این نهاد انگلیسی با بیان اینکه «کارشناسان بین‌المللی از جمله سازمان جهانی بهداشت، تحریم‌های آمریکا را مانع مهمی در مهار شیوع کرونا در ایران توصیف کرده‌اند»

خاطرنشان کرد: «اکنون جامعه جهانی به مردم ایران و جهان مدیون است که به سرعت به آمریکا فشار بیاورد تحریم‌ها را تا زمانی که ویروس تحت کنترل درآید معلق کند.» نسخه‌ای از این نامه برای مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و گزارشگر ویژه اقدامات یک‌جانبه قهری سازمان ملل متحد ارسال شده است. همچنین جمعی از ایرانیان خارج از کشور در طوماری خطاب به دبیرکل سازمان ملل و رئیس سازمان جهانی بهداشت، خواستار اقدام جدی آنها در راستای لغو تحریم‌های دارویی شدند. در طوماری که به ابتکار ابوالفضل فاتح مدیرعامل پیشین خبرگزاری ایسنا و با هدف تسهیل کمک ایرانیان خارج از کشور به میهن خود تهیه شده، آمده است: تحریم‌های شدید مستقیم و غیر مستقیم علیه دارو و تجهیزات پزشکی می‌تواند به گسترش ویروس و به خطر افتادن جان تعداد بیشتری از هموطنان ما بیانجامد؛ به ویژه که با افزایش تعداد بیماران، از ذخایر دارویی و تجهیزاتی کشور کاسته خواهد شد. این طومار می‌افزاید: آیا مطلع هستید که کرونا دنیا را دچار یک همه‌گیری خطرناک کرده است.

۳۱ ژانویه سازمان جهانی بهداشت، وضعیت اضطراری اعلام کرد، اما به نظر می‌رسد دنیا در حالی مشغول نوک کوه یخی است که موسسه‌ها و مراکز بین‌المللی پیش‌بینی می‌کنند اگر اقدامی انجام نشود به احتمال زیاد این ویروس منتشر خواهد شد. تهیه‌کننده این طومار خواستار امضای آن از سوی ایرانیان خارج از کشور با هدف کمک به رفع تحریم‌های دارویی و تجهیزات پزشکی علیه ایران شده است. این طومار با یادآوری تحریم‌های ظالمانه علیه ایران تصریح کرده، کشور با خطر کمبود مواد دارویی، اجناس و امکانات پزشکی لازم برای شناسایی، جلوگیری و درمان این ویروس مواجه است. طومار یادشده از سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی می‌خواهد هرچه سریعتر به موضوع لغو تحریم‌هایی که در هر صورت بر روند مقابله با کرونا تاثیر منفی خواهد گذاشت، توجه کنند.

«این اقدام می‌تواند شامل لغو فوری همه تحریم‌ها علیه اقلام پزشکی، دارویی، کیت‌ها و وسایل آزمایشگاهی شود». در این طومار اشاره شده که ایرانیان خارج از کشور به دلیل شرایط تحریم‌ها، مانند گذشته امکان کمک‌رسانی به داخل کشور را ندارند. این در حالی است دسترسی به اقلام پزشکی و بهداشتی فارغ از نژاد، مذهب و ملیت افراد از حقوق اولیه انسان به‌شمار می‌رود. در این طومار هشدار داده شده است که هرگونه تاخیر در لغو تحریم‌ها به نظام سلامت ایران آسیب زده و باعث می‌شود که افراد آسیب پذیر و بی‌گناه بهای سنگین آن را بپردازند.

طومار یادشده تاکید می‌کند، این وظیفه انسانی هر فرد است که هرچه سریع‌تر اقدام درست را صورت داده و مانع بروز فاجعه شود. در پایان این طومار، از دبیرکل سازمان ملل و مدیرکل سازمان جهانی بهداشت خواسته شده تا به سرعت همه اقدامات لازم را برای لغو تحریم‌ها و جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در ایران صورت دهند. همچنین طومار دیگری برای لغو تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا علیه ایران در تارنمای پارلمان انگلیس ثبت شده که تا زمان مخابره این خبر ۶ هزار و ۳۸۶ نفر آن را امضا کرده‌اند.


ایرنا
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی