شناسه خبر : 44329
تاریخ انتشار : 1398/12/14 17:27
هنیه: نقش شهید سلیمانی در حمایت از فلسطین، محوری بود

رئیس دفتر سیاسی حماس:

هنیه: نقش شهید سلیمانی در حمایت از فلسطین، محوری بود

روابط ما با ایران راهبردی است. ایران کشوری محوری در حمایت از فلسطین و گردان‌های القسام است.

«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس که یکشنبه هفته جاری به روسیه رفته و با برخی مقامات این کشور دیدار کرده، امروز (چهارشنبه) در کنفرانسی خبری به تشریح این سفر پرداخت. بر اساس گزارش شبکه «الجزیره»، هنیه گفت: دیدارها با مقامات روس بر پرونده‌های مهم مشترک بویژه «معامله قرن» متمرکز بود. درباره خطرات این طرح آمریکا برای فلسطین و منطقه بحث و تبادل‌نظر کردیم. رئیس دفتر سیاسی حماس ادامه داد: موضع روسیه در قبال معامله قرن کاملا با موضع فلسطینی، عربی و اسلامی هماهنگ است. وی سپس تصریح کرد، با مقامات روسی درباره آشتی داخلی فلسطینی نیز رایزنی شد و آنها از آمادگی خود برای ایفای نقش در این زمینه خبر دادند.

امکان اعلام بیانیه فلسطینی مشترک با مسکو وجود داشت اما به دلایلی انجام نشد. هنیه گفت: به روس‌ها گفتیم که نیاز به توافق‌های جدید نداریم و اجرای توافق‌هایی که قبلا برای آشتی فلسطینی امضا کرده‌ایم، کافی است. رهبر حماس، مصر را کشوری مهم در روند آشتی ملی فلسطینی خواند و از هر تلاشی از قاهره در این زمینه و دیگر کشورها استقبال کرد. هنیه تصریح کرد، در این سفر روابط دو جانبه میان حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی و روسیه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بر آن تأکید شد. وی ادامه داد، از دیگر موضوعات مورد بحث اوضاع آوارگان فلسطینی در اردوگاه‌های مختلف بویژه اردوگاه‌های لبنان بود که تأکید شد باید به بهبود وضعیت آنها کمک کرد. هنیه گفت، نوار غزه وضعیت فاجعه‌باری دارد و حماس پیشنهادهای درباره نحوه کمک به این منطقه در زمینه‌های مختلف به روسیه ارائه داده است.

وی ادامه داد، حماس اعتقاد دارد افزایش تنش‌ها در منطقه فرصت‌ها برای صلح را از بین می‌برد و امید است گفت‌وگوی رؤسای جمهور روسیه و ترکیه به تنش‌‎ها در شمال سوریه پایان دهد . هنیه تأکید کرد: هرگونه برخورد روسی- ترکی- ایرانی در شمال سوریه به نفع هیچ کس نیست. وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه نقش ایران در مساله فلسطین چگونه می‌بینید و برآورد شما از سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه ایران چیست بویژه اینکه وی نقشی پررنگ در حمایت از مساله فلسطین داشت؛ آیا شما وی را مانعی در برابر توطئه‌های اسرائیل می‌دیدید؟ هنیه پاسخ داد: ما دیروز با سفیر ایران در روسیه دیدار داشتیم و از سفارت ایران دیدار کردیم.

این پنهان نیست که روابط ما با ایران راهبردی است، ایرن کشوری محوری در حمایت از فلسطین و گردان‌های القسام است و روابط مقاومت فلسطین با ایران بویژه پس از انقلاب اسلامی قوی و محکم است. ایران پس از انقلاب سفارت اسرائیل را به سفارت فلسطین تبدیل کرد و به عنوان اولین کشور از مرحوم «یاسر عرفات» استقبال کرد. وی ادامه داد: در دیدار دیروز از محکومیت شدید جنایت ترور شهید سلیمانی سخن گفتیم. ما در پس از شهادت وی به همراه هیأتی برای تسلیت به ایران رفتیم. شهید سلیمانی نقشی محوری در حمایت از مقاومت فلسطین داشت. همیشه همیشه آمریکا و صهیونیست‌ها فکر می‌کنند که ترور میتواند جلوی مقاومت در منطقه را بگیرد اما برعکس بعد از هر ترور بر صلابت مقاومت افزوده می‌شود، رهبرانی جدید می آیند که مسیر را ادامه می دهند، معتقدم که سیاست ایران در حمایت از فلسطین ثابت و بدون تغییر است.


فارس
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی