شناسه خبر : 45172
تاریخ انتشار : 1398/12/24 22:05
نیروهای منصور هادی خود را برای حمله به عدن آماده می‌کنند

نیروهای منصور هادی خود را برای حمله به عدن آماده می‌کنند

منابعی در جنوب یمن فاش کردند که نیروهای دولت منصور هادی تجهیزات زیادی برای آغاز حمله به شهر عدن که در دست نیروهای امارات است، به اطراف این شهر اعزام کرده‌اند

همزمان با تهدید‌های نیروهای مورد حمایت امارات عربی متحده علیه نیروهای مورد حمایت سعودی، برخی منابع از آمادگی دولت مستعفی یمن به ریاست «عبد ربه منصور هادی» برای حمله به شهر عدن واقع در جنوب غرب یمن، خبر دادند. منابعی نظامی امروز شنبه (۲۴ اسفند) فاش کردند که نیروهای منصور هادی که مورد حمایت عربستان سعودی و ائتلاف نظامی تحت رهبری این کشورند، تجهیزات و نیروهای رزمی به شهرستان «شقره» واقع در استان «ابین» (شرق عدن) اعزام کرده‌اند. این منابع گفتند: «نیروهایی از شبوه (استانی در شرق عدن) به صورت کاروان و گروهی به منطقه آمده‌اند و دولت قانونی [دولت مستعفی منصور هادی] برنامه‌ای برای تکمیل سیطره خود بر مناطق "لورد"، "المحفد" و "الوضیع" واقع در استان ابین به عنوان مرحله اولیه سیطره بر شهر "زنجبار" طراحی کرده‌اند تا سیطره بر عدن را مستحکم کنند».

دور جدید اختلافات بین نیروهای تحت امر امارات (شورای انتقالی جنوب یمن) و نیروهای منصور هادی (مورد حمایت ریاض) از هفته گذشته با درگیری در برخی مناطق مسکونی شهر عدن شروع شد و امروز با مخالفت نیروهای تحت امر امارات با سیطره نیروهای مورد حمایت سعودی بر فرودگاه بین‌المللی عدن تشدید شد. گفته می‌شود که شورای انتقالی جنوب یمن در حال برگزاری نشست فوق‌العاده پشت درهای بسته برای بررسی نحوه پاسخ به نیروهای مورد حمایت سعودی است و در حالت آماده باش کامل به سر می‌برد. در همین ارتباط، «ضیف الله الشامی»، وزیر اطلاع‌رسانی و سخنگوی دولت نجات ملی یمن (مستقر در صنعاء) در واکنش به تحولات جنوب این کشور گفت که این حوادث نتیجه درگیری بر سر منافع و غنایم است و هیچ هدف ملی برای یمن ندارند.

او به خبرگزاری یمن گفت که «شبه نظامیان در جنوب یمن مزدورانی هستند که ائتلاف سعودی از آن‌ها استفاده می‌کند و امروز به ابزار و پیاده نظام این ائتلاف تبدیل شده‌اند». درگیری‌ها بین نیروهای مورد حمایت امارات و نیروهای دولت منصور هادی از اواخر تابستان گذشته از عدن آغاز شد و طی آن نیروهای شورای انتقالی مورد حمایت ابوظبی ادارات و ساختمان‌های دولت عدن را به اشغال خود درآوردند و در عرض یک ماه پیشروی آن‌ها به استان‌های ابین و شبوه هم رسید. ناظران و تحلیلگران این درگیری‌ها را درگیری‌های نیابتی بین عربستان سعودی و امارات عربی متحده عنوان می‌کردند و بعد از چند ماه درگیری و کشتار که تلفات آن به بالای ۵۰۰ نفر رسید، نیروهای متخاصم ۱۴ بهمن ماه در شهر ریاض، با حضور سران امارات و سعودی توافق‌نامه‌ توقف درگیری‌ها را امضا کردند. با این حال درگیری‌ها امروز نشان می‌دهد اختلافات به رغم توافقات صوری کما فی‌السابق پابرجاست.


فارس
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی