شناسه خبر : 45536
تاریخ انتشار : 1398/12/29 12:00
ایران جزو قدرت‌های برتر منطقه در فناوری‌های مبارزه با کرونا

ایران جزو قدرت‌های برتر منطقه در فناوری‌های مبارزه با کرونا

رئیس کمیته مقابله با کروناویروس معاونت علمی ریاست‌جمهوری با بیان این‌که ایران جزو قدرت‌های برتر منطقه در فناوری‌های مبارزه با کرونا است، گفت: توسعه زیست‌فناوری فقط توسعه اقتصادی کشور نیست، بلکه توسعه امنیت کشور است. در این مدت کوتاه محققان و شرکت‌های دانش‌بنیان اقدامات بسیار مهمی را انجام داده‌اند.

 سورنا ستاری در سومین گزارش از کمیته مقابله با کروناویروس معاونت علمی ریاست‌جمهوری در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: در چند سال گذشته و با سیاست‌های اجرا شده در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، زیست‌بوم بسیار مناسبی در حوزه زیست‌فناوری در کشور ایجاد شده است.

وی افزود: مجموعه‌ای از دانشگاه‌ها، اساتید، محققان و مهم‌تر از آن‌ها، استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان باعث شده‌اند که هم‌اینک ایران در توسعه علم و فناوری و اقتصاد زیست‌فناوری قدرت اول منطقه و سوم آسیا باشد. حجم اقتصاد زیست فناوری در آینده ایران به حدود ۱۰ درصد کل اقتصاد کشور خواهد رسید. ولی این ویروس چموش باعث شد که ما به روی دیگر سکه زیست فناوری پی ببریم و آن بخش امنیت زیستی کشور است.

ستاری تصریح کرد: توسعه زیست فناوری فقط توسعه اقتصادی کشور نیست (گاهی یک گرم داروی زیستی قیمتی معادل یک میلیون یورو ارزش دارد) بلکه توسعه امنیت کشور است. در این مدت کوتاه محققان و شرکت‌های دانش‌بنیان اقدامات بسیار مهمی را انجام داده‌اند. ۶ قرارداد برای توسعه ساخت کیت‌های تشخیص کرونا منعقد شده است.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه محصول کیت تشخیصی ۳ شرکت به تأیید اولیه رسیده است و تا هفته آینده تولید انبوه برخی از شرکت‌ها عرضه خواهد شد. ساخت کیت‌های تشخیص در این مدت کم در بخش خصوصی نشان‌دهنده عمق اشراف علمی جامعه زیست‌فناوری کشور است.

ستاری یادآور شد: گرچه هنوز بسیاری از این شرکت‌ها دوره استارتاپی و نوپایی خود را طی می‌کنند، آمادگی درگیری در یک جنگ تمام عیار با یک ویروس بسیار پیچیده را ندارند، ولی به‌سرعت در حال رشد هستند و دانش لازم برای مقابله با حوادث این چنینی را به دست آورده‌اند؛ ضمن این‌که همین شرکت‌ها در حال تولید پیچیده‌ترین داروهای ساخت داخل برای مقابله با این بیماری هستند و تمام داروهای استفاده شده در مراکز درمانی، "ایران ساخت" هستند.


معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور اظهار کرد: در حوزه تجهیزات پزشکی پیچیده‌ترین دستگاه‌ها در داخل کشور ساخته می‌شود. در همین ایام با همکاری وزارت بهداشت مجوزهای زیادی برای این محصولات صادر شد و یا در حال صدور است. تولید اقلام ضروری اتاق‌های ICU با سرعت و به‌صورت سه شیفت در حال انجام است. برای مثال فقط تولید ونتیلاتورهای اتاق عمل به حدود ۳۰ دستگاه در روز رسیده است.

وی افزود: دستگاه‌هایی که تاکنون در کشور تولید نمی‌شده، از پالس اکسیمتر و بای پپ گرفته تا سی تی اسکن در حال اخذ تأییدیه‌های لازم است. 

ستاری اظهار امیدواری کرد: انشاالله با کمک همه، از این مبارزه به سلامت عبور خواهیم کرد. البته خبرهای خوش در راه است.


خبرگزاری ایسنا
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی